Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 06.04.2005, 15:18
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Ako mene pitate takodje ne verujem da postoje novcici Rimskog Carstva sa likom Hunskog osvajaca. Ne znam da li ste videli da sam napisao da su to medaljoni sa likom Atile. Za prvi sam samo pronasao da se odnosi na jedan od gradova Rimskog Carstva (AQUILEIA) koje je opljackao i razorio Atila sa hunima 452. Istoricari i numizmaticari se navodno jos uvek spore oko datuma i svrhe izrade ovoga medaljona. Ovaj drugi je navodno iz 16. veka (Pavia, Italy) sa nacinjenim kozijim rogovima Atili. Ne znam koliko se to vidi sa ove slike, ali nesto se ipak nazire.
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 06.04.2005, 15:46
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Kada je neko kovao novac sa likom neprijatelja.....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 06.04.2005, 16:02
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od chipla
Ovaj drugi medaljon je navodno iz 16. veka (Pavia, Italy) sa nacinjenim kozijim rogovima Atili. Ne znam koliko se to vidi sa ove slike, ali nesto se ipak nazire.
Na ovoj fotografiji se vidi jos manje...

p.s. Inace imena pod kojim se moze naci jos ponesto o Atili su: Etzel i Ethel odnosno Ethele. U nekim Madjarskim podacima se nalaze neka od ovih imena, ali koga vise interesuje neka potrazi nekim svojim metodama, ja sam za sebe saznao dovoljno (za sada).
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg attila1.jpg (36,3 KB, 38x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 06.04.2005, 16:21
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
nije ni cudo sto su ga se plasili.......
na slici izgleda veoma gadno,mislim na medaljonu
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 06.04.2005, 17:27
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ne znaci ako je gadan da je i opasan
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 06.04.2005, 17:27
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Vumi
Sta mislite o tome da je Atila bila jedna obicna zena a nadimak "Strasni" ili "Bic boziji" da je sluzilo samo za zastrasivanje neprijatelja..... ??????????

I ko bi na osnovu ovakvih slika pomislio da je bio zena
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 06.04.2005, 19:05
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od chipla
I ko bi na osnovu ovakvih slika pomislio da je bio zena
pa to je vumi sumnjao da je zensko ali mislim da ce promeniti misljenje posle ovih postova
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 06.04.2005, 19:19
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Vumi
Ne znaci ako je gadan da je i opasan
ma ja ne bih to dva puta rekao,uzimajuci u obzir njegovu biografiju
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 10.04.2005, 21:33
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
pa tako negde moze da se pronadje kao: Attila a negde cak i Atilla.
Atila je imao gotsko ime(atilla je umanjenica od gotske reci atta sto znaci otac).Na njegovom su dvoru vladali gotski obicaji,a spomen mu je sacuvan i u gotskoj narodnoj prici.Zbog svoji pustosenja i surovosti prozvan je flegellum Dei(bic boziji).Usao je u price i legende mnogih drevnih naroda.Kao legendarna licnost Atila se javlja i u Nibelunzima(kao:Et Zel),Eddi(kao:Atli)i u narodnoj tradicij Juznih Slovena kao Atil pasoglavi.
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 21.04.2005, 17:47
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Pad Sirmijuma

Godine 441.Sirmijum je prvi put u svojoj istoriji bacen na kolena pred varvarskim osvajacima koje je predvodio Atila.Bila je to godina koja se zestoko zasekla u dotrajali organizam rimske drzave.Preko Dunava sa velikom i fanaticnom vojskom presao je hunski vodja Atila,nazvan po slepoj surovosti Bic bozji.Huni su prvo napali na severne granice rimskog carstva,gde im se na putu sprecio Sirmijum.Grad je mozda mogao da veruje u svoje vekovne bedeme i kule,koje su izdaleka pretile svakom osvajacu,p mozda je olako docekao hunski napad.U tom trenutku nije se znalo da je Atila vojnicki genije koji ce probiti ne samo kapije Sirmijuma vec i mnogo slavnih gradova.Nije nazalost sacuvana istorijska prica o tome kako su huni zauzeli panonsku prestonicu-da li nekom lukavom varkom ili izdajom.Tek kasnije u Rimu je zabelezena mala i strasna epizoda koja je bacila vise svetla na sudbinu stanovnika.Prica govori o onim poslednjim trenucima,kad su vec shvatili da pomoc nece stici ni sa koje strane.Tada je episkop Sirmijuma krisom nocu prebacio preko bedema zlatne i srebrne posude iz gradskih crkava,i to je blago dospelo u ruke jednom hunskom oficiru.Sa blagom je stigla poruka da se episkopu postedi zivot ako padne u ropstvo ili da se otkupe drugi zatvorenici iz Sirmijuma.Oficir je zadrzao blago za sebe i zatajio slucaj kod Atile.Posle zauzeca grada Atila je na neki nacin saznao neverstvo svog oficira i razapeo ga na krst.Tesko je reci sta je bilo sa ostalim stanovnicima ,jer osvajace su pratili crni glasovi......a tamo gde prodju huni polja se bele od kostiju,kao da je pao sneg.Medjutim nisu svi stradali,jedan stanovnik Sirmijuma kasnije se pominje kao prevodilac kod Huna,a drugi kao graditelj Atilinog kupatila.....

Promijenjeno od rammstein (21.04.2005 u 17:59 sati)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!