Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Nakit
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Nakit Sav nakit, za koji smatrate da pripada periodu od ca. 1500 godine do danas

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 31.05.2006, 22:46
laki
Gost
 
prilozi: n/a
Ima li veze s antikom?

Ovaj privezak je pronadjen na anticki teren ,da li je antika Vumi, Terminus ?
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg DSCF3944_resize_resize_resize_resize_resize_resize.JPG (73,8 KB, 60x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 31.05.2006, 22:56
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Prikaz andjela sa strijelom u ruci...hm...ne smijem nista reci ali cini mi se da je ipak novijega vremena cak dosta novijega...cekacemo na druge odgovore...do tada bi mogao dati bar jos neke podatke, recimo promjer, metal, kako je napravljen taj crtez, materijal na kojem se crtez nalazi...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 31.05.2006, 23:10
kratki
Gost
 
prilozi: n/a
Nisam siguran! Seti se andjela sa strelicom, koga pogodi u srce odmah se zaljubi (amor).
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 01.06.2006, 00:00
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Sman, pozdrav!
Privjesak s prikazom Erota je zanimljiv, ali nisam siguran iz kojega je razdoblja. Opiši nam tehničke detalje, veličinu, način izrade prikaza (je li Erot reljefan, urezan, naslikan), je li riječ o staklu, kamenu itd.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 01.06.2006, 00:21
laki
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od terminus
Sman, pozdrav!
Privjesak s prikazom Erota je zanimljiv, ali nisam siguran iz kojega je razdoblja. Opiši nam tehničke detalje, veličinu, način izrade prikaza (je li Erot reljefan, urezan, naslikan), je li riječ o staklu, kamenu itd.
Precnik priveska je 18mm, obruc je od bronze ili bakra a unutrasnjost je od nekog stakla sa poledjine je urezan ovaj lik. Imam utisak da je ovo uradjeno livenjem,prednja strana je ispupcena a zadnja ravna
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 01.06.2006, 00:35
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Sman, mislim da je taj privjesak ipak iz antičkog razdoblja, ali nisam potpuno siguran. U svakom slučaju jako je dobro očuvan i zanimljiv. Prema tvome opisu moglo bi se uistinu raditi o antičkom proizvodu. U tome slučaju bi se zapravo radilo o imitaciji geme (ako je prikaz Erota) urezan, ili utisnut još dok je staklo bilo žitko, tj, vrelo. Poznati su mi vrlo slični antički privjesvi od prozirnoga stakla žute, plave ili zelenkaste boje. Međutim kod njih je prikaz uvijek reljefan. Na takvim privjescima često je prikazan lav sa zvjezdicom i polumjesecom iznad, zatim dvije biste okrenute licima jedna prema drugoj. Javljaju se i ostali poganski motivi, pa onda i prikazi s ranokršćanskom simbolikom (Dobri Pastir), židovske menore (sedmokraki sviječnjak) itd. Datiraju iz približno 3. i 4. st. Sman, znaš što, uzmi vosak ili još bolje plastelin i napravi otisak pa ponovno snimi i objavi sliku na Forumu.
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 01.06.2006, 00:38
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Boja lici na Murano staklo. Sad pa budi pametan u svakom slucaju je lijep primjerak za kolekciju.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 01.06.2006, 00:49
laki
Gost
 
prilozi: n/a
izgleda da si u pravu terminus, na ovom mestu smo nasli dosta bronzanih novcica (losijeg kvaliteta) i svi su bili iz treceg i cetvrtog veka. a ovo cu ponovo da slikam i da pokusam da uradim ovo sto predlazes. pozdrav!
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 01.06.2006, 23:38
laki
Gost
 
prilozi: n/a
Mala igra plastelinom

Terminus ja ovde vidim srce ,jesu li rimljani koristili to?
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg DSCF3957_resize_resize_resize_resize_resize_resize.JPG (90,5 KB, 41x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 02.06.2006, 00:17
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
@sman to ti je Gema koja je ugradjena na privesku (amuletu) i verovatno je iz 4-5 veka , inace ovakvi motivi nekog bozanstva (najcesce Saturn ili Bacchus) sa lukom i strelom koju upire u neku divlju zivotinju (najcesce Vuka ili Jelena) sluzili su da odvrate ,,Zlonamernike,, sto dalje . Ali ako mislis da je to ipak Srce onda je verovatno sluzilo da privuce Ljubav
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!