Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 04.03.2005, 15:12
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Sledeca prica

I ovo je preuzeto iz interneta....




U jednoj livadi u Trnavi, na Zlatiboru, onomad iskopana rupa. Povelika, tik uz stari turski put. U rupi, na gornjoj strani, još vidljivi tragovi nekakve posude sa okruglim dnom. Teške, jer je zemlju dobro utisnula. Bila posuda tu nekad – i sad je više nema. Samo zjapi rupa.

Celo selo, zbog te rupe, sada priča o zlatu. Prava zlatna groznica trese Trnavu.

Priča ta seoska glasi ovako: iz livade Milijana Vidića neko otkopao i odneo ćup pun zlata. Došao taj neznanac noću, kad ga niko nije video – a već sumnjao da bi tu nešto moglo da bude – i počeo da kopa. Verovatno i detektor metala imao. Naravno, pronašao što je tražio i sa plenom nestao. U livadi ostala samo rupa.

Priča o zakopanom blagu

Bilo to, vele, krajem pretprošlog meseca, oko Srđevdana. Selom se o tome brzo proneo glas. Sve drugo gurnuo u stranu. Jedne, uverene da zlata ima još, obradovao. Druge podsetio na stare priče o blagu iz prošlosti. Treće, one sumnjičavije, naljutio što su ljudi tako lakoverni, što se galama digla "ni oko šta". Rečju, svakog na razmišljanje naveo.

Sa Milijanom Vidićem, vlasnikom livade, došli smo na mesto o kome se priča. Stari put iz turskog doba ovuda prolazi, jedan izvor zvani Topola iz zemlje izbija. Livada je pod brdom, do samog puta. Na njoj, kako što rekosmo, jedna rupa. U udubljenju se nazire trag naleganja posude sa ovalnim dnom.

– Imam ovde, u ovom dolu, pet ari livade. Onomad, oko Srđevdana, izvedem ovde ovce i dok sam ih čuvao primetim rupu. Neko iskopao zemlju i kamenje, u dubini od oko pola metra. Vidim trag od posude i setim se priče da je u istoj ovoj livadi, koji metar odavde, pre više od pola veka jedan našao veliku metalnu posudu punu zlatnika. Bio je to neki putar po imenu Mare Mićić, iz Rožanstva, umro je davno. Priča

se da je kao nadzornik ovog puta, koji se u to vreme koristio, on pronašao zlato. Kad sam video tek iskopanu rupu, znao sam da je opet zlato u pitanju – kazuje Milijan Vidić.

Video on to, pa razglasio. Otišao komšiji Milisavu Lazareviću i rekao: – Neko se, bogami, noćas obogati u mom dolu. Brže-bolje Lazarević otrčao tamo i spazio što i Milijan – poznaje se mesto ćupa. A kraj rupe nekakva parčad žice, verovatno korišćene za detektor. Sve i za Milisava jasno k'o dan. Zašto bi neko tek tako kopao po čistoj livadi da nije o zlatu reč.

I onda krenuše da slažu kockice: ovuda ide stari turski put, koji je nekad bio glavna saobraćajnica ka Dubrovniku. Ko zna ko je i kada (Turci verovatno) rešio da tu zakopa zlato. Namerno kraj izvora, da bi znao gde je. A još ako se zna priča o putaru Mićiću i njegovom zlatu, na koji metar odatle, svaka sumnja učinila im se suvišna. Eh, vajkao se Milijan, ja toliko puta kopao i orao po ovoj livadi, pa ništa ne nađoh.

Tako, od usta do usta, priča se po Trnavi proširi. Preži volove, Milijane, ori celu njivu – savetovale ga neke komšije. Drugi se podsmevali, uopšte ne veruju u celu priču. – Evo vam rupe, pa pogledajte. Ako laže koza, ne laže rog – odgovarali sumnjičavcima Milijan i Milisav.

Raspitasmo se po selu šta ko o tome misli. Milomir Janković, sa motornom testerom u ruci, kaže: – Išao sam sa komšijama, gledao otkopano mesto. Imalo je tu nešto. Sva je prilika, nisu to prazne priče.

Slično nam kazaše još neki upitani.

Ali, bi i drukčijih mišljenja. –Ništa to nije tačno – rekoše nam uglas Stanko i Dušanka Tošić. – Naduvano je to, valjda bi Vidići ranije u tom vrtu šta pronašli, jer ga od davnina obrađuju. Naši Trnavci, kakvi su, prekopali bi ceo put kad bi verovali da tu nešto ima. Svi bi se skupili da zlato tražimo. Odvali vetar šljivu, pa dođu mangupi i odnesu je, a nekmoli kad bi se našlo zlato – vele njih dvoje.

Misteriozna kolona kraljevske vojske

A Stanko se onda priseća kako je baš tim starim putem, kad se 1941. godine zaratilo, prošla neobična kolona. Bilo je na desetine kamiona i drugih vozila kojim se kraljevska vlada prebacivala iz Beograda ka Crnoj Gori i prevozila državne dragocenosti. – Stajao sam tada noću na livadi i video farove tih mnogih vozila. Brzo su prošli, ne zaustavljajući se. Oni, znači, nisu ovde zlato zakopavali – veli Stanko. I tako, pričama o zlatu ne nazire se kraj ovih dana u maloj Trnavi, selu u kome ima ostataka nekih prastarih bazilika, pa jednog grčkog groblja, turske kaldrme, banovinskog puta. Mnogih tragova prošlosti, dovoljno zagonetnih da u sadašnjosti rode pitanje – a ko je iskopao ćup?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 04.03.2005, 17:24
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
eeeeeeeeh........... ..
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 04.03.2005, 18:38
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
samo ti kukaj dok drugi rade ....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 04.03.2005, 18:54
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
neka samo oni rade.........ja jos uvek radim na pripremi za pocetak operacije......
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 05.03.2005, 09:54
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Sa garetom 2500 bices najjbolji a i u trendu
Puno srece i dosta uzivanja ti zelim
Pozdrav od x_lava!!!
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 05.03.2005, 18:53
tifanistil
Gost
 
prilozi: n/a
Koliko treba verovati pricama?
U mom kraju ide ovakva pricaomacin njive uvek kad bi orao njivu plugom bi zakacio
neki veliki kamen,pokusavao da ga izvadi ali on je bio sve veci i veci kako bih ga otkopavao stena precnika 3-4m.Video njegov prijateljkoji je pozvan da pomogne
pa mu se rodila ideja. Uvece u seoskoj kafani isprica pricu kako je doznao da u toj
njivi ima kazan zlata ispod kamena. Cuvsi to druzina dogovori se i odmah te noci da budu najbrzi uzese alat za kopanje i razbijanje kamena (naravno i met. detektor
minelab,fisher i dr. koje su imali ha.ha.ha ali nisu imali) pa razbise i izvadise kamen ali nista ne nadose,te sutra u kafani ispade sala na njihov racun kako su namagarceni.
Da li treba verovati pricama?
Za te carske drumove i ostave zlata u mom kraju vlada hajka, tako da se sada lepo prodaju neke mape od koze,a znam ljude koji odlaze za te mape u Bugarsku i Tursku
tamo im je cena od 100-200e, ali i one se pokazuju kao fals,pa i njima ne treba verovati
Prijateljski pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 05.03.2005, 19:18
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
ne treba verovati svemu i svacemu......ali isto takodje ne treba i zanemariti takve price......gde ima dima ima i vatre..............A prodaja mapa?.Pa je normalno da se neko dosetio kako da zaradi novac putam prevare........ali ljudi kao ljudi............mis le da se mogu preko noci obogatiti.....E pa ne moze to tako"(da bi neko postigao neki rezultat prilikom trazenja-mora da se dobro oznoji")
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 05.03.2005, 19:31
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
U svakom slucaju Treba verovati pricama,ali nam te price trebaju posluziti kao pocetna ili kao startna linija.Kao pocetak odakle treba da se pocne sa radom.Pod radom ne mislim da ako smo culi nesto hvataj kramp u ruke i kopaj-na kraju nista...pod time podrazumevam niz drugih poslova,puno utrosenog vremena,logickog razmisljanja,sklapan ja mozaika i kockica,istrazivanje istorijskih dogadjaja i cinjenica,eliminacij a nestvarnih i nemogucih detalja iz samih tih,sabrati,oduzimat i,podeliti sve to i na kraju dobiti sto priblizno moguce i tacno resenje.E onda kada se sve to uradi..........dokaz se pokazuje na ternu.........i onda nema vise ni prica ni pretpostavki........ .ili-ili...........KRAj
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 05.03.2005, 19:36
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od x_lav
Sa garetom 2500 bices najjbolji a i u trendu
Puno srece i dosta uzivanja ti zelim
Pozdrav od x_lava!!!
lave ne zelim biti ni u trendu,ni najbolji........Zeli m samo da nadjem ono o cemu sanjam a da se moje ime nikada nigde ne spomene.........popu t duha........doso bio otiso........
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 06.03.2005, 10:57
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Treba malo ganjati i modu u ovomnasem hobiju a ne valjati se ko krme po divljini.Gospoda sa garetom kopaju na sigurno oni ne lazu,
oni nalaze ostave
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!