Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 08.05.2012, 20:05
Ghost
Gost
 
prilozi: n/a
Potop

Zanima me šta mislite o ovoj temi
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 08.05.2012, 20:06
Ghost
Gost
 
prilozi: n/a
Imamo indicija, svjedočanstava iz jako mnogo izvora da se potop desio i to najmanje jedanput. A kako i zašto su dvije stvari koje ne znamo.
Meni to izgleda otprilike ovako:
U zapisima koji su pisani po sjećanju ili predanju postojao je život prije potopa. U objašnjenjima naučnika se kaže da je bilo ledeno doba, led se otopio i eto potopa. To je moguće na lokalnoj razini. Led se topi, akumulira se voda iza ledene brane sve dok ta ledena brana ne popusti i ogromna količina vode jurne nizbrdo stvarajući usput kanjone, nove rječne tokove, a iza sebe pustoš . Na kraju te jurnjave, kad voda izgubi snagu i brzinu ostaju naplavine drveta koje se vremenom u mulju pretvara u ugalj. Jer jedino tako je moguće stvoriti ugalj na uskoj površini u ogromnim količinama. Da nije tako uglja bi bilo posvuda, stvarao bi se i danas. Isti slučaj je i sa rudama koje su se mogle istim načinom, spiranjem, nataložiti na kraju toka bujice. Ali to se sve dešava na relativno uskom prostoru i traje par dana. Slično tsunamiju. Samo što ovaj tsunami ide nizbrdo ka moru, ako do mora uopšte i dođe.
E sad ako je bilo ledeno doba onda su uslovi za život nepovoljni, ljudska populacija malobrojna. I u opisima potopa se ne spominje led. Blaga klima.
Drugi razlog za potop bi moglo biti nebesko tijelo koje periodično dolazi dovoljno blizu Zemlji da izazove plimni talas. U tom slučaju bi se plime postepeno povećavale što bi stvorilo utisak potopa globalnih razmjera. I u tom slučaju bi i trajanje potopa bilo logično. Jer četrdeset dana je neki razuman period da nebesko tijelo na svojoj putanji prođe pored Zemlje. Ostavi pustoš na našoj planeti i ispremješta sve na Zemlji. Odradi posao i ode.
A efekat na Zemlji bi bio potpuno isti kao i u prvom scenariju samo što bi se stvari dešavale puno temeljitije i na čitavoj površini Zemlje. U najboljem slučaju na njenoj polovini. Ako nebesko tijelo prolazi iznad Zemlje, mislim iznad sjevernog pola, čiata sjeverna hemisfera bi imala neprestanu plimu. Jedina varijacija bi bila u postepenom pojačavanju tj. podizanju nivoa mora a onda postupnom opadanju. Za to vrijeme bi južna polulopta bila pod konstantnom osekom. Nivo mora bi stalno opadao a onda se postepeno vraćao kako bi opadao uticaj stranog tijela u našem sunčevom sistemu. Razoran efekat u svakom slučaju na čitavoj Zemlji.
Isti slučaj ako nebesko tijelo prođe ispod južnog pola, samo vice versa. Jedino što u tom slučaju ne bi bilo viđeno od strane ljudske populacije na sjevernoj hemisferi pa je ne bi mogli ni opisati u knjigama o potopu.
Kao što i nisu.Bez promjene klime.
Malo drugačiji scenario ako nebesko tijelo prolazi pored, linijom ekvatora. Ali tu bi bilo opasno blizu i ostalim planetama što bi sigurno ostavilo posljedice na putanje svih planeta. Koje ionako sada nemaju baš logične putanje. Niti logična mjesta u finom rasporedu oko Sunca. A onda postoji i mogućnost da to nebesko tijelo napravi pomračenje Sunca koje bi trajalo za sve vrijeme dok prolazi. E tu bi već došlo do velikih kolebanja temperature te stvaranje ogromnih ciklona sa razornim djelovanjem na ogromnom prostoru. Pomrčina i četrdeset dana kiša. I nemogućnost da se kroz oblake vidi uzrok kataklizme. I uz sve ove scenarije ide i velika vulkanska i seizmička aktivnost. Možda je i sam pepeo iz nekoliko vulkana dovoljan da stvori pomračenje, zahlađenje i opet dugotrajne i jake kiše. Ali to ne bi rezultiralo potopom. Ne globalnim.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 08.05.2012, 20:08
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
Prvo patina
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 08.05.2012, 20:10
Ghost
Gost
 
prilozi: n/a
Walker ovo je bilo brzo. Odgovor prije teme. Heehe
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 08.05.2012, 20:13
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
hahahah. zezam se ali izgleda da sve treba da dobije patinu pa da postane interesantno. nadam se da tvoja tema nece jer je zanimljiva samo trebas kvalitetne sagovornike da bi ostala dobra...cisto da se ne razvodni.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 08.05.2012, 20:26
Ghost
Gost
 
prilozi: n/a
Vidjećemo šta će biti. Kako je danas u pustinji? Zeleno?
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 08.05.2012, 20:39
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
mora da se salis. naoblacilo se,svi misle kisa ce a ono opali oluja...napunila nam je i gace prasinom.
nesto razmisljam,ovde ima dosta znakova potopa. sloj meke zemlje i prasine je 10 cm a onda teska glina ispod pa ploce pjescenjaka kojeg lokalci vade i rezu masinama u blokove za gradnju kuca (naravno onima koji imaju lovu). zemlja je puna skoljki i puzeva a bare i rijeke (gdje ih ima) imaju visok salinitet. kad se bare isuse ostaju bijela polja soli. tu so skupljaju i koriste ljudi za ishranu i za stoku naravno. postavicu slike. mozda se sta i "odmota" korisno za ovu temu
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 08.05.2012, 21:12
Ghost
Gost
 
prilozi: n/a
Ovo je dobro. Nisam znao za to, niko ne spominje. Insajder je zakon.
To bi u principu značilo da je poslije potopa bilo preslano da se obnove biljke.?!? I izostale kiše da to speru.Pa je pijesak osvojio. A i mrtvo more ja čudna stvar.
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 08.05.2012, 21:20
Korisnička slika od Darko
Darko Darko je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 03.09.2011
Starost: 47
prilozi: 638
Zahvaljivao se: 579
Dobio je 155 zahvalnice(a/u) za 54 priloga
Gost,... Hvala za post (eto čak i male rime )
Čitajući ovo što ste ti i DW napisali, pade mi na pamet, da je u stvari tzv. Panonsko more samo... ili pretpostavka, ili eventualno ostatak od potopa.
Razni nalazi, na osnovu kojih su pretpostavili da je bilo panonsko more, mogu i da se posmatraju pod prizmom potopa... Skoro sam bio sa nekim dalmatincima, koji tvrde da je klima na obroncima Fruške Gore slična klimi u dalmaciji,... a i u zemlji ima morskih školjki, samo što fali more...
Tih istih školjki ima i po raznim "čukama" Fruške Gore.
__________________
Iskopaće tebe Bili...
"Arheologija je puna iznenađenja... Tražiš jedno, nađeš drugo!"
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 08.05.2012, 21:31
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
a Boga mi ima skoljaka u stijenama i pukotinama po sjevernim obroncima Majevice,u Crnim pecinama itd.
visina nije mala ali je mozda i dospjela na tu visinu izdizanjem terena i tektonskim pokretima. prosle god. sam radeci sa americkim i britanskim geolozima u irackom Kurdistanu vidio mnogo fosila amonita,korala i kojekavih skoljaka i njihovih otisaka u stijenama na preko 1500 ili 2000 m. nadmorske visine. neke sam donio kuci i jako su mi dragi jer sam se nahodao zbog njih i nabio krvave zuljeve
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!