Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Nakit
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Nakit Sav nakit, za koji smatrate da pripada periodu od ca. 1500 godine do danas

Odgovor
 
Teme - opcije
  #21  
Staro 21.03.2008, 23:30
pdragan
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od hiperborejac Prikažite prilog
e student arheologije jesam, ali nikad necu uciti od detektorasa! koliko god da si od-kontektsa-otrgnutog materijala propustio kroz ruke nikad ne mozes rekonstruisati proslost na nacin na koji to rade arheolozi. forma nakita ne znaci nista. ja sam video rimski prsten sa tipicno srednjevekovnim oblikom, na prvi pogled bi se reklo da je falsifikat jer je predstava tipicno rimska. prsten je, verovatno, radjen po narudzbi i nije obracana paznja na oblik glave vec na predstavu i njenu simboliku.
jeste da mi obradjujemo period od nekoliko milenijuma, i to niposto ne znaci da nase znanje nije kvalitetno, ili da je manje od vaseg!!! nije dovoljno propustati kroz prste gomilu predmeta da bi se steklo potrebno znanje. moras da znas i istoriju, religiju, astronomiju, drustveno uredjenje i gomilu drugih stvari.... a necu ni da pricam o metodologiji iskopavanja o kojoj vi, kako si to lepo rekao DETEKTORASI, nemate pojma! bez uvrede, ali smatram da nemas nikakvo pravo da kritikujes bilo kojeg arheologa, makar to bio i samo student, osim onih koji se bave "detektoraskim" poslom
pozz
izgleda da ti moras jos puno da jedes kacamak i proje dok dostignes znanje acervoneca i vecine detektorasa.koliko su detektorasi robe videli za godinu dana,ti neces ceo zivot.
odgoovorite sa citatom
  #22  
Staro 21.03.2008, 23:49
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Treba imati jako, jako široke vidike i preko ruku prebacati gomile arheološke građe da bi nešto malo spoznao, u četiri do pet godina studija ne stigne se naučiti ni kompletna abeceda (azbuka), o čitanju da ne govorim.
odgoovorite sa citatom
  #23  
Staro 22.03.2008, 11:09
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
Hierborejac,

nemam vremena za dugi odgovor - svakako češ ga dobiti. Za početak ti preporučujem, da se smiriš i još jednom pročitaš moj tekst, posebno onaj dio o dobrodošlici. Za sada, samo nekoliko generalnih objašnjenja:
- I ja sam studirao arheologiju, nisam detektoraš i želim, da se sačuva što više arheološke baštine.
- Mislim, da je jedna od boljih strana tog foruma mogučnost, da se detektoraši i arheolozi upoznaju i presegnu neke stereotipne predstave (recimo upravo one iz tvog priloga).
- Nigde nisam tvrdijo da je znanje arheologa manje od detektoraškoga, samo sam tvrdio, da je način učenja različit.
- Arheolozi mogu puno naučiti od detektoraša, isto kao detektoraši od arheologa. Što prije to priznate, to bolje. Za sada, detektoraši pokazuju u tome više spremnosti i, paradoksalno, mudrosti.
- Imam SVU pravo, da kritikujem bilo kojeg arheologa, bilo kojeg skupljača i bilo kojeg detektoraša - naravno argumentirano i bez vređanja. To pravo ima SVAKO, a kritika nije ništa loše - daje nam mogučnost da se izjasnimo i da učimo.

Pozdrav!
odgoovorite sa citatom
  #24  
Staro 22.03.2008, 11:35
ЛазарС
Gost
 
prilozi: n/a
Uh... Hajd' da probam pomiriti ove dve strane:
Zvuči banalno, ali ima itekako istine: Arheologija je relativno mlada naučna disciplina ponikla iz hobija imućnih aristokrata evropskih kolonijalnih sila. U to vreme su dotični bili i gori od današnjih uništitelja lokaliteta. Bojim se da studenti sa prostora exYU i dalje uče po sistematici staroj minimum 30 godina, što na našim prostorima i nije neko čudo. Nastajala je u vreme kada je država sprečavala "bogaćenje pojedinaca" i zahtevala da joj se preda sve što dotičnog pojedinca može pretvoriti u "kapitalističku pojavu" , gde je po njima i spadalo kolekcionarstvo antikviteta. Sva sreća pa internet može biti izvor saznanja kako se moderna arheologija i tragači odlično slažu, jer je svima to u interesu. Komentarisali smo već to LINK

Sa druge strane, izraz "detektoraši" i nije baš na mestu jer ne koriste svi detektore, a ljudi koji su ljubitelji onoga što nas ovde okuplja, takodje pronalaze i sakupljaju predmete koji nisu od metala (pa samim tim detektor im tu nije bio od koristi), dok se neki, u koje i ja spadam, bave samo rekognosciranjem. Takodje, ni naziv "arheolozi-amateri" nije ništa bolji, čak je i bizaran: Ako idemo takvom logikom, da skup sistematizovanih naučnih postupaka bude otvoren i amaterizmu, onda bi bilo normalno imati ,na primer, hirurge-amatere (ne bi voleo naleteti na njihov sajt ) Najadekvatniji naziv za hobi većine ovdašnjih forumaša je zato: "tragači". Taj naziv je odomaćen, koliko sam na internetu video, i u većini evropskih država.

U toku svog interesovanja za istoriju i nalaze, shvatio sam da u ovom postoje 4 "hijerarhijska sloja" : arheolozi, tragači, mešetari i "varvari". (kolekcionarstvo je hobi koji može biti prisutan kod svih navedenih) Prva dva bi trebala saradjivati i svoje redove čuvati od trećeg "sloja" , dok se protiv četvrtog (u koje stavljam silne bezskrupulozne tajkune, političare, "urbane pavijane"... ) treba boriti svim civilizovanim sredstvima.
Hvala na razumevanju...
odgoovorite sa citatom
  #25  
Staro 22.03.2008, 18:21
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od acervonec Prikažite prilog
Hierborejac,

nemam vremena za dugi odgovor - svakako češ ga dobiti. Za početak ti preporučujem, da se smiriš i još jednom pročitaš moj tekst, posebno onaj dio o dobrodošlici. Za sada, samo nekoliko generalnih objašnjenja:
- I ja sam studirao arheologiju, nisam detektoraš i želim, da se sačuva što više arheološke baštine.
- Mislim, da je jedna od boljih strana tog foruma mogučnost, da se detektoraši i arheolozi upoznaju i presegnu neke stereotipne predstave (recimo upravo one iz tvog priloga).
- Nigde nisam tvrdijo da je znanje arheologa manje od detektoraškoga, samo sam tvrdio, da je način učenja različit.
- Arheolozi mogu puno naučiti od detektoraša, isto kao detektoraši od arheologa. Što prije to priznate, to bolje. Za sada, detektoraši pokazuju u tome više spremnosti i, paradoksalno, mudrosti.
- Imam SVU pravo, da kritikujem bilo kojeg arheologa, bilo kojeg skupljača i bilo kojeg detektoraša - naravno argumentirano i bez vređanja. To pravo ima SVAKO, a kritika nije ništa loše - daje nam mogučnost da se izjasnimo i da učimo.

Pozdrav!
Razmišljaš zdravo i mudro, da se dođe do toga, treba imati puno utakmica u nogama.
odgoovorite sa citatom
  #26  
Staro 22.03.2008, 18:22
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Samo uz sve ovo da dodam, cime se bave " tragaci" to obicno arheolozi zovu:
" lokaliteti unisteni agrokulturnim radovima". Trebali komentar, znaci onaj sloj koji melju plugovi, tanjirace, drljace itd. O unistavanju kulturnog blaga nestoji uopste prica.
odgoovorite sa citatom
  #27  
Staro 22.03.2008, 18:26
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od ЛазарС Prikažite prilog
Uh... Hajd' da probam pomiriti ove dve strane:
Zvuči banalno, ali ima itekako istine: Arheologija je relativno mlada naučna disciplina ponikla iz hobija imućnih aristokrata evropskih kolonijalnih sila. U to vreme su dotični bili i gori od današnjih uništitelja lokaliteta. Bojim se da studenti sa prostora exYU i dalje uče po sistematici staroj minimum 30 godina, što na našim prostorima i nije neko čudo. Nastajala je u vreme kada je država sprečavala "bogaćenje pojedinaca" i zahtevala da joj se preda sve što dotičnog pojedinca može pretvoriti u "kapitalističku pojavu" , gde je po njima i spadalo kolekcionarstvo antikviteta. Sva sreća pa internet može biti izvor saznanja kako se moderna arheologija i tragači odlično slažu, jer je svima to u interesu. Komentarisali smo već to LINK

Sa druge strane, izraz "detektoraši" i nije baš na mestu jer ne koriste svi detektore, a ljudi koji su ljubitelji onoga što nas ovde okuplja, takodje pronalaze i sakupljaju predmete koji nisu od metala (pa samim tim detektor im tu nije bio od koristi), dok se neki, u koje i ja spadam, bave samo rekognosciranjem. Takodje, ni naziv "arheolozi-amateri" nije ništa bolji, čak je i bizaran: Ako idemo takvom logikom, da skup sistematizovanih naučnih postupaka bude otvoren i amaterizmu, onda bi bilo normalno imati ,na primer, hirurge-amatere (ne bi voleo naleteti na njihov sajt ) Najadekvatniji naziv za hobi većine ovdašnjih forumaša je zato: "tragači". Taj naziv je odomaćen, koliko sam na internetu video, i u većini evropskih država.

U toku svog interesovanja za istoriju i nalaze, shvatio sam da u ovom postoje 4 "hijerarhijska sloja" : arheolozi, tragači, mešetari i "varvari". (kolekcionarstvo je hobi koji može biti prisutan kod svih navedenih) Prva dva bi trebala saradjivati i svoje redove čuvati od trećeg "sloja" , dok se protiv četvrtog (u koje stavljam silne bezskrupulozne tajkune, političare, "urbane pavijane"... ) treba boriti svim civilizovanim sredstvima.
Hvala na razumevanju...
Dragi moj viteže, da te nema trebalo bi te izmislit.
odgoovorite sa citatom
  #28  
Staro 22.03.2008, 18:35
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Samo uz sve ovo da dodam, cime se bave " tragaci" to obicno arheolozi zovu:
" lokaliteti unisteni agrokulturnim radovima". Trebali komentar, znaci onaj sloj koji melju plugovi, tanjirace, drljace itd. O unistavanju kulturnog blaga nestoji uopste prica.
Prijatelju u pravu si, dok guzonjama dođe iz guza u glavu, na oranicama ničega više neće biti.
odgoovorite sa citatom
  #29  
Staro 22.03.2008, 23:35
hiperborejac
Gost
 
prilozi: n/a
nema price izmedju arheologa i tragaca (sa ili bez detektora, sa ili bez pluga za rigolovanje, sa ili bez namere da proda nadjeno...).
pozz
odgoovorite sa citatom
  #30  
Staro 23.03.2008, 00:20
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
Citat:
citat od hiperborejac Prikažite prilog
nema price izmedju arheologa i tragaca (sa ili bez detektora, sa ili bez pluga za rigolovanje, sa ili bez namere da proda nadjeno...).
pozz
hiperu,
kad budes jednog dana postao arheolog ili sto da ne i tragac,
e onda ces moci da kazes da li ima ili nema price izmedju ove dve kategorije ljubitelja starina...
ovako iz ove vremenske perspektive arheologa u pokusaju tebi jos uvek nisu jasne bas sve okolnosti...
znaci za ubuduce moras malo vise da zagrejes stolicu a za sada
sedi jedan
pozzzzzzzz
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Prsten Miki Nakit 21 26.01.2006 00:14
Prsten od zada Vumi Antika 0 12.06.2004 01:30


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!