Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 10.10.2010, 23:05
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Naravno da ne piše nigde i naravno da to nije pravilo. Nego mene iznenađuje činjenica da ma gde sam bio na isključivo rimskom terenu nalilazim na ogromne količine keramike crne i sive boje a veoma malo crvene. To se može uklopiti u činjenicu da je crvena keramika možda bila nesvakidašnja i skuplja u odnosu na ovu crnu. Zato je i crvenea nosila naziv "terra sigilata"
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 10.10.2010, 23:12
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Fragment je od rimske posude, posude su izrađivane posvuda i cirkulirale su diljem ogromnog carstva. Ima ih crnih, sivih, bijelih, tamnocrvenih, ciglastih, sjajno glaziranih u žutoj i zelenoj boji........
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 10.10.2010, 23:20
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od avgvst Prikažite prilog
Naravno da ne piše nigde i naravno da to nije pravilo. Nego mene iznenađuje činjenica da ma gde sam bio na isključivo rimskom terenu nalilazim na ogromne količine keramike crne i sive boje a veoma malo crvene. To se može uklopiti u činjenicu da je crvena keramika možda bila nesvakidašnja i skuplja u odnosu na ovu crnu. Zato je i crvenea nosila naziv "terra sigilata"
Terasigilata je fina firnisirana keramika, većinom iz Galije, boja nije ključ.
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 10.10.2010, 23:55
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Hvala Enigma. Da li ti možda nešto znaš o tehnološkom procesu izrade ove crne grnčarije. Da li je reč o običnoj glini koja je prepečena ili je u pitanju nešto sasvim drugo. Kada se ovakav artefakt .tj. ragment polomi onda se vidi da je svuda iste boje. Ako je nešto stradalo u požaru onada bi trebalo da bude "prepečeno" po površine. A što se tiče "terrae" znam da postoje Firnisana, Samoska, Pergamska, Čandarli, Kalenska itd sve sa svojim osobenostima. One mogu biti u raznim bojama i uglavnom imaju reljefne prikaze, a neretko i ime majstora koji ju je izradio. Isto kao za rimkse lampe...
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 11.10.2010, 00:40
fabijanus
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od avgvst Prikažite prilog
Naravno da ne piše nigde i naravno da to nije pravilo. Nego mene iznenađuje činjenica da ma gde sam bio na isključivo rimskom terenu nalilazim na ogromne količine keramike crne i sive boje a veoma malo crvene. To se može uklopiti u činjenicu da je crvena keramika možda bila nesvakidašnja i skuplja u odnosu na ovu crnu. Zato je i crvenea nosila naziv "terra sigilata"
SAD SI SAM DONEO ZAKLJUCAK ZASTO JE NEMA PUNOOOO BRAVOOOO:n ahrung00
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!