Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 28.02.2005, 00:44
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Tajna Gromizelja

Kod nas u Semberiji,na tromedji sela Brodac,Meterizi i Velno selo nalazi se jedno odvajkada misticno mesto za koje su vezane mnoge legende.Mesto Gromizelj nalazi se u sumi van naseljenih mesta,u samoj sumi nalazi se vodeno grotlo(jezero)koja nema dna.Voda je kristalno cista sa dosta lokvanja,a ono sto je najstravicnije je sto se dno vidi cak i do 10 metara a u sredini samo crnilo bez dna.Dosada su vrsena ispitivanja sa milimetarskim najlonom od 300metara sa olovnom kuglom na kraju,dno nije nadjeno.Ono sto je legendarno za to mesto su price koje su prenosene sa koljena na koljeno.Od pamtiveka se prica da je u rimsko doba tu pobacano dosta blaga iz doba cara Trajana pred navalom divljih hordi sa istoka.Takodje se spominje jos dosta toga tu pohranjeno iz doba Vizantije,Madzara pa do turskih vremena.Znalo se da sve sto se tu baci u dubine nikada nece biti pronadjeno.Samo ime Gromizelj nastao je od stare srpske reci Gromila-za vreme starih slovenskih plemena koja su tu takodje zivela,pokojnici su spaljivani i ostaci stavljani sa prilozima u zemljane cupove okacene na drvene kolceve zabodene u zemlju.
Drvo je trunulo,cupovi se nasli pod zemljom prekriveni-samo je ostalo ime za ta groblja nasih predaka-GROMILE.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 28.02.2005, 23:41
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
zanimljivo je to..........mislim da bi se na to mesto trebalo obratiti paznja......uloziti malo vremena malo novca u opremu .........mislim na malo vise novca.....i krenuti u avanturu.........uf sto ja volim takve stvari............
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 28.02.2005, 23:55
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Ne znam da li bi ti u ovom slucaju pomogla ni podmornica , na koju bi foru otisao preko 300m u dubinu. Ko zna kolika je krajnja dubina ?

Nije mi samo jasno zasto je neko bacao (ako je bacao) svoje dragocjenosti na takva mjesta, znajuci da ih nikada vise nece moci naci?
Avantura je avantura i nema covjeka koga ne zagolicaju takve stvari ali mislim da bi ovo bilo pretjerano
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 01.03.2005, 09:46
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
mislim da su te dragocenosti bacane,bas iz tog razloga da se nikad ne bi ni pronasle.Mislim da je taj ili ti sto su to bacali zeleli da svoje dragocenosti zauvek sakriju i zastite da ne bi kojim slucajem pale u tudje ruke.Ipak u nekim trenutcima vaznija je glava od samog zlata ili nekih drugih dragocenosti,a uzimajuci u obzir i neke pretpostavke mozda su ti sto su to i bacili bili u takvoj situaciji gde vise nisu imali izbora tj smrt im je bila pred ocima i onda su jednostavno kao sto sam rekao da to ne bi palo u ruke neprijatelja jednostavno bacili.Sto razmisljajuci sdruge strane da sam ja kojim slucajem u takvoj situaciji isto bih tako postupio........ A sto se tice istrazivanja takvog mesta,u pravu si ti da ni podmornica ne bi pomogla, ali sta mislis kada bi se u dubinu spustila kamera, onda bi se tacno videlo sta je tu u pitanju.a mozda se ispod nalazi podzemno jezero,na kraju svih krajeva pitanja mnogo,ali odgovora malo Uf sto bih ja to voleo da krenem u takvu avanturu,u nepoznato puno tajni i misterija
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 01.03.2005, 20:10
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Mislim da bi samo kuciste kamere kostalo mnogo vise nego sama kamera jer pritisak na tako velikoj dubini je ogroman i to bi trebalo extra jako kuciste da se napravi. Ideja ti i nije tako losa samo ima tu jos da se radi na tome....

Uzmimo jedan primjer- zakacis kameru na jednu sajlu, koja je dovoljno dugacka, recimo 500m. Pocnes da je spustati i kao i sve ostalo sto visi na sajli pocece da se okrece. Uzmimo sada slucaj da se recimo na dubini od 100m na jednoj strani za stijenu zakacila neka zlatna ogrlica i kamera bas na tom mjestu gleda u pogresnu stranu . Ovo mozemo uporediti sa trazenjem. Ljudi traze godinama na istom mjesti i nakon recimo 5 godina opet pronalaze predmete. U svakom slucaju ideja nije losa i nije neostvarljiva ali kako rekoh samo kuciste u kojem bi se kamera nalazila mora da bude stvarno cvrsto i proracunato da moze izdrzati odredjeni pritisak pod vodom.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 03.03.2005, 05:30
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Jos o Gromizelju

Jos sam zaboravio nekoliko detalja vezano za to misticno i opasno mesto.
Tu je zna se odvajkada nestajalo ljudi,zna se za brojne slucajeve iz oba svetska rata kada su neki iz nuzde bezali tamo u nadi da ce naci tamo utociste.Tako se jos prica da je jadna manja partizanska jedinica sklonila se u Gromizelj,naravno za njima su pojurili i esesovci.Nikada nisu pronadjeni ni jedni ni drugi.Takodje tu je tokom pedesetih,sezdesetih ......godina,ne bas retko nestajali ljudi(uglavnom lovci).Najgora je bila 1967 god kada je u toj oblasti samo u jednoj noci nestala grupa lovaca(njih sestorica).Bez traga i glasa do dana danasnjeg.Jos jedna specificnost koja ledi krv u zilama(sam iskusio ).Ne samo jezero nego i citava suma je u stvari na samom grotlu od vode.To jest samo centralno okno je bez sume a sva okolna suma je takodje na pomenutom jezeru koja pluta neprimetno.Osim jedne utabane stazice koja ide do same vode,ostale putanje nisu preporucljive za bilo kakvo hodanje.Naime tokom vekova se stvorio sloj humusa i sumske stelje tako da tu raste cak i drvece.Ali to je samo varka,kada se ubode sipka u zemlju i kada se probije sloj(od 20 do 40 cm)i kada se ta sipka pusti ona odmah proleti dole i tone u samo jezero.Negde gde je bas tanak sloj zemlje,moze covek da potone kao kroz led i da ga ne nadju nikada.Sam vodostaj se nikada ne menja i ta voda nema veze ni sa Drinom niti sa Savom.Zna se samo da je tu oblast ispitivao jedan naucnik tokom pedesetih godina i utvrdio da je to jedinstven fenomen,neka vrsta ogromne supljine koja je ispunjena vodom iz velikih nepoznatih dubina.Takodje tamo nema nikakve ribe osim dzinovskih stuka koje u nedostatku sitne ribe jede samu sebe(kanibalizam)i takodje su te stuke potpuno crne(valjda od ogromnih dubina).Tamo je do pre desetak godina postojao je camac ali koji je usled dotrajalosti potonuo.Tako da tamo vise niko ne zalazi,pa cak ni lovci.
Jedno pitanjetkud to da seljaci znaju za Trajana i njegovo blago koje je tu namerno baceno.Kada sam pitao jednog starog mestanina za to-samo je rekao da mu je to ispricao njegov otac,a njemu opet njegov.I tako sa kolena na koleno.
Pozdrav od x_lava!!!
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 04.03.2005, 09:28
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
eeeeeeeeeeeeeee..... ......znate sta.Sve je ovo lepo i primamljivo i ne tako tesko za istraziti.Ali ja sam zaboravio jednu vaznu stvar. Ja se bojim vode,a isto tako neznam ni da plivam.Tako da nikako ne bih se petljao oko tog mesta.Avantura je primamljiva ali sama pomisao na vodu .Tako da bih ja ipak ostao na cvrstom tlu i tj ipak cu detaljnije da trazim po zemlji i pecinama .
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!