Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Tema je zatvorena
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 10.04.2005, 22:12
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
U odgovarajucoj literaturi u vecini slucajeva ovaj plamen se naziva "lutajucom vatrom"ili"lutajucim svjetlom".Medjutim treba razlikovati plamen na mjestu zakopanog blaga od vatri koje se javljaju iznad mocvara i na grobljima.Naucnici ne negiraju postojanje neobicnih svjetlosnih pojava.One su i vise puta potvrdjene
Lutajuce vatre(lutajuca svjetla) se pojavljaju u mnogim krajevima svjeta.U Australiji ih nazivaju Min-min vatre.U proslom vjeku sablasni oganj je plasio lokalno stanovnistvo i putnike u oblasti zapadnog Kvinslenda.Vatra obicno ima svericni oblik,i ako covjek pokusa da joj pridje,ona se krece zajeddno sa njim,ponekad mjenjajuci boju.Saglasno legendi,Min-min vatre su duse pokojnika koje su se zadrzale na zemlji.
Profesor Sem Petigru ove vatre tumaci tunelnim efektom.Ovaj efekat se sastoji u tome da svjetlost iz udaljenog izvora putuje bez rasijanja u hladnom sloju zraka izmedju povrsine zemlje i slojeva zraka vise temperature.Anomalna raspodejela indeksa prelamanja zraka je uzrok ove svojevrsne fatamorgane.
U Missuriju se pojavljuju vatre nazvaneput sablasne svjetlostikoje prate putnike.U zapadnom Teksasu se pojavljuju Marfijeve vatre,koje iscezavaju pri pokusaju da im se priblizi.U Britaniji lutajuce vatre,koje je prvi opisao jos Sekspir,po legendi odvlaci ljude u mocvare.Na morima se pojavljuje vatra sv.Elma koje zaposjedaju cjele brodove(bez posljedica).U Finskoj takve vatre smatraju dusama djece bacene u sume,a u drugim skandinavskim zemljama dusama drevnih vojnika.
Treba reci da je struktura i ponasanje tih lutajucih vatri razlicito i zato objasnjenje profesora Petigrua tesko za vazi za ostale slicne pojave.Mnogi naucnici neobicne svjetlosne pojave tumace poebnim stanjem atmosfere ili sagorjevanje gasova pri razlaganju mrtvih zivotinja i biljaka.Jedno od objasnjenje svjetlosnih pojava na grobljima i nad mocvarama je sagorjevanje gasovitog fosfornog jedinjenja-vodonik fosfida.Svojstvo ovog gasa je da se on lako pali na zraku.Ovo svojstvo fosfora objasnjava fenomen lutajucih vatri nad mocvarama i grobljima.Te vatre nisu fantazija ni izmisljotina.U toplim nocima na svjezim grobovima se zapaza svjetloplavi plamen.To gori vodonik fosfid.Fosforna jedinjenja koja ulaze u sastav zivih bica,pod dejstvom vlage u tlu se razlazi i gradi se gasoviti vodonik fosfid.Ispitivanje lutajucih vatri bavili su se razni naucnici-poznati njemacki astronom Fridrih Vilhel Bezel,kijevski profesor Knor,austrijanac List i dr.
Na osnovu dosadsnjih saznanja nesmatram da se fenomen igranja novca mpoze objasniti sagorjevanjem vodonik fosfida,jer bi onda trebalo da uz zakopano blago postoji zakopano i tjelo zivotinje ili covjeka a to najcesce nije slucaj.E zato i smatram da je ovo naucno objasnjenje na neki nacin nepotpuno sto se tice ovog fenomena igranja vatre na mestima gde lezi zlato.
P.S.napomenuo bih da je ovaj post preuzet sa drugog sajta i da je post vlasnistvo kao i misljenje clana Demark
  #12  
Staro 13.08.2007, 18:37
ddundjer
Gost
 
prilozi: n/a
Pozdrav .. Evo čitam šta sve pišete pa imam i ja jednu priču od mog oca.
On je 48 godište i bio je skroz mali kada je jednu večer izašao na malu nuždu,jer prije nije bilo wc u kuči a kuča je bila na jednom proplanku u bosni pa kad je izašao vidio je plamen kako se uzdiže iz zemlje i bilo je jako daleko on je odmah viknuo pa su i njegova brača i njegov otac to vidjeli ali tek 3 plamen i kaže da je po pričanjima prolazio stari rimski put... ako nekog interesira detektor metala ručna izrada imam šemu sa opisom koju sam i napravio i izvrsno radi rado ču je sa svakim podjeliti inače sam novi član....Pozdrav
  #13  
Staro 13.08.2007, 19:11
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Sta bi Spilberg dao za ovake teme!
  #14  
Staro 14.08.2007, 01:44
maestre
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od ddundjer Prikažite prilog
ako nekog interesira detektor metala ručna izrada imam šemu sa opisom koju sam i napravio i izvrsno radi rado ču je sa svakim podjeliti inače sam novi član....Pozdrav
Poslao sam ti privatnu poruku sa svojim emailom pa te molim da posaljes shemu. HVALA
  #15  
Staro 14.08.2007, 12:11
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
mene hjos uvjek interesuje u vezi onog blaga cara Lazara
jel se stvarno zakopalo i nikad nije pronadjeno il to samo ljudi lupetaju...
ipak je logicno kad ti neko osvaja drzavu da sklonis vrijednosti negdje...
  #16  
Staro 15.08.2007, 00:02
ELECTRO
Gost
 
prilozi: n/a
Pozdrav svima, imam i ja jednu pricu, covek iz sela odakle je moj kum orao je njivu i okasnio pa ga je uhvatila noc, video je veliku vatru iz nekog zbunja, prisao je a onda je ona nestala, kada se udaljio vatra je ponovo buknula, neznajuci za price o zlatu covek je pobegao, sutra je na tom mestu nadjena rupa sirine metar , duzine 2m dubine pola metra, neko je takodje video vatru, selo je malo a jedna porodica je za kratko vreme postala imucna , zakljucite sami, prica je istinita!
  #17  
Staro 14.12.2007, 19:38
galbin
Gost
 
prilozi: n/a
pricaomi drugar da u manastiru prohrocinski postoji biblioteka u kojoj samo pojedini kalidjeri ulaze a od nas obicnih smrtnika samo odabrani ulaze to jest kaze da postoji kamem gdeje uklesano stopalo sa cetri prsta i onaj kome stane noga u kamen moza unutra inace zna tipa koji ima normalno stopalo i ulazi u biblioteku ali na zeli da prica o tome sta je sve video i procitao o blago cara Lazara postoji i ceka odredjenog da ga izvadi
  #18  
Staro 14.12.2007, 19:42
galbin
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od ddundjer Prikažite prilog
Pozdrav .. ako nekog interesira detektor metala ručna izrada imam šemu sa opisom koju sam i napravio i izvrsno radi rado ču je sa svakim podjeliti inače sam novi član....Pozdrav
poslao sa ti pp
  #19  
Staro 15.12.2007, 10:36
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od galbin Prikažite prilog
pricaomi drugar da u manastiru prohrocinski postoji biblioteka u kojoj samo pojedini kalidjeri ulaze a od nas obicnih smrtnika samo odabrani ulaze to jest kaze da postoji kamem gdeje uklesano stopalo sa cetri prsta i onaj kome stane noga u kamen moza unutra inace zna tipa koji ima normalno stopalo i ulazi u biblioteku ali na zeli da prica o tome sta je sve video i procitao o blago cara Lazara postoji i ceka odredjenog da ga izvadi
jel postoje neki cvrsti dokazi da je blago nekad postojalo il je izmisljotina?
  #20  
Staro 15.12.2007, 16:26
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
Citat:
citat od bokiii Prikažite prilog
jel postoje neki cvrsti dokazi da je blago nekad postojalo il je izmisljotina?
brate bokiii ,
pa to je bar lako, samo cvikujes mali prst na desnoj / a za svaki slucaj i na levoj/ nozi i usunjas se u PROHOR PCINJSKI, posle kad metnes stopalo u kalup sve ce ti biti lakse , da ne kazem sva vrata ce ti biti otvorena...
Tema je zatvorena

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!