Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 19.08.2005, 19:54
frabrne
Gost
 
prilozi: n/a
pitanja u vezi detektora metala

zanima me koji bi detektor najbolje odgovarao mojim zahtjevima
velicina predmeta (promjer) - oko 42 milimetra
tezina - oko 30 g
materijal - srebro
dubina - 70 cm
tlo je ilovica, tj. tvrdo masno, radi se o njivi koja nije oneciscena s metalnim otpadom.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 19.08.2005, 20:39
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Kao prvo zelim ti dobrodoslicu i da se ovdje osjecas kao kod kuce .
Kao drugo...nisam siguran da ce ti tu pomoci obican detektor a ako je neki u mogucnosti onda bi to najvjerovatnije mogao biti samo GP Extreme od Minelaba (ako uopste i on). Interesuje me kako znas o cemu se radi, na kojoj je dubini i kojega je promjera? Ako posjedujes sve te podatke onda vjerovatno znas i tacno mjesto gdje se taj predmet nalazi jer pretpostavljam da se radi o namjerno zakopanom (sakrivenom) predmetu...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 19.08.2005, 21:46
frabrne
Gost
 
prilozi: n/a
prvo da ti odgovorim na zadnje pitanje da li je to namjerno zakopano ili slucajno ostalo neznam. prije 5 godina isprobavao sam novi traktor pa sam htio vidjeti do koje dubine moze orati i spustio sam plug na dubinu od cca 70 cm, par dana nakon toga isao sam sijati kukuruz i nasao sam jedno dvadesetak srebrnih kovanica (talira). na mjestu gdje je bila najveca koncentracija (jer sam ostale raznio po njivi drljanjem) kopanjem nasao sam jos nekolicinu. kopanjem sam nastavio svake slijedece godine kad je kukuruz porastao da se ne vidi moj rad, sve do prosle kada sam na dubini od 70 cm naisao na cup od osusene gline u kojem bilo jos kovanica. ovo proljece nasao sam jos samo jednu kovanicu pa me kopka da li tamo ima jos toga jer po njivi ima pokazatelja da se tamo nekad nesto nalazilo (ima jako puno dijelova keramike). neke od njih sam stavio na web pa ako te zanima pogledaj ih na http://www.omnicoin.com/?collection=frabrne.
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 19.08.2005, 22:15
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Dobra zbirka. Jesu li to sve pronadjeni novcici ili ih skupljas (kupujes) i na druge nacine. Primjetio sam da ima iz svakoga coska svijeta i na osnovu toga zakljucujem da se pored trazenja (ako trazis) bavis i numizmatikom. Da li nam hoces reci koliko uopste novcica imas u svojoj kolekciji i od kada se bavis ovim.
Posto si rekao da si dosta njih raznio po njivi prilikom drljanja to znaci da bi ih vjerovatno jos dosta nasao bilo kakvim detektorom pretrazujuci samu povrsinu zemljista. Novcici toga promjera nisu problem ni za jedan detektor a ako zelis da trazis jos dublje onda bi ti mozda najbolje bilo kopati bez detektora na ome mjestu gdje mislis da je posuda bila zakopana.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 19.08.2005, 22:43
frabrne
Gost
 
prilozi: n/a
svi koji se nalaze na toj stranici su pronadjeni na tom mjestu a numizmatikom se poceo baviti nakon toga i to samo talirima. neke sam kasnije zamijenio i kupio pa trenutno imam oko 120 komada. nesto duplikata sam i prodao,prema procjeni ugledne aukcijske kuce vrijednost im se krece od 150 e pa na vise najvredniji mi je ovaj http://www.coinarchives.com/w/lotvie...D=113&Lot=1879 ja sam nasao posudu u kojoj su bili , ali me zanima (jer nisam cijelu njivu preorao na tu dubinu vec samo jedan mali dio) da li ih mozda ima jos na toj dubini. zemlja je inace uzasna za kopanje jer ako je vlazna onda je poput tijesta a ako je suha onda je tvrda kao beton i ne rasipa se vec svaku grudu moras rucno rasturati..
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 20.08.2005, 00:39
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Iz moga maloga iskustva reci cu da na tome mjestu ima jos novcica. Ne vjerujem da je plug izbacio sve na povrsinu a i ako jeste onda se to "razvuklo" na blizu pa mozda cak i na dalju okolicu od glavnoga mjesta. Bice steta samo ako sledeci novcici koje pronadjes budu osteceni jer su ih drljace vukle sa sobom. Ipak ti pokusaj sa kopanjem ako nemas detektor i dobro otvori oci. Ja sam se vracao ne znam ni koliko puta na jedno te isto mjesto i uvijek sam pronalazio po nekoliko komada novih novcica. Takodje sam i otkopavao pocetno mjesto pa cak i nekoliko metara okolnoga zemljista, 3 drveta sam zajedno sa korijenjem izvadio. Mislim da ti nebi trebalo biti tesko ovako nesto uraditi jer zasigurno ces naci jos novcica koji i nisu bas jeftini. Znaci kramp i lopatu u ruke i lagano otkopavati i dobro otvoriti oci
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 20.08.2005, 00:46
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Mogu ti samo reci da imas predivnu kolekciju na kojoj bi ti mnogi mogli pozavideti . Svaka Cast Majstore .
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 20.08.2005, 20:49
frabrne
Gost
 
prilozi: n/a
sto se tice ostecenja znam da dosta smanjuje cijenu (otprilike na jednu trecinu) ili se cak ni nemogu prodati ako se radi o manje vrijednim primjercima. daj mi molim odgovori kakav je detektor white spectrum xlt II jer ga imam na ponudi za 300 €
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 20.08.2005, 20:55
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ako je dobro ocuvan to je dobra cijena, na zalost nisam imao prilike raditi sa njim ali sam cuo da nije los. Mozda neko od nasih clanova ima takav detektor i moze ti reci nesto vise. Ja sam imao samo priliku da idem u trazenje sa prijateljem koji ima takav detektor
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 20.08.2005, 21:01
frabrne
Gost
 
prilozi: n/a
hvala mikiju na komplimentu, sad znam sto imam ali dok sam ih nasao dao bih sve komplet za par hiljada € ali kasnije dosta preko interneta, malo u kontaktima s jednim gospodinom koji je doktorirao na numizmatici i napisao nekoliko knjiga o njoj a najvise od g. Lanz (numismatik lanz minhen) koji usput malo natuca po naski shvatio sam o kakvoj kolekciji se radi pa sam je odlucio zadrzati i malo vise se posvetiti skupljanju. primjerice ova dva talira http://www.coinarchives.com/w/lotvie...ID=113&Lot=432 ; http://www.coinarchives.com/w/lotvie...ID=113&Lot=435 ja imam vise primjeraka nego sto je bilo u zadnjih par godina na aukcijama svih vecih evropskih aukcijskim kucama zajedno.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Odgovor u vezi tetradrahme od nikostakic Miki Antika 0 24.04.2005 21:17


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!