Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #21  
Staro 23.06.2005, 01:46
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

Da pokusam da objasnim to u vezi patine. Nama je profesor na fakultetu jednom pricao ( mada se tada nisam bavio ovim hobijem i nije me bas toliko interesovalo ) da je patina otrovna. Patina je u stvari oksid, neznam momentalno njenu formulu, koji stvaraju odredjeni plemeniti metali. Medjutim taj oksid tj. patina ima odredjenu skalu otrovnosti, npr:
bakarni oluci takodje hvataju patinu ali oni su stalno u dodiru sa vazduhom i sa tim sjedinjavanjem oni gube otrovnost, medjutim ako te iste oluke ili novac zakopamo u zemlji odnosno zatvorimo u cup i ostavimo tako da sedi jedno 50 godina , tada nastaje druga vrsta reakcije,
izuzetno velika otrovnost u jednom momentu dok se ne zavrsi reakcija sjedinjavanja sa vazduhom. Tada je i samo isparavanje pri reakciji otrovno a i ako se pipne golim rukama moze se na kozi pojaviti odredjena doza crvenila , ( zavisno od kolicine, da li je hermeticki zatvorena posuda ili nije , i od vrste metala koji se nalazi u njoj ).
Sto znaci da kada se pronadje neki cup treba obratiti paznju kako se otvara , najbolje malo sa razdaljine, a kada se on otvori treba malo sacekati da isparenje prodje i nikako ne udisati blizu taj vazduh.
Evo kako sam ja uradio kada sam pronasao jedan cup. Bio je na dubini od 80 cm. okrenut naopacke i dobro zatvoren poklopcem a preko poklopca zavezan kozom. Na licu mesta nisam nista dirao vec sam zurio kuci, stavio sam ga u kadu, pustio vodu i stavio krec. Stavio sam gas masku i rukavice i polako otvorio, kad unutra metkovi ,neki bugarski ili italijanski jos neznam koji ali sve to cuvam u mojoj kolekciji.
Hocu da kazem i ovo : zlato od 24 karata odnosno cisto zlato ne hvata patinu.
odgoovorite sa citatom
  #22  
Staro 23.06.2005, 22:58
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Ok.Iz ovog tvog zadnjeg posta,mislim da sam uspeo da razresim misteriju o ukletom ili prokletom blagu.
I sve one price koje su bile vezane i pratile razne dogadjaje u narodnim pricama .O raznim misterioznim slucajevima prilikom pronalaska cupova sa zlatom,pa u nekim slucajevima i misteriju smrti samog pronalazaca.
Naime mislim da su i tebi poznate te price.
Ja sam ih se dosad naslusao na milion,prisustvovao nikada nisam tako necemu,ali kao sto sam rekao gore naslusao sam ih se puno.
Zanima me misljenje ostalih clanova foruma,koje je interesovala ova pojava misterije,tj sta oni misle o tome.
Ali ja mislim da sam na osnovu tvog zadnjeg odgovora,kao i prethodnih odgovora u vezi ovoga.
Dosao do resenja...........:4 75: ..................
A isto tako uspeo sam da naucim jedno veliko iskustvo koje ce mi mozda trebati jednoga dana.. .... da mi se stvari koje su kruzile po narodu do sada ne bi licno desilo i okusio gorko iskustvo zbog neznanja...........: 16_6_8[1]
A isto tako ovo je veoma vazno i za ostale clanove hobija.......
Ali me kao sto sam rekao zanima puno misljenje ostalih clanova......:36_1_1 2[1

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 22:25 sati)
odgoovorite sa citatom
  #23  
Staro 25.06.2005, 02:43
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

I mene takodje interesuje misljenje drugih tragaca ali hteo bih u vezi tih starih prica o prokletom i ukletom blagu da iznesem jos jedan problem koji je mozda i mnogo bitniji od prethodnog , jer na prethodni mozes sam da utices a na ovaj drugi ne mozes. To je slabo srce ili halapljivost , neznam kako da ga opisem. Ja sam se do sada dva puta vratio sa terena zbog ljudi koji su zbog jedne parke pocinjali da se znoje i kopaju ko sumanuti. Posle toga sam resio da ako vec u toku razgovora primetim da je neko skim bi trebalo da ides u potragu opsednut time i halapljiv a uz to i brzo prica ili pocinje da brzo sapuce ili neznam vec sta , ali me valjda razumete, odmah dobija eliminaciju.
Svi koji se bave ovim hobijem moraju da budu "HLADNI KAO SPRICER''.
Ja mislim da ste svi imali ovakve ili slicne slucajeve pa zato iznesite vasa iskustva i misljenja u vezi prica o ukletom blagu jer su ove stvari veoma bitne za tragace.
odgoovorite sa citatom
  #24  
Staro 26.06.2005, 15:44
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Evo da i ja kazem nesto na ovu temu....
Na zalost nisam jos nikada pronasao nekakav cup ili sanduce sa zakopanim dragocijenostima. Trazenje volim iznad svega i naravno, kao svaki tragac, ocekujem da se i moj, sudbinski predodredjeni, cup jednoga dana pojavi. Ti Dragane imas pravo sto si spomenuo ovo sa losim srcem (slabim), halapljivosti i sl. Jednom mi je moj poznanik ispricao kako su, cini mi se u Makedoniji, pronasli prilikom nekakvim radova, otprilike 500 kg turskoga zlata. Rekao mi je da koliko zeli da nadje tako nesto da mozda i nebi volio da se to desi jer bi on vjerovatno i ostao na tom mjestu...
Naravno ovakve stvari mijenjaju kompletan zivot a da ne pricamo o karakteru covjeka i ostalim njegovim osobinama. Neki od nalazaca bi se mozda sasvim povukli iz zivotnih zbivanja, bojeci se da ne ostanu bez pronalaska i vjerovatno bi na kraju i izludjeli od te bojazni i time okoncali svoju karijeru (mozda bi se i ovo moglo pripisati "ukletom blagu"). Ja licno ne znam kako bi se ponasao kada bi pronasao kakav cup sa blagom... mozda bi odgovor dao samo jedan takav pronalazak. Mislim da niko nije u stanju unaprijed da kaze "Ja sam jak i sta ti ja znam sta, i meni se ne moze nista desiti ako ovako nesto pronadjem", jer kako vec rekoh, to bi se vidjelo tek poslije samoga pronalaska....
Licno sam pronasao dosta rimskoga srebrnoga novca na jednom mjestu, ustvari rasutih na nekoliko kvadratnih metara i mogu reci da sam prezivio (inace sad nebiste citali moj text ). Kakvo je osjecanje bilo u tom trenutku??? Kao prvo, kada sam iskopao prvi novcic, mislio sam da se radi o nekakvom novcicu iz stare Juge, jer tamo gdje sam ga nasao nisam ni u snu mogao pomisliti da cu naci nesto iz rimskoga doba. Ocistivsi ga malo od zemlje, shvatio sam da se radi o rimskome denaru. Posto je i moj otac bio samnom, odmah sam mu rekao da taj novcic, tu bogu iza tregera, ne moze biti sam. Ovo se ispostavilo kao tacno i odmah nakon par minuta pronalazili smo jedan za drugim ostale....do sada ukupno 110 komada i nadam se da cu uspjeti pronaci jos par komada kada budem isao na godisnji odmor. Moram reci da mi je uvijek bila zelja da pronadjem samo jedan rimski novcic u mome kraju i eto zelja mi se i "preostvarila". Na zalost jos uvijek cekam svoj prvi sesterc....nadam se da cu i njega pronaci kad tad....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Kopaci zlata u Srbiji.. rammstein Priče...legende...itd 9 20.04.2005 09:53


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!