Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Tema je zatvorena
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 08.01.2013, 19:56
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Jevanđelje po Judi

Gledao sam sinoc na tv dokumentarac koji govori o tragacu za antikvitetima (bez metal detektora) koji je pronasao kameni kovceg u kojem su knjizica sa 13 papirusa u kome se nalazilo jevandjelje po Judi...
http://www.youtube.com/watch?v=SLtJu4OcLiQ
http://www.jutarnji.hr/evandelje-po-...ne-bog/143991/
__________________
tesoro tejon
  #2  
Staro 08.01.2013, 20:09
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Jos malo http://sh.wikipedia.org/wiki/Knjižnica_Nag_Hamadi
Da su pronadjeni ranije verovatno bi bili spaljeni a pronalazac sigurno nebi vise ziveo. Zahvaljujuci arheologiji mnoga istina ljudske istorije bice otkrivena . Pitanje je vremena kad ce arheolozi iskopati jos koju istinu jer nezaboravite istoriju su pisali pobednici.
__________________
tesoro tejon
  #3  
Staro 08.01.2013, 20:34
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
pa cuo sam da postoji jos nekoliko Jevandjelja (Evandjelja).
spominje se i (J)Evandjelje po Barnabi ali da je previse nepoklapanja sa Krscanskim vjerovanjima da se ne uzima u obzir ni pod razno.
gledao sam na TV-u da je nadjeno u Palestini prije 40 ak god.
  #4  
Staro 08.01.2013, 21:11
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Zanimljivo je i to da Konstantina Velikog ove godine slave koji je proglasen kao svetac a zna se da je bio ubica, prevarant i lazov jer se drugacije i nije moglo duze vladati u rimskom carstvu, Kad dodamo mracno doba srednjeg veka spaljivanje na lomaci inkvizicije svetih ratova onda i nije cudo sto je Konstantin svetac.
__________________
tesoro tejon
  #5  
Staro 08.01.2013, 22:33
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Evanđelje o Judi je jedno od nekoliko desetaka apokrifnih evanđela za čija se postojanja zna jednako dugo koliko i za 4 kanonska evanđelja.

DW je u kratkim crtama odgovorio o čemu se radi s tim evanđeljima, dakle jednostavno se nepoklapaju, pa čak neka nemaju ni smisla sama po sebi.

Ne bih u detalje, ali s razlogom nisu prihvaćena u kanon Biblije na Prvom nicejskom koncilu (saboru). Ništa pompozno ni specijalno tu nema, osim da mediji sve živo iskoriste u svrhu manipulacije ljudima i širenju mržnje prema religiji i vjerskim zajednicima...
  #6  
Staro 08.01.2013, 23:39
Markonatto
Gost
 
prilozi: n/a
I ja sam sinoć gledao i viđeo kako su se ustvari pisala ta jevanđelja. Dosta ima tu raznih stvari koje još treba otkrivati. Ali jedno je sigurno ako ikad na viđelo izađe vatikanska biblijoteka tek tada bi se sve saznalo. Tek onda bi haos nastao. Jer ja mislim da se tamo kriju tajne koje mi nikad nebi mogli ni da zamislimo...
  #7  
Staro 08.01.2013, 23:41
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
zato se i kriju...izbio bi rat ili ne daj Bože gore...pobune i anarhija
  #8  
Staro 08.01.2013, 23:47
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Apostata

Za radoznalce slobodnog duha i neopterecene ideologijama, bilo bi zanimljivo procitati Filozofske spise Julijana Filozofa, inace rimskog cara Flavija Klaudija Julijana, kojeg je Hriscanska crkva krstila grckim imenom otpadnika Apostates. Apostata je imao filozofsko obrazovanje i neke mu nelogicnosti nisu isle u glavu, zato je, nakon sto je postao car, izdao 362. godine Edikt o toleranciji. Hriscani su ga ubili (u ime Boga) i unistili sva njegova dela koja su smatrali opasnim za svoju versko-politicku organizaciju. Citajuci Apostatine Filozofske spise, odnosno ono sto je do danas od njih ostalo, a u kojima filozof naprosto izvrgava ruglu Hriscanstvo, covek se zapita, sta je tek pisalo u onom delu koji je spaljen. Steta.
Inace, poznato je da je hriscanska crkva krenula u "lov na vestice" kad se postiglo politicko jedinstvo oko verzije Hristovog rodjenja, pa su sva nepodobna jevandjelja proglasena jeretickim i spaljena.
Sto rece Krleza: Hriscanstvo je proganjano cetiri stotine godina, a onda je ono proganjalo sve ostale 1400 godina.
Sve te zvanicne verzije Hriscanstva su totalno suplje, zato je zvanicna doktrina totalno dogmatska, odnosno, nedemokratska ....
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
  #9  
Staro 08.01.2013, 23:50
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Hehe, baš sam se pitao kada će na red doći "vatikanska urota"... Iako iste te koncile priznaju i sve ostale kršćanske crkve, a da ne spominjem da je na prvim koncilima gdje su i uvrštena kanonska evanđelja uglavnom u velikoj većini bili predstavnici istočne crkve (čitaj pravoslavci).

Rasprava bez argumenata vodi u vrijeđanja, pogotovo vidim i na nacionalnoj osnovi, pa bih molio nekoga da ovo zaključa ili pobriše sve... Hvala.
  #10  
Staro 08.01.2013, 23:56
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Zanimljivo

Zasto Deystrom, uopste nema vredjeanja, ko spominje zapadnu ili istocnu crkvu, a te male finese koje ih razlikuju su nebitne za dikskusiju o Hriscanstvu.
Mogli smo isto tako i o Islamu, kakva je razlika ?
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
Tema je zatvorena

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!