Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 07.01.2008, 13:59
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od banebeograd Prikažite prilog
sve pise , samo treba procitati-

15 red -
"Na teritoriji današnje Srbije prolazili su imperatori, uživali " i tako dalje

pocetak drugog pasusa -
"OZBILJAN i naučno dobro pripremljen skup mogao bi da predstavi utemeljenu priču o broju i značaju rimskih careva rođenih na tlu današnje Srbije"

sredina istog pasusa -
"Srbija je lokalitet na kom je sačuvan veliki broj evropskih arheoloških nalazišta iz vremena starog Rima"

malo nize a u produzetku -
"Druga polovina trećeg veka u rimskoj istoriji se naziva vladavinom ilirskih careva. Ilirikum je bila oblast koja je otprilike pokrivala područje SFRJ. Po nekim numizmatičarima, na području bivše Jugoslavije rođeno je čak 50 rimskih careva. Na tlu današnje Srbije, kako dokazuju pojedini arheolozi - 17."


bravo Bane dobro si rekao
na teritoriji Srbije 17 na teritoriji bivse Yu oko 50..
inace ko sto rece ima njih hrpa za koje nije bas sigurno gdje su rodjeni al pise ilirikum il panonija.
tako da je sasvim moguce da ima ima mnogo vise od 17 na teritoriji Srbije i neka cifra koja je sigurno veca od jedno 20 30 za sire podrucje...
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 07.01.2008, 18:45
laki
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Upravo tako sto proizilazi iz daljeg da nikad niko od nas kad nadje nesta iz tog Rimskog perioda neugrozava kulturno blago Srbije. Na to bi se Italijani trebali da zale jedini su oni naslednici jer od njih je sve i pocelo.
jeste da je pocelo sa njihove teritorije ,ali pitanje je sta je ostalo od rimske krvi u njima(italijanima).. .nema potrebe da se zale...
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 07.01.2008, 20:53
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Citat:
citat od banebeograd Prikažite prilog
ovde se termin "rodjeni u srbiji " koristi da oznaci sadasnje teritorije a ne ondasnje, za ondasnje se podrazumeva da su bili rodjeni na teritoriji rimskog carstva sto stoji u samom naslovu RIMSKI CAREVI ROĐENI U SRBIJI
...
srbija nikad nije bila ispod himalaja, mada jos pamtimo vremena kad se tvrdilo da ce biti-
"srbija do tokija i milvokija"
Vidis Bane ovo ispod Himalaja je upitno, jezik ( sanskrit ) koji se koristio kod naroda koji je tad zivio ispod Himalaja je slican srpskom jeziku cak kazu da 20% rijeci imaju isti naziv i znacenje.
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 08.01.2008, 00:08
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Vidis Bane ovo ispod Himalaja je upitno, jezik ( sanskrit ) koji se koristio kod naroda koji je tad zivio ispod Himalaja je slican srpskom jeziku cak kazu da 20% rijeci imaju isti naziv i znacenje.
perune,
mesas razlicite pojmove,srbija nikad nije bila ispod himlaja, postoje neke teorije o prapostojbini srba a tu se radi o poreklu slovenskih plemena a ne o drzavi, jer se zna kad je postala i sta je sadrzavala od teritorija srbija...
drzava je jedno,
poreklo je drugo,
jezik je trece,
toponimi ciji imena podsecaju na ovoteritorijalne reci je nesto cetvrto...
ali da ne idemo suvise u offf, ako hoces da pises ili saznas nesto o tome onda napravi novi topik...
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 08.01.2008, 00:22
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Ma jok samo necu da se mjesaju babe i zabe, tj Srbija i rimska imperija kao i nacionalno kulturno dobro.
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 08.01.2008, 04:58
KOMITSKI
Gost
 
prilozi: n/a
Pozdrav svima !
Od skoro sam clan ovog foruma i cesto citam sta se sve ovde pise. Ima dosta interesantnih tekstova, priloga i komentara. Generalno gledano, sa moje tacke gledista, forum je izvanredan i nesvakidasnji. Ali... )) cim se je neko dotakao teme koja se poklapa sa nacionalnim indentitetom ( u ovom slucaju Srba ) odmah je nastalo neko negodovanje i jedna prakticno neprijatna rasprava, koju neko moze da oceni i kao vredjanje, na nacionalnoj osnovi i samim tim i licno. Ucesnici u ovom forumu, doticuci se takvih tema, rizikuju da pretvore forum u nacionalno-politicko prepucavanje i nadmudrivanje ( a opet, neko to moze da shvati i kao vredjanje ) koje se ne pojavljuje samo od vremena raspada Jugoslavije, vec od kako je sveta i veka. U tu rec "politicko", moze da se ubroji i "versko" odnosno "religijozno", jer je u davnini to bio jedan nacin politickog iskazivanja. Iz ovih nabrojanih razloga, kao i zbog raznih interesnih svera, nekada balkanskih i evropskih, a danas i svetskih, na ovim prostorima je uvek dolazilo do razjedinjavanja naroda i priklanjanja jednog njegovog dela nekoj interesnoj grupi, bilo to da se radi o priklanjanju drugom narodu, rasi, veri ili jednostavno materjalnom interesu i teznji drugog, treceg ili desetog dela tog istog naroda ka slobodi i nezavisnosti od raznih uticaja i tlacenja, a i interesa.
Cinjenica je da mi na prostoru bivse Jugoslavije govorimo istim jezikom sa vise dijalekata. Mi svi iz bivsih Ju-republika se savrseno dobro razumemo i pored toga sto se vlast u pojedinim bivsim Ju-republikama trudi da sprovede neka nova pravila u govoru i vestacki izmisli i napravi nove reci, koje su opet jednostavno razumljive za one ostale, jer poticu iz jednog korena. Moje licno misljenje je da smo svi mi jedan narod i Hrvati, Dalmatinci, Slavonci, Krajisnici i Srbijanci, Sumadinci, Vojvodjani, Juzno-Srbijanci, Kosovari (bez Albanaca, Arbanasa, Siptara, Skipetara ili Arnauta) i Makedonci, Vardarski, Egejski, Pirinski i Bosanci i Hercegovci i Crnogorci i Bugari, Sopi, Tracani, pa i Rumuni u dobrom delu, Grci jednim delom, kao i ljudi koji zive na jednom delu teritorije danasnje Albanije, a koji nisu albanskog tj kavkazskog porekla odakle su ustvari dosli Albanci. Ni jedna od svih ovih regija se ne razlikuje od drugih po cisto rasnim, nacionalnim, pa ni verskim odlikama naroda koji tamo zive, pa cak ne moze ni da se odredi koja bi to bila vecina, po kojoj bi moglo da se definise neki cistiji nacionalni identitet na ovim nasim nesretnim prostorima. Ja sam rodjen i zivim u Nisu i naveo bih jedan jednostavan primer zgrade u kojoj zivim. Visok sam 185 cm, imam tamno plavu kosu i plave oci i normalno i skladno sam gradjen. U mojoj zgradi ima ljudi koji imaju razlicitu kosu od moje i tamno crnu i crno-kovrdzavu, smedju, sa malim i velikim loknama ili uvojcima i crvenu kosu sa pegavim licem i zeleno-braon ocima, izrazito crnim ocima, kao i braon i plavim. Sa zaobljenim celima, ispupcenim, previsokim ili preniskim. Sa glavama kao televizor ili prelepim licima i visine od 150 cm do 215 cm. Znaci jedan cirkus od naroda i eto svi smo mi Srbi. Ne kazem da bi trebalo da svi budemo "uniforme" tj. identicni, ali ipak, postoje narodi koji imaju daleko vise od nas izrazenije svoje nacionalno-rasne karakteristike. Sav ovaj moj komsiluk sam pobrojao i eto zamolio bih i vas iz ostalih delova ex-Jugoslavije da uradite isto i razmislite o tome. Vojsku sam sluzio u Vrazdinu, bio sam dosta puta u Zagrebu, Rijeci, Puli, Splitu, Podgorici, Skoplju, Novom Sadu, Sofiji, Custendilu, Varni, Plovdivu i da ne nabrajam vise, jer je svuda ista prica i ima raznolikog sveta i tamo, isto kao i u mojoj zgradi, pa je svakom normalnom strancu cudno i smesno kada pricamo da smo razliciti narodi mi Srbi, Hrvati, Crnogorci, Bosnjaci, Bosanci, Makedonci ... ( i da ne nabrajam u nedogled, posto nas ima mnogo), jer mi u ocima tog istog stranca izgledamo svi isto, odnosno unutar svakog naroda razlicito kao jedinke. Kroz istoriju, na prostorima ex-Jugoslavije prolazili su i ostajali mnogi narodi i oni drevni i oni manje poznati i sve se to pomesalo i genetski i po obicajima, a delimicno i jezicno, ali ipak, jezik one glavnice koju ja nazivam istim narodom je relativno ostao sacuvan i ipak postoje odlike i karakteristike tog jedinog nacionalnog bica, koje su jedinstvene u svetu, a koji je ipak, na neciju zalost ili srecu, podeljen, a podeljen je iz interesnih, verskih i da ne nabrajam sve iz kojih razloga, jer to i klinci vec dobro kapiraju.
Sto se tice istorije jedinstvenog Rimskog Carstva, Istocnog Rimskog Carstva ili kasnije Vizantije, ona je neizmerno diskutabilna i u velikoj meri falsifikovana. Opste je poznata cinjenica da istoriju pisu pobednici. Pa osvrnimo se samo na period raspada sex-Jugoslavije. Koliko je zvanicnih verzija ostalo o tome sta se dogadjalo na tim prostorima ? Koliko sve ima "istina" o tim dogadjanjima ? Sta pisu pobednici, a sta pobedjeni i ko je ko ustvari tu ? Nije lako ni nama koji smo bili savremenici tih dogadjanja da razgovetnemo pravu istinu, a kako ce tek da bude sledecim narastajima ? Veliki je znak pitanja koliko su narodi, u antickom vremenu, bili "cisti" i sa jedinstvenim karakteristikama. Savremena istorija i naucnici svetskog glasa dokumentovano i sa neoborivim cinjenicama dokazuju bas suprotno od onoga sto je jedino i opet ponavljam, jedino, u istoriji Konstantin Porfirogenit (Porfirogenet) napisao da su se Sloveni kao narod doselili na Balkan u VI veku (stolecu, stoljecu ili stolijecu, sve jedno). Cak ! On je napisao u jednom delu svog pisanija (za koje se inace celokupno danas dovodi u pitanje verodostojnost i istinitost svega toga, jer u njemu navodi i dogadjaje ciji savremenik nikako nije mogao da bude, vec koji su se dogodili daleko posle njegovog zivota !!!) da su Sloveni dosli na Balkan u III veku, a "nasi" akademici nauke i umetnosti, to ispravili obrazlazuci da se on "prebacio" i "preracunao" i malo pogresio u vremenskoj racunici i da smo mi ipak dosli u VI veku. Onaj deo koji se tu odnosi na Srbe, mnogi naucnici, opet kazem svetskog renomea, dovode u pitanje verodostojnost tog pergamenta, kako zbog samog nacina pisanja, samog teksta, tako i samog pergamenta, navodeci cak i tacno ime falsifikatora i podrucije gde je on ziveo i zbog cega je to tako uradjeno i u korist koje crkve i opet naravno sve dokumentovano. Predlazem da oni, kojima to nije jasno, procitaju kapitalna dela dr.Olge Lukovic Pjanovic, kao i dr.Jovana I. Deretica (kao i svih ostalih koji se tamo navode kao verodostojni izvori istoriskih cinjenica i istine) iz kojih mogu dosta toga da saznaju i konacno, mozda, stave prst na celo i razmisle o tome sta im se servira i sta oni slepo prihvataju zdravo za gotovo, kako oni, tako mozda i njihovi preci. To sto nema mnogo pisanih dokaza o postojanju Srba, Hrvata itd. ne znaci nista, jer su se na ovim prostorima oduvek detaljno cistili, unistavali i spaljivali, (mislim na dokaze, ali se to nazalost radilo i sa ljudima) u zavisnosti od toga ko bi bio na vlasti, kako samo neko pleme ili familija, tako i religija. Na primer, u novijoj istoriji, ako bi dosli Bugari, oni bi sve natpise na srpskom unistili, sve spise na srpskom iz crkava zapalili ili prepisali na bugarski, pa bi cak i freske na crkvama prekrecili i precrtavali. To su isto radili i Turci. Sve se to takodje desavalo i na podrucijima danasnje Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine itd. Ako bi jedno podrucije pripalo drugoj veroispovesti, onda bi se sve po crkvama, bazilikama i manastirima, popalilo tako da se izbrise svaki trag da je ikada i bila tu neka druga veroispovest i isto je i sa pravoslavljem i sa katolicansvom, a narod, on je uvek onaj jedan te isti, koji mora da placa porez i razne takse i danke i da ide u rat, u ostalom kao i dan danas. Kao sto rece onaj u ****ji "Crni Gruja" :
- Braco, idemo u rat, da se bijete ! Neki cete da poginete, a neki cemo da se vratimo !!!
I kaze li pojedinac nesto protiv tog novog rezima tada, ode mu glava. Ma i danas lete i dalje glave onih koji se ne slazu sa raznim rukovodecim interesima, te nece tada. Nasem narodu ili narodima, kako hocete, su oduvek bili ubacivani neki "trojanski konji" u vidu drugih naroda i to se opet i dan danas i dalje radi. Grci ispadose i napravise ih od svih naroda na kugli zemaljskoj da su naj savrseniji, naj kulturniji, ma sve naj ! A od rodjenja su me matori vodili u Grcku na letovanje, a kasnije sam i kafic drzao u Kalitei na Halkidikiju. Treba upoznati Grke i lako uvideti da su im skoro sve istoriske cinjenice namontirane i prevodilacko-prepisivacke uz promene imena. Ma prvo i osnovno, ni jedna statua ili kip ne lici na njih !!! Ti kipovi nisu Grci !!! I corav moze da vidi da su Grci tamnoputi, takoreci crni, sa crnom kosom, niski i debeli, sa velikim zadnjicama i trsavi i nikako ne mogu da budu oni likovi koji su izvajani u statue. Pa evo vam jedan lep primer, supruga Prestolonaslednika Aleksandra je cista Grkinja. Ono nikada ne moze da bude ni Boginja Atina ni Afrodita ! Atina i Afrodita moze da se nadje lako i skoro na svakom koraku kod nas u ex-Jugoslaviji, a ne nikako u Grckoj ! Da li cuveni "grcki, anticki" nos ima npr. Sanja Dolezal ? A kakve ona ima veze sa Grcima ? Nikakve naravno, samo sto lici i neodoljivo podseca na neku Grcku Boginju izvajanu u vidu statue. Ili Sanja iz Balkanike, isti slucaj, kao i npr. Emina Jahovic. E to Grci ne mogu da izfalsifikuju. Oni su doveli Rimljane na Balkan, kao sto su i doveli Turke, prvo u Konstantinopolj, ne bi li mogli da sto vise rovare, a kasnije su ih nahuskali i na unutrasnjost Balkana. Sve potrebne informacije i podrsku su Turci dobijali od Grka, a oni su bili dobro informisani, jer su bili pod Carom Dusanom Silnim dugo i gle cuda cim je Srbija imala malo slabije vodje, oni dovedose Turke. Sto se tice danasnjih Italijana je isti slucaj. Ziveo sam 10 godina u Rimu i sa svojih 185 cm sam bio na ulici i metrou kao Branko Kockica u odnosu na decu tj. ja na Italijane. O njihovom nacinu ishrane i kuhinji uopste necu ni da govorim, jer nije ni vredno pomena. Znam samo kada bih bilo sta spremio da bi bio potpuni tajac i muk za stolom dok bi se jelo, jer im je toliko bilo slatko i ukusno da bi izustili samo po koju rec pohvale i brzo nastavili da jedu kao... Moje je licno misljenje da drevna i stara kultura jednog naroda moze da se vidi kroz njegovu kuhinju i nacin ishrane. Ne zelim da uzimam u obzir one neozbiljne koji ce da tvrde da je italijanska kuhinja najpoznatija, jer se zna da je to tako zbog onih mnogobrojnih iseljenika u Ameriku. A i tesko im je bilo da Germane privole svom nacinu ishrane. A znamo i mi ko su Germani i kako su se predstavili ovde u Nisu, kod pantalejske crkve, u drugom krstaskom pohodu, kada ih je predvodio Fridrih (Federico) Barbarosa i kad su se ukocili od smeha sto nasi jedu viljuskama i nozevima, priborom za jelo, koji oni nikada do tada nisu videli i nisu ni sanjali da postoji, pa im bilo smesno !!! Mislim da svi znaju ko je bio Fridrih Barbarosa i cega je on bio car. Kad sam kod krstasa, pomenucu i njihov prvi pohod. Kroz podrucija danasnjeg Balkana trebalo je oko 40.000 (razni izvori raspolazu drugacijim brojkama) krstasa da prodju u miru i eventualno prikupe sto vise vojske, a i potrebstina. Medjutim, zbog banalnog nesporazuma napadnu neko madjarsko utvrdjenje i pobiju oko 4000 ljudi i zapale grad. Iduci na jug, napali su i zapalili i Beograd. E kad su stigli u Nis, dogovore se sa tadasnji srpskim, niskim poglavarom da ce da ih grad Nis opskrbi svom potrebnom hranom i ostalim potrebstinama, ali da oni odmah sutra napuste teritorije grada. Nekim Svabama u to vreme djavo nije davao mira, pa neke dve kuce pored puta opljackaju i zapale. Izadje niski garnizon i pobije cetvrtinu krstasa !!! )) Eto i o kulturi i o junastvu. A to da se danasnji Italijani i Rimljani nikako ne uklapaju u one likove koji su izvajani u statue, takodje ne moram ni da govorim. Dovoljno je da odete tamo i da se uverite sami, jer nemaju veze sa statuama, totalno drugi likovi. Izvinjavam se onima kojima sada rusim lep mit o Italijanima, ali su oni najiskrenije takvi i svih deset lepih devojaka iz cele Italije rade na TV-u. Sve sto je tamo lepo, potice sa Balkana. IMPERATORE AVGVSTO (Gaius Octavius Thurinus Gaius Iulius Caesar Octavianus Augustus) po liku nikada ne moze da bude Italijan, ali nikada! Ja slicnom njemu Italijana nikada za 10 godina nisam mogao i nisam ni video. Ali zato kod nas, ljude slicne caru Avgustu, mogu da vidim na svakom koraku, kao i mnogih drugih rimskih imperatora, koji nikako ne lice na Italijane. Pa i sam cuveni Gaj Julije Cezar, je poreklom sa nasih prostora i bio je pripadnik plemena-roda Julija koje je zivelo na teritoriji koju je zauzimala ex-Jugoslavija i koje je imalo rimski gradjanski status i nije tretirano kao provincijsko pleme. Nepobitna je cinjenica strucnjaka da Julije Cezar nije dobro govorio latinski. Slucaj je isti i sa Carom KonstantinomVelikim (Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus), koji je rodjen u Nisu i o kome u italijanskoj (!!!) enciklopediji pise: " ... madre lingua barbara " i koga Italijani i danas nikako ne vole i ne uvazavaju, a u savremenim enciklopedijama jedva i da pise da je rodjen u Nisu, tj. Nissus-u, a bio je najvazniji imperator u istoriji rimskog carstva! I ima jos jedan svetski vazan podatak koji je prosvercovan i izfalsifikovan. Konstantinovi sinovi su takodje pisali carske ukaze-edikte iz Nisa odnosno tadasnji Naissus, Nissa ili Naiss iz svoje carske palate u delu grada koji je vrlo dobro poznat u istoriji i koji se zove MEDIANA. Pisuci na onaj nacin koji je svima vama dobro poznat, na kraju edikta se pise skrcenicom gde je taj edikt izdat i ko ga je izdao. Skracenica za "MEDIANA" je -MED-. Takozvani Milanski Edikt je takodje potpisan skracenicom -MED- i neko tvrdi da je napisan u MEDIOLANUM-u tj. danasnjem Milanu. Car Konstantin nije boravio ni dva puta u Milanu, a daleko od toga da je tamo pisao i bilo kakve carske edikte, vec ih je pisao od kuce u Naissus-u u Mediana-i. To nepobitno potvrdjuju i spomenici umrlih clanova njegove legije i licne garde kohorte, koji su boravili u Nisu u vreme pisanja tog cuvenog edikta. Pa je tako najcuveniji ukaz u istoriji, koju mi znamo, napisan u Nisu, Naissus-u Mediana-i, ne u Milanu tj MEDIOLANUM-u, a i dalje pominjanje Nicomedie nije Nikea, vec Nissa-Media i sabor nije odrzan i Nikei vec u Nisu. Prosto. To sto nema mnogo pisanih dokaza, mozemo da zahvalimo neprijateljima naseg ili nasih naroda. Nekada Grci, ne bi li kompletno preuzeli vlast u pravoslavnoj crkvi, a i u Vizantiji, kako su i sami nazvali Istocno Rimsko Carstvo ne bi li bilo da je sve njihovo, al tada su i onako svi zapalili iz te Vizantije. Kasnije su Turci sve razneli, pokrali i unistili i table sa latinskim promenili u turske, pa su opet turci sada doveli Grke u nase crkve i tada su oni i sto je ono malo spisa ostalo, unistili i popalili. Kriva je i srpska pravoslavna crkva, jer je unistavala sve sto je bilo mnogobozacko i za njih pagansko, a to su bili vazni izvori koji su mogli da potvrde dosta toga. To je slucaj i sa zavestanjima hrisovulima Stefana Nemanje njegovom sinu, koje on uopste nije napisao, vec ocigledno neki Grk i u kojima se takodje navode cinjenice koje su se dogodile posle smrti Stefana Nemanje, a o tome sta je tu sve napisano, uopste je i suvisno komentarisati, jer to srpski vladar tog vremena nije mogao nikako da napise. Da ne pominjem izokretanje prastare drevne srpske ili takozvane celokupne "slovenske" mitologije i njeno silom prilagodjevanje hriscanstvu. Kosovski boj je bio na Vidov-dan i to nije neki tamo sveti Vid, vec je dan drevnog Boga Vida i kad nisu mogli popovi da prekrste taj dan kod naroda, jer je ostao urezan u njihovo pamcenje, onda su oni lakse prekrstili Boga Vida u nekog svetog Vida.
I za azbuku su nam podmetnuli foru i pricali pricice, a azbuku su deca do skoro ucila u njenom originalnom izvodjenju. Az, Buki, Vedi, Glagolji, Dobro ... Sto jednostavno i danas znaci isto, Ja Bog Vid Kazem Dobro ... i kako su onda ona dva brata prevaranta Kirilo i Metodije iz Soluna izmislila azbuku tj. cirilicu i propovedali je u izvornom obliku bas tako kako sam napisao ja sada! Mogu li dva hriscanska propovedaca, ucitelja, svestenika, a kasnije i apostola da izmisle pismo koje ce pocinjati sa Ja Bog Vid Govorim ... i da jednog, za njih, paganskog Boga ovekovece u pismu. Naravno da nisu to ucinili, jer je glagoljica, odnosno cirilica izmisljena enormno daleko pre vremena nego li kada su ta dvojica zivela, a koja su izmedju ostalog bila i dugo utamnicena u Rimu, pa su ih onda bez ikakvog razloga pustili, da ustvari sire neku propagandu. Bio sam u njihovoj tamnici koja se nalazi pored Koloseuma. A danas kada se nadje neki natpis, kako ga pogersno zovu, "slovenski", oni ga smeste u VII i VIII vek, a on je ustvari stariji i od Isusa Hrista. Zato se po Srbiji malo istrazivalo i sva izuzetno vazna nalazista su se po njihovom otkricu odmah i zakopavala. Jer iz tih arheoloskih nalazista mogu da iskoce takvi dokazi koji bi srusili citav svet i poredak, pa je onda bolje i da ne otkopavaju dalje i obrazloze to kao nedostatak sredstava. Bivsa devojka mi radi u muzeju na Mediani i to je strasno sta sve ljudima i dan danas pricaju i kakvu iskrivljenu propagandu vrse. Ima jedan prelepi mozaik na kome su 4 ocila, 4 polumeseca ili cetri C sa srpskog danasnjeg i drevnog grba i oni tamo pricaju ljudima da je to neko cvece, nisam mogao ni da zapamtim kako se zove, jer sam se sokirao kada sam to cuo. Takodje je i slucaj sa npr. nakitom ili oruzijem, nozevima, kopljima itd, koja se pronadju u grobnicama i mestima iz rimskog doba i odmah ce da se kaze da je to slucajno tu, a arheolog koji je to kopao se kune da je bilo unutra i zatvoreno i da nikako nije moglo da dospe kasnije. Verovatno je te stvari neko teletransportovao.
U ostalom nije ni toliko bitno sto je sve u to vreme i pisano na latinskom, jer to ne dokazuje nista, zato sto je Rimsko Carstvo bilo enormno i za danasnje nase pojmove, sa mnogo razlicitih naroda i njihovih totalno drugacijih jezika. Latinski nije italijanski, vec je jedna vrsta antickog esperanta i u njemu ima puno i nasih reci i to nisu reci koje smo mi prihvatili iz latinskog.
U rimskom dijalektu "romanacio" se nas srpski, hrvatski, makedonski itd. cesto susrece u svakodnevici i prepun ih je. Donosio sam i sam zapazanja, koja takodje mogu da budu ispravna i neka mi neko kaze da nisu. Npr. kada sam pitao jednog italijanskog profesora zbog cega se Koloseum zove tako odnosno Colosseo (kako ga zovu samo Italijani), on mi je objasnjavao da je to zbog toga sto je to nesto kolosalno, a ja sam i dalje zahtevao da mi kaze i to kolosalno odakle i iz cega potice, a on mi je objasnjavao da je u Grckoj nekada postajao jedan ogromni kip koji se zvao Kolos. Kao da ja to nisam znao, )) tako mi je pricao i kada sam se ja nadovezao i objasnio mu jos nekoliko stvari vezanih za tog Kolosa, on je umuko. Rekao sam mu moje vidjenje stvari i te totalno izopacene svetske istorije, pa i samog Colosseo-a. Resenje enigme je jednostavno. Moze da se pojednostavi "U KOLO SEO" ili "KOLOSED". Na savremenom italijanskom se zadnjica kaze "sedere", a kad nekom hoces da kazes da sedne, ti mu kazes "siediti". Smesno, al istinito, a inace kolo na italijanskom ne znaci nista, a kod nas i te kako znaci i objasnjava samo jedno, krug ili nesto okruglo. A pored koloseuma imate npr. trijunfalnu kapiju Cara Konstantina iz Nisa. )) Isti slucaj je i sa njihovom, odnosno rimskom piazza Navona. Pitam ja kao fora ne znam, istog onog profesora, zasto se zove piazza Navona i on kaze da se taj trg zatvarao i dobro zadihtovao i onda se u njega punila voda i tu su se odigravale bitke tj borbe gladijatora na vodi. A koren reci je od cega mi sve nije rekao, navicus, navigare, nautilus, navale, ma ne znam sta sve. Reko sam mu da se na nasem jeziku acqua kaze voda i da je daleko lakse naci koren kod nas, piazza "NaVoda". )) A legenda o Romulu i Remu, nije nista drugo nego prica ciji su akteri Roma i Rim koje je odgojila ista vucica. Jedan grad sa dva imena, kako su ga zvala dva naroda, nas Rim i italijanski Roma i koji su vuciji sinovi. A sve to potvrdjuje i oslikana istorija Rima na Trajanovom Stubu (Colona di Imperatore Traiano) u centru Rima na piazza Venezzia-i.
Prema tome, nije nista strasno i da je receno da su rimski carevi bili sa ovih podrucija cele ex-Jugoslavije ili Srbije ili Hrvatske ili Bosne i Hercegovine ili Makedonije i da su bili Srbi ili Hrvati ili Makedonci, pa ni Bugari, jer velika vecina i jeste bila to !!! Citajte malo vise i mozda nesto i saznate o tome. ))
Pozdrav.
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 08.01.2008, 06:46
KOMITSKI
Gost
 
prilozi: n/a
Aha ha ha ha... e odavno se nisam ovako dobro nasmejao, ali i malo iznervirao. Dok sam pisao ovaj, tek sada vidim, predugacki tekst i drugi nisu bili lenji, pa su i oni izbacili nekoliko novih bisera. Odakle vam ta ideja da su Srbi poreklom sa Himalaja, nemam pojma i pitam se ko je taj koji moze ovo da proguta?
Jel znas bre ti Pero gde su uopste Himalaji?
Evo pomocicu ti i jednom pricom iz mog licnog iskustva.
Upoznao sam se, igrom slucaja, u Rimu sa nekoliko Nepalaca. Ziveo sam u Rimu inace 10 godina. Ti Nepalci su mi bili na pocetku dosta interesantni sa onim njihovim beskonacnim ...ooom... oommm... om om om ... i tako u nedogled po ceo dan. Meni bi se zavrtelo u glavu od tog om-kanja, a jos oni budu za svo to vreme nad onim stapicima sto se dime i sto smrde i budu prakticno naduvani sa tim. Jednog dana ja cujem kako se dvojica tih Nepalaca glasno svadjaju i "dzapaju" i podsetili su me vec po tome na jedan narod, jer je nacin svadjanja bio identican. Ranije nisam imao prilike da ih cujem kako pricaju, jer su pricali uvek italijanski ispred mene, da ne bih pomislio da mi nesto pricaju iza ledja i to rade skoro svi uvidjajniji ljudi razlicitih naroda. Sto se tice Nepalaca, oni imaju tamnu kozu, takoreci crnu i mali su i niski i ne vislji od 1.60 m. i uglavnom neuhranjeni.
Ja inace govorim italijanski, engleski, ruski i bugarski. Odlocno se snalazim i sa spanskim i francuskim, jer su slicni italijanskom, a poznajem dosta i grki, a i neke osnove rumunskog i arapskog. S obzirom da sam iz Nisa, gde zivi 4000 Cigana ili Roma, znam dosta i od ciganskog jezika. Jos kao klinac sam iz zezanja terao jednog garagana da me nauci da brojim.
E ova dvojica Nepalaca su izgovarali neke reci koje su meni zvucile kao ciganski, ali u nekoj zavijenoj formi. I onda sam pricao sve sto znam na ciganskom sa njima. Pre svega sam brojao na ciganskom. Nadam se da niko nece da se uvredi sto kazem na ciganskom, jer mogu da govorim takodje i na romskom i to mi nije problem, ali imajuci prijatelje Cigane ili Rome, znam da se oni izjasnjavaju kao Cigani i da se ponose time, pa ih ja zato i ne zovem Romima. Ja sad vise i ne mogu da se setim tacnog izgovora brojki na nepalskom, jer mi je bilo totalno nebitno da zapamtim, ali je bilo izuzetno slicno sa ciganskim. Ako za broj 20 cigani kazu "bish", ovi Nepalci kazu nesto slicno kao "bishish" ili za 30 "trijanda" na ciganskom, Nepalci kazu "trijandish", pa sve tako od pocetka pa nadalje:
desh 10 deshish
bish 20 bishish
trijanda 30 trijandish
saranda 40 sarandish
pinda 50 pindish
ksinda 60
eptinda 70
okdonda 80
eninda 90
shel 100
Naravno, kao sto sam vec rekao i osnovne reci su takodje prakticno iste izmedju nepalskog i ciganskog. Dalje od toga nisam znao da ispitam, jer je znanje mog ciganskog jezika ograniceno. Kada sam izbrojao na ciganskom, ovaj Nepalac je skocio od radosti sa osmehom i rekao da govorimo isti jezik i da je Nepalski i Jugoslovenski isti i da me sve razume sto mu pricam. Ali on nije ukapirao da to nije moj jezik, vec ciganski ili romski, sve jedno. Napiminjem ponovo da se ne secam tacnog izgovora brojanja na nepalskom, ali tvrdim da je takoreci identicno sa ciganskim. Sto eto mozete negde i sami da proverite.
I povrh svega ovoga jos i jedan kuriozitet !
Na grckom se broji skoro isto kao i na ciganskom i nepalskom !!!
deka 10
ikosi 20
trianda 30
saranda 40
peninda 50
eksinda 60
efdominda 70
ohdonda 80
eneninda 90
ekaton 100
Aha ha ha ha... sta sve nisi znao Pero !
I moram obavezno jos nesto da ti kazem
Ako si ti Perune, Nepalac sa Himalaja, nemoj i druge da pravis na to.
Da smo na nekom drugom forumu ili chat-u rado bih ti mnogo recitije objasnio to ko je dosao sa Himalaja, a ovako, ovde sam primerno fin.
I da znate da nema smisla da prozivate nekog da je dosao sa Himalaja ! To deluje totalno idiotski i pokvareno. Zamisli da ti neko kaze da ti je tata dosao sa Himalaja ?! Mozda se ti ne bi ni uvredio, jer je mozda i stvarno dosao, al' eto mene je uvredilo, jer ja znam koji su to ljudi iz podnozija Himalaja tj. Nepala.
Zar nije lepse da se ovde pise i cita o iskopavanjima i pronalazenju i nacinu na koji to drugi rade, nego da se prostacki prepucavate i vredjate nekog sa koje je planine dosao. Jao Perune ...
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 08.01.2008, 09:30
laki
Gost
 
prilozi: n/a
dobro ti je ovo zemljak ,malo sam se umorio od citanja ali je zanimljivo...
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 08.01.2008, 13:45
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
ajduce brate,
slomi me sa ovim tvojim postom koji je sigurno nekome zanimljiv ali je prilicno
i taman kad sam dosao do kraja kad ono jos jedan post
slutim da si provalio da na sajtu ima nekoliko finih i slobodnih curica pa si zbog toga opisao sebe sve sa merama dostojnih manekenske piste, ali probaj za pocetak da procitas naslov ove teme i da se skoncentrises na pisanje tim povodom , a to je "put rimskih careva" a ne kako je mladi nislija obisao jugu i sta je sve video na tom putu kao i dogodovstina sa gastarbajterisanja istog po truloj evropi
moram da priznam da sam doduse tek na kraju drugog posta nasao nesto zanimljivo i nesto cega bi trebao da se drzis na dalje-
"Zar nije lepse da se ovde pise i cita o iskopavanjima i pronalazenju i nacinu na koji to drugi rade"
uz svo postovanje tebe i tvoje poznavanje rima i istorije rima kao i grcke i njihove istorije bolje od njihovih profesora ali mislim da bi svima bilo lakse i preglednije da otvoris poseban topik na tu temu , pa ko hoce procita a ko ne preskoci
btw- sedere nije jedina rec za zadnjicu koja se koristi u danasnjem italijanskom jeziku , izmedju ostalih postoji jedna druga koju koriste u skoro svakoj drugoj psovci a izgovara se "kulo", osim toga ne mozes da poredis savremeni i jezik pre 15 -20 vekova i da tako poredis i trazis slicnosti i objasnjenja, tako da me uopste ne cudi sto si uspeo da ucutkas i nekog "neukog" profesora sa svojim teorijama geneze i znacenja nekih pojmova starih i po 2000 godina ...
bez ljutnje ,pozzzz
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 08.01.2008, 18:07
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Au sta bi da sam znao ne bi ni pisnuo, ne cu vise majke mi.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Knjiga sa mapama rimskih ostava Vumi Zanimljivosti 18 13.03.2007 17:49
Biste rimskih vladara Vumi Antika 4 01.07.2005 14:58


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!