Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 21.01.2014, 18:18
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Krećemo od morske obale prema Troji!
Na tom putu, nedaleko od brodova, postoji brdski prevoj koji vojska koristi.
Homer će u Ilijadi koristiti niz stihova preko kojih učvršćuje taj brdoviti dio.
Na jednom mjestu Ilijade, Homer postavlja kralja Agamemnona na to brdo.
Kralj Agamemnnon sa te točke, u noći, promatra trojansku vojsku na pupčastoj ravnici, - u pravcu grada.
Koliko je to mjesto udaljeno od kralja, Homer nam ostavlja jasne mjere tako što kaže da se Agamemnnon divi trojanskim vatrama i još se divi njihovoj pjesmi i svirci. Prema tome, Homer želi kazati da ta razdaljina nije predaleka, - ne više od kilometra dva, zračne linije.
Nadalje, sa tog istog mjesta Agamemnon se okreće prema svojoj vojsci, promatra je i čupa sam sebi kosu.
..."a, kad očima lađe i Ahejski pogleda narod,
mnoge je s korjenom skupa sa glave čupao vlase!"
Dakle, moramo omogućiti da se sa jedne određene točke mogu promatrati lađe i oni prizori na pupčastoj ravnici.
A, kolko je Pupčasta ravnica udaljena od grada Troje (Ilija) i što se još mora nalaziti između te ravnice i točke sa koje kralj promatra; - e, to slijedi u nastavku....
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku na prilogu
  #12  
Staro 22.01.2014, 09:50
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
Otvorio si novu temu pa moraš pokazati... ono što znaš... slikovno po mogućnosti... Onda ćemo se mi tek raspisati...
Ja ću Ilijadu pretvoriti u slike, slike kakve je Homer ostavio u njoj.
Mislim da bi trebao već znati kako bez Ilijade nema troje, - nitko nikada nebi postavljao pitanje njene lokacije.
Isto tako, nitko nikada nije postavljao pitanje; gdje se nalazila kuća od Crvenkapice. Crvenkapica je opće prihvaćena bajka za djecu, generacijama je prenošena s koljena na koljeno - povremeno i zapisivana.
Tako je bilo i sa trojanskim ratovima, sve dok se nije pojavio Homer sa Ilijadom.
Homer bi u naše vrijeme i od Crvenkapice mogao napraviti isto.
Samo bi onaj put od Crvenkapice, preko šume, pa do bakine kuće opisao na svoj slikovit način.
Je li vam napokon jasno da se ne smije po Ilijadi tražiti Troja, već se traži lokacija u koju je Homer smjestio trojanski rat?
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 22.01.2014, 12:05
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
A ko kaze da se trojanski rat vodio kod Troje? Iskren da budem, ne sjecam se da li sam citao ovo djelo a i ako jesam isto kao i da nisam, jer se nicega ne sjecam . Ako me pamcenje dobro sluzi, rekao si da su se ona dvojica ganjala oko zidina grada ili gdje vec, u proslom postu si napisao da je doticni kolega posmatrao trojansku vojsku na nekom brdu, znaci ne u samom gradu ili utvrdjenju ili cemu vec. Zanima me da li se igdje pominje i sama troja tj utvrdjenje tj , da li i njega vidi sa toga brda odakle posmatra trojanske vatre? Nije mi jasno ni to, zasto si cupa kosu dok j eposmatrao svoju vojsku...? Malo pitanja, cisto da "udjem" u pricu, ako ne smeta .
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 22.01.2014, 12:55
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Pokušat ću da vas uvedem u cijelu problematiku na ovaj način:
Ovako; autor Ilijade je dobro poznavao sve priče, koje su se prenosile sa generacije na generaciju, - iz tih priča stvara svoje djelo Ilijadu.
Samo što je on Ilijadu napisao kao živi scenarij nekog filma.
Taj film ima svoju radnju na strogo određenim geografskim predjelima.
Dakle, zaboravite Troju kao Troju, ona je bila za njegovo vrijeme kao što je za nas Crvenkapica.
Sjećate li se priča o Marku Kraljeviću i Vili Ravijoli.
Koliko se sjećam, vila je poletjela, a Marko Kraljević leti za njom na svom šarcu, - skroz preko planina u oblake.

Ako ste spremni prihvatiti Ilijadu kao djelo u koje je autor upleo mapu nepoznatog područja; - jedino me tako možete shvatiti.
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 22.01.2014, 13:18
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Vumi Prikažite prilog
...Zanima me da li se igdje pominje i sama troja tj utvrdjenje tj ,
da li i njega vidi sa toga brda odakle posmatra trojanske vatre?
Taj kralj promatra vatre oko kojih trojanci igraju i pjevaju. Sluša njihove glasove. Homer na taj način objašnjava razdaljinu, jer da bi se čuli glasovi nije velika.
E, sad, da li se sa tog mjesta vidi i Grad Troja (Ilij), to Homer nikada nije izravno rekao. Ali je rekao da se iz Grada vide vojnici na tom istom mjestu gdje su gorile svunoć vatre.
Vidi ih kralj Prijam sa Pergamske kule iznad Zapadnih vrata.
Homer započima opisivati taj prizor odmah nakon jutarnjeg rađanja sunca. Hektor na spomenutoj Pupčastoj ravnici reda vojsku u bojni red.
Dakle, vojska je leđima okrenuta prema Gradu a licem prema protivničkom položaju.
Hektor u sjajnom oklopu i metalnom štitu stalno hoda između vojnika.
Homer kaže da ga Prijam vidi kao sjajnu zvijezdu koja se na čas skrije iza oblaka pa se opet pojavljuje.
Na takvu je zvijezdu sličio Hektor jer mu je odsjaj izlazećeg sunca sijao sa oklopa i metalnog štita.
Sa ovim nam Homer pokazuje kako moramo postaviti strane svijeta u odnosu na izlazeće sunce....Grad....Pupčastu ravnicu.
Ilijada je prepuna ovakvih sitnih detalja koje nitko nikada nije primjećivao, a ti sitni detalji kada se poslože dobivamo čvrsti geografski predio sa jasno određenim stranama svijeta.

Citat:
Nije mi jasno ni to, zasto si cupa kosu dok j eposmatrao svoju vojsku...? Malo pitanja, cisto da "udjem" u pricu, ako ne smeta .
Agamemnon čupa kose kad se okrene i pogleda svoju silnu vojsku, koja je počela gubiti bojeve. Na drugoj strani trojanci slave i pale vatre, uopće se ne vraćaju u grad. Na tom mjestu žele dočekati zoru i ponovno ratovati.
Homer na jedan zanimljiv način pokazuje koliko su Ahejci brojniji.
Na jednom mjestu u Ilijadi, jedan Ahejac podiže moral vojsci i objašnjava im koliko su oni brojniji. Pa kaže:
"Kada bi ste vi posjedali u desetke, i kad bi ste uzeli po jednog Trojanca da vam toči vino; - mnogi desetci vinotoče imali nebi"
Kako lijepo rečeno i sročeno, zar ne?
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 22.01.2014, 22:52
ObeliX
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Vumi Prikažite prilog
A ko kaze da se trojanski rat vodio kod Troje? Iskren da budem, ne sjecam se da li sam citao ovo djelo a i ako jesam isto kao i da nisam, jer se nicega ne sjecam . Ako me pamcenje dobro sluzi, rekao si da su se ona dvojica ganjala oko zidina grada ili gdje vec, u proslom postu si napisao da je doticni kolega posmatrao trojansku vojsku na nekom brdu, znaci ne u samom gradu ili utvrdjenju ili cemu vec. Zanima me da li se igdje pominje i sama troja tj utvrdjenje tj , da li i njega vidi sa toga brda odakle posmatra trojanske vatre? Nije mi jasno ni to, zasto si cupa kosu dok j eposmatrao svoju vojsku...? Malo pitanja, cisto da "udjem" u pricu, ako ne smeta .
Hebem li ga,rat se vodio za Troju,nije se valjda rat vodio oko Kutine ili Prnjavora (dajem primjer ).
Trojanski se rat vodio za Troju ali se ne zna gdje je Troja (pretpostavlja se) ...e sad ispade da se ne zna je li se i vodio pod Trojom ili negdje drugo.rat ne znaci bitka. za 10 god.(kako Homer kaze) moglo se odigrati desetke ili stotinu manjih ili vecih okrsaja...znaci pocevsi daleko od Troje pa do samih zidina...znaci ipak pod samom Trojom
gdje god da se vodio cilj je bila Troja i ona je izgorila u tom ratu...a ne Kutina ili Prnjavor
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 23.01.2014, 09:32
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Ilijada Prikažite prilog
.....
A, kolko je Pupčasta ravnica udaljena od grada Troje (Ilija) i što se još mora nalaziti između te ravnice i točke sa koje kralj promatra; - e, to slijedi u nastavku....
Što sam već obećao to izvršavam!
Idemo kompletirati predio između Pupčaste ravnice i grada Ilija (Troje).
Da podsjetim; Trojanci prednjače u borbi, potiskuju Ahejce od grada prema lađama, ali ih zatiče noć i borba se prekida.
Trojanski vojskovođa Hektor odlučuje natom mjestu prenoćiti, naređuje da se zapale vatre i, ....evo orginalnih stihova iz Ilijade pa malo razmislite:

Iljada, Pjevanje VIII, stihovi; 498 - 509


Ja sam mislio sad da ću lađe i sve Ahejce
Uništit pa se onda k vjetrovitom Iliju vratit.
Ali je tmina prije nadošla i ona je spasla.
Danejce i lađe njihove, gdje vali o obalu biju.
Nego crnoj noći pokorimo dajmo se sada,
Večeru zgotovimo sebi, a onda ljepogrive konje
Od kola dajte odvežite i hrane bacite njima.
Iz grada tovnih ovaca i goveda dajte dovedite
Brzo i dobavite još k tome medenog vina,
Zatim iz kuća hljeba i drva nakupite mnogo,
Pa ćemo čitavu noć do zore ranoranke vatre
Paliti mnoge, nek sjaj im dopre do samih nebesa,


Ajmo dečki, pokušat ću od vas stvoriti buduće homerologe.
Dajem vam zadatak da iz ovih stihova zaključite koliko je grad Ilij udaljen od Pupčaste ravnice, - mjesta gdje su zanoćili Trojanci?
Sačekat ću da odgovorite pa ćemo tu razdaljinu ukomponirati u mapu Homerove Troje.
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 23.01.2014, 09:53
ObeliX
Gost
 
prilozi: n/a
ako ih je mrak uhvatio na tom mjestu ,a treba poklati ovce i goveda i ispeci ih (prvo ih treba naravno dovesti iz grada) onda se bas i nema vremena mnogo. par sati hoda. a pored toga vino i drva treba donijeti iz grada...pa hebem li ga,niko nece nositi drva i vuci mjesine 15 km daleko (valjda).
pored svega toga ,ljudi su vec umorni a treba se napiti i otrijezniti do sutra,mamurluk preziviti i eventualno u takvom stanju opet se oruzja latiti.
ne bih rekao da je bilo daleko...i uostalom sto su nosili od kuce drva kad ima stabala uokolo,samo donesi osusenu potpalu i lozi
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 23.01.2014, 10:41
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od ObeliX Prikažite prilog
ako ih je mrak uhvatio na tom mjestu ,a treba poklati ovce i goveda i ispeci ih (prvo ih treba naravno dovesti iz grada) onda se bas i nema vremena mnogo. par sati hoda. a pored toga vino ........
........................
ne bih rekao da je bilo daleko.
Tako je, to je pravi odgovor, cijela je Ilijada sastavljena od takvih i sličnih jednostavnih tumačenja.


Citat:
uostalom sto su nosili od kuce drva kad ima stabala uokolo,samo donesi osusenu potpalu i lozi
Dobro primjećuješ, nije Homer slučajno spomenuo donošenje drva. Na tom mjestu Pupčaste ravnice nema dovoljno stabala, jer je zemlja škrta i više kamenita. Područje je "Pupčasto" zbog kamenih brežuljaka.
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 23.01.2014, 10:51
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Samo da napravim presjek objašnjenja dosadašnje Homerove mape.
Dakle; vojska je iskrcana na obalu mora, lađe su izvukli na suho i poredali ih po okolnim brežuljcima. Sa jednog brdskog prevoja (na putu prema Troji) te se lađe mogu vidjeti, kao i narod oko njih.
Sa tog istog prevoja, u pravcu Troje postoji Pupčasta ravnica, - mogu se vidjeti zapaljene vatre i čuti svirka i pjesma Trojanaca. Od ravnice prema gradu, razdaljina je vrlo mala, - jer, pošto ih zatiče noć idu u grad po namjernice. Kako bi ta večera imala smisla, razdaljina se treba savladati za sat/dva.
No, još je dosta sitnih detalja koje trebamo dešifrirati na ovom potezu koji smo opisali.
P.S:
Pročitao sam mnoge knjige o Troji koje su pisali razni tragači.
Nitko od njih nije ponudio ovakva tumačenja. U stvari, nisu ovo moja tumačenja iz moje glave, ja samo dešifriram Ilijadu i tumačim ono što Homer ostavlja kao mapu.

Zato poručujem svim tragačima, sadašnjim i budućim; - morat ćete poštovati sve ove detalje reljefa ako se mislite uhvatiti u koštac za potragom Homerove Troje!!
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Na tragu gusarskom blagu......... rammstein Zanimljivosti 13 30.09.2005 23:09


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!