Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 21.09.2005, 14:32
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Avionski snimci terena

Evo, posto sam imao vremena, trazio sam i pregledao podrucje Donje Austrije. Na nekoliko mjesta sam pronasao zanimljive detalje pa bih vas pitao sta mislite o cemu se ovdje sve radi
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 3.jpg (97,1 KB, 54x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 6.jpg (82,0 KB, 51x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 9.jpg (96,9 KB, 52x prikazano)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 21.09.2005, 19:48
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Zračne snimke mogu dati iznimno zanimljive rezultate. Tako npr. imao sam prigodu vidjeti neke koje se odnose na područje vojvođanskog Srema i to dijela uz desnu obalu Dunava. Na tim fotkama izvrsno se vidi trasa rimske limeske ceste ali i položaji vojnih instalacija uz nju.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 21.09.2005, 20:01
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Terminus
Kada takve slike pronadjes za banjalucki kraj namigni mi . Negdje na netu sam procitao da se u hrvatskoj nalazi novootvorena firma koja se bavi snimanjem zemljista iz vazduha. Na zalost nije moguce direktno naci slike posto se sve to extra placa...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 21.09.2005, 20:21
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Vumi, primljeno na znanje!
Sjećam se samo zračnih snimaka prostora uz srednje Podunavlje, osobito onog dijela koji se nalazi u Mađarskoj i Srbiji, a na kojima se vidu kao na dlanu antički lokaliteti, odnosno, različiti arhitektonski ostaci te ceste. Ako se nevaram, riječ je o zračnim snimkama koje su napravile posade savezničkih bombardera tijekom Drugog svjetskog rata. Navodno, one se mogu naručiti negdje u Engleskoj.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 24.09.2005, 02:25
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Na takvim snimcima moguce je videti samo ono za sta vec svi iz tog kraja znaju, znaci tragove koji su iznad zemlje.
Medjutim, to jeste mocna metoda, i vecina nepoznatih podzemnih lokaliteta recimo u Engleskoj je njome nadjeno, ali na jedan drugi nacin.
Snimanja se obavljaju ujutro i uvece u infracrvenom spektru. Svaka podzemna gradjevina izazvace poremecaje prenosa toplote u odnosu na okolno zemljiste, i pojavice se njeni obrisi na termalnom snimku.
Naravno da amateri nemaju takvih mogucnosti, ali, ima jedno drugo resenje.
Naime, u rano prolece, kada krece vegetacija, trava, zito ili nesto trece, mora imati drugaciju nijansu iznad gradjevina, zbog razlika u kolicini raspolozive vode. Isto se desava u leto, kada krene zega, posle duzeg perioda bez kise, ali je tada, zbog visine vegetacije, losija rezolucija. Potrebno je jedno brdo, i jedan teleskop od stotinak evra. Takve pojave se nekada cak bolje vide iskosa (zbog razlike u visini vegetacije), nego odozgo.
Zanimljiva ideja, zar ne?
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 24.09.2005, 08:21
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Pa ta ideja nije nista novo, poznato je da se snimci tako i rade tj prilikom zalaska ili izlaska sunca tj kada se sunce nalazi nisko pa se onda snimaju sijenke. Ali isto tako se to vidi i snimanjem pod pravim uglom jer su razlike u boji ocite. To da svako zna za ova mjesta nebih bio siguran jer sve ovo treba traziti satima i dobro otvoriti oci...lako se preskoci. Jesi li citao ovih dana u internetu kako je jedan italijan pomocu Google Earth-a pronasao jednu rimsku vilu. Nista novo ali eto on je pronasao. Inace slike od Googla nisu bas najbolje za trazenje jer su nejasne.
Kada sam vec kod ovoga programa, interesuje me ako bi se Google Earth Pro kupio (na godinu dana 400 dolara), da li bi se slike mogle vidjeti bolje tj da li bi detalji bili bistriji od ovih sadasnjih. Ipak mislim da je ova besplatna verzija malo "osakacena" ?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 24.09.2005, 11:55
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
To bi i mene interesovalo prije nego sto platim 400e , da ne bude da je za dzabe ! Ima li vec neko tu punu verziju ili se jos niko nije usudio da rizikuje ........ a 400 e nije bas malo ako dobijes opet losu sliku na monitoru !? Meni bas i ne koristi da je slika dobra za Africu ili Aziju , zna se sta je nama potrebno !
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 24.09.2005, 13:10
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Miki, snimi si Google Earth Pro na 7 dana, to bi trebalo da je prava verzija. Problem je u tome sto preko sred monitora stoji natpis da se radi o Trial verziji. Ja licno nisam primjetio nekakvu razliku u kvaliteti slika, cak se moj kraj u Bosni vidi mnogo bolje na besplatnoj verziji nego na trijal....ne znam, i ja bih volio da mi neko kaze ima li razlike u kvaliteti slika. Neke razlike postoje kao sto je mogucnost koriscenja GPS spravica i sl, mada ne vidim neku veliku svrhu svega toga kada su slike maloga kvaliteta.
Da li si probao nasin "World Wind". Ja sam i taj program instalirao, slike su slabije od Googla ali sam se dobro nacudio kada sam vidio da recimo postoje cak i imena zaselaka u mome mjestu (po prezimenima familija). Ja licno ne mogu da vjerujem da se ne mogu prikazivati bolje slike posto postoji mogucnost da se zoomira jos dosta...problem je u fokusiranju...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 12.10.2005, 13:22
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Vumi pogledaj sta sam nasao malo pre ......
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg sd_edited.jpg (64,7 KB, 36x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 12.10.2005, 13:32
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Isto to mjesto sam juce studirao nekoliko minuta
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!