Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #41  
Staro 26.05.2009, 13:26
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 992
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
netko iz Srbije (banebeograd) pripomenuo je da postoji mogućnost pronalaska bilo kakvih podataka o već pomenutom gospodinu Milutinu Jaćimoviću iz Aranđelovca.
ono sto sam ja u medjuvremenu iskopao a vezano za milutina je sledece

Милутин Јаћимовић је рођен 10. јануара 1962. године у Горњем Милановцу у Србији.
Дипломирани је правник и ради као републички инспектор за рад. Бави се истраживањем порекла Срба и Словена.
Живи у Аранђеловцу, Србија.

pozvao sam sve registrovane jacimovice korisnike telekoma srbije u arandjelovcu i jedan od njih mi je dao podatak da milutin radi u beogradu u republickom inspektoratu za rad,
e sad bi trebalo njega potraziti na ovim adresama i telefonima a mozda je najjednostavnije poslati e mail sa zamolnicom da se stupi u kontakt sa gospodinom jacimovicem...

Београд 1
Омладинских бригада 1
011/31-31-407
beograd1.ir@minrzs.sr.gov.yu

Београд 2
27.марта 43-45
011/ 2753-689
beograd2.ir@minrzs.sr.gov.yu

Београд3
27.марта 43-45
011/330-95-21
beograd3.ir@minrzs.sr.gov.yu

седиште Инспектората за рад
Рузвелтова 61
011/3293-025
inspekcija@minrzs.sr.gov.yu

postoji i jedan milutin jacimovic u beogradu sa telefonom 011 2120119
e sad da li je to taj kojeg ti trazis nisam uspeo da saznam do malopre jer se niko nije javljao...
Grga, ako nista ne uspes sa e mailovima javi da ja probam na neki drugi nacin da stupim u kontakt, pozzzzzzzzz
odgoovorite sa citatom
  #42  
Staro 26.05.2009, 20:53
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Eto što je prava ljudina, neka bude za uzor i na ponos svima nama.
odgoovorite sa citatom
  #43  
Staro 02.06.2009, 21:56
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Pogreške

Iako Milutina još nisam pronašao, ustvari još se nije javio na mail pozive, ne odustajem niti od pisanja o Troji niti od traženja pomenutog gospodina...

Stefan Bizantski (Vizantijski) u svojim knjigama opisuje uništenje Ilija i Građenje Rima. Grad Troja bio je u zemlji Ahejaca, nedaleko Peloponeza, zapadno od Soluna u Makedonije, na teritoriju zemlje Evrope...
Zemlja Evropa?!
Stefan spominje zemlju Evropu, a u Ilijadi niti Homer niti stari pjesnik Heziod nisu pomenuli nikakvu zemlju Evropu, već isključivo Malu Aziju.
Mala Azija...
Zašto bi Mala Azija morala biti jednim dijelom baš u Turskoj? Ako postoji Mala mora biti i Velika Azija. Mislim da su ovi nazivi Azije smiješni, jer Azija je kao kontinent Azija i nema ih dvije.
Otkuda onda nastaje kontinent Evropa!? Zašto bi Evropa ustvari morala biti kontinent, ako su svi kontinenti međusobno odvojeni oceanima? Evropa je u širokom kopnenom pojasu čvrsto spojena sa Azijom i nikako ne može postojati kao pravi kontinenti. Ne znam tko je Evropu proglasio kontinentom, ali po mome slobodnom razmišljanju samo teritorij Evrope mogao bi biti Mala Azija. Samo ovako Ilijada bi mogla postati istinitom i logičnom. Homer govori o raznim zemljama u bližem i širokom okruženju Troje i niti jednom riječju ne spominje Evropu. Trojanci su poznavali Etiopiju, Italiju, planinu Kavkaz, zemlju Tračana što gaje konje (Bugarska), zemlju kralja Makara (Makarska -gradić u Hrvatskoj), rijeku Istru (Dunav), zemlju Dardanaca (Kosovo i sjeverozapadni dio Albanije)...
Evropa uopće ne postoji kao zemlja, ali zato postoji narod Lelezi kao trojanski saveznici (Lelejska Gora - BiH), pa saveznici iz zemlje Likije (Lika)...
Čujte samo ovaj opis jedne od bitaka pred zidinama Troje:
Božica Atena Iznad Ahilove glave upalila je nekakav plamen od kojeg su se preplašili trojanski konji sa ratnim zapregama, te počeli nekontrolirano bježati i sudarati se međusobno. Ratnici su ginuli u tim sudarima...Poginuo je, među ostalima i Trojanac koji je upravljao jednom od zaprega, a zvao se Kalesija ( kao grad u BiH)...Onda, u jednoj od bitaka poginuo je i Fočanin Shedi...
Fočani (Foča - opet grad u BiH), Beoćani (Beočin - Srbija), Lokrani (Lokrum - otočić kod Dubrovnika), samo su neki od grčkih saveznika...
Kako objasniti naprimjer i činjenicu da je Ameriku otkrio Kristofor Kolumbo, a ime je dobila po Amerigu Vespučiju? Slučajno je pogriješio jedan Nijemac, u to vrijeme službeni knjižničar, koji je zapisao da je Amerigo (umjesto Kolumbo) otkrio novi kontinent. Znao je pravo ime, a napisao krivo, sasvim nesmotreno i slučajno, što, do dan danas, nije ispravljeno. Tako je i službeno, naravno i pogrešno, Schliemann (Šliman) otkrio Troju u turskom dijelu Male Azije (pogledajta fotose), u jednom od nekoliko slojeva gradova građenih tokom nekoliko stoljeća. Dokazano je da baš onaj sloj u kojem je Schliemann navodno otkrio Prijamovo golemo blago nije iz toga vremena, već daleko mlađe...
Niti ova pogreška nije ispravljena, uz već pomenutu američku...
Eeee, da je ovim krajem prošetati s detektorom metala i to baš u ono vrijeme, a današnjom tehnologijom...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Troja Azija2.jpg (14,6 KB, 26x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Troja Azija3.jpg (24,9 KB, 23x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Troja Azija4.jpg (15,3 KB, 30x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #44  
Staro 06.06.2009, 23:32
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Rijeke i gradovi

Dakle, koje rijeke možemo sresti plovimo li južno od Skadra, a da su im izvorima negdje na idskim planinama?

Buna - kao Skamandar s dva lijepotoka što izviru nedaleko grada i gdje su trojanske žene prale robu...
Drim – kao Simoent, virovita i dugačka rijeka, a koja teče oko cijele trojanske zemlje...Zatim...

Mati – Granik
Ishmi – Esap
Erzeni – Res
Kavaja – Kares
Shkumbini – Heptapor
Vijose – Rodij

Navedene rijeke po slobodnom uvjerenju preimenovao sam po Ilijadi, što ne znači da ne može i drugačije, ali ovako mi se najviše dopalo.
Skoro sve ove rijeke veće su od Neretve. Nadam se da ću uspjeti saznati njihove duljine u kilometrima. Za Kavaju nisam čak ni siguran da se baš tako zove, ali sam potpuno siguran da je u blizini gradić zgodnog imena - Rogozhina...
Rogozina, kako bi se kod nas čitalo. Jasno je po kojoj biljci dobija ime i da ne pominjem druga mjesta osim možda Rogoznice, ljetovališta između Šibenika i Splita. Koliko je tek gradića i naselja u Albaniji za koje, kada bi do njih stigli, slobodno možete pomisliti da su na nekim drugim prostorima...
Sa ''Google'' satelita skinuo sam sva imena naselja u Albaniji za koje sam siguran da su jako zanimljivi. Ima ih mnogo i nimalo se nisam umorio čitajući ih nekoliko puta. Morate ovo čuti, jer mislim da su rijetki pojedinci iz bivše Jugoslavije imali priliku biti u ovim krajevima, imajući u vidu da su se albanske vođe za vrijeme komunizma jako bojale napada jugoslavenske vojske na njihovu državu. Albanija je desetljećima bila pod ''željeznom zavjesom'', odvojena od cijelog svijeta, sa betonskim bunkerima izgrađenim uzduž cijelog graničnog područja.
Ne znam šta znače ovi nazivi, možda nekakve oblasti, pokrajine, županije, uglavnom, ima ih dvanaest, a što je još interesantnije dvanaest plemena imao je i izraelski kralj Solomon čiji život možete čitati u Bibliji. Taj dio Svetog Pisma savršeno se uklapa u moju teoriju o Troji. Objašnjenje slijedi nešto kasnije, iako znam da ću opet imati problema u javnosti...

Na satelitu piše QARKU:
(Ma što god ova riječ značila, jer uvijek zaboravim pitati nekoga da mi prevede)

Dakle, ovo su oblasti sa naseljima:

1.qarku Durresit:
Zhabjak, Rade, Shetaj, Patk, Mushnik, Mallkuc

2.qarku Gjirokastres:
Banje – Novosele, Bodrishte, Kosine, Fratar, Gline, Glava, Gorice,Hambar, Izvor, Koshovice, Leskovec, Mokrice, Nepravishte,Novosele, Potgoran, Selo, Gorice, Zavalan, Doshnice, Topove

3.qarku Korces:
Grabovice, Bradvice, Boboshtice, Borove, Damjanec, Dardhe, Dishnice,Kovachist, Leskovik, Maline, Manastirec, Marjan, Moglice,Novosele, Nishavec, Plovisht, Potgorie, Popovine, Porodine,Brozdovec, Punemire, Selce, Selnicen, Slatine, Slabinje, Torovec,Tren, Vile, Vishocice, Vodice, Zvezde, Zvirine,

4.qarku Kukesit:
Novosele, Vranisht, Spas, Sopot, Skakavice,Shumice, Shishtavec, Nikoliq, Kovac, Kostur, Kollovoz, Gabrice,Bradoshnice, Bele, Babine,

5.qarku Lezhez:
Dardhe, Dragushe, Kacinar, Torovice, Vile, Orosh, Livadhez, Gorre,Bukemire, Trojes,

6.qarku Tiranes:
Rrogozhine, Ure, Pojan, Golem, Domjan, Bultice

7.qarku Elbasanit:
Dardhe, Drenovice, Gjergjovine, Gorice, Grabova, Gradishte, Jagodine, Sojnik, Trashovice, Trojas,

8.quarku Fierit:
Breg, Hambar, Fratar, Gradishte, Jagodine, Kamenice, Kasnice, Usoje, Patos, Radostine, Roskovec, Rusnik,Salaj, Stan, Ullishte, Visoke, Zharez, Zhupan, Celigrad, Vjetar,

9.qarku Dibres:
Dolnje Blato, Dolnja Krčišta, Dom, Gradec, Dovolan, Izvir, Kovashice, Kraste, Podgorce, Radomire, Rama, Jelishte, Slatine, Stojan, Val, vernice, Zagrad, Borovjan,

10.qarku Beratit:
Belice, Bistrovice, Boje, Dodovec, Drenovice,Dusnik, Gajde, Goran, Gorican, Gradec, Gradishte, Morave,Kovacani, Nishice, Partizani, Rovice, Selnice, Slanice, Stan,Sitice, Samatice, Ujanik, Visocke, Vite, Vojnik, Zaberzan,Corovode, Ujanik, Usti, Sadovice, Palec,

11.qarku Vlores:
Babica, Bistrice, Cerkovine, Dellinje, Gorice,Grabovec, Gumenice, Leskovec, Muzine, Narte, Nivice, Spile, Novosele, Partizan, Ploce, Ramice, Selnice, Senice, Sinovak, Vodice, Vranisth, Zelishte, Zvernec, Žuherina, Zvinec,

12. QARKU SHKODRES (Skadar)
Berdica, Belaj, Blinisht, Blatosh, Breg, Dardhe, Dolc, Dom, Gajtan, Golem, Gorica, Gradec, Gruda, Jubice, Jugomire, Kace, Kasan, Kovac, Kuk, Lepushe, Levrushk, Mashne, Mece, Mirdice, Mirovne, Mollekuqe, Muricani, Negovani, Oblika, Podgora, Rahovic, Repisht, Shiroke, Selce, Stare, Toplane, Vile, Zagore, Shiroke...
odgoovorite sa citatom
  #45  
Staro 10.06.2009, 11:14
Korisnička slika od popimperia
popimperia popimperia je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 13.09.2007
prilozi: 415
Zahvaljivao se: 165
Dobio je 8 zahvalnice(a/u) za 8 priloga
Likija???

Moram reći veoma interesantan tekst,i uz dužno poštovanje Grgi moram nešto pitati?Kod iznošenja paralele sa imenima krajeva u blizini Troje tj,Skadra spominje se naziv Likija kao Lika ,a kako objasniti činjenicu da u Maloj Aziji stvarno postoji pokrajina Likija http://www.b92.net/putovanja/destina...&nav_id=365154
Nadam se da se Grga ne ljuti što pokušavam osporiti njegovu tezu,ali možda je dobro da postoje i suprotna mišljenja i voleo bih da me Grga demantuje i da on bude taj koji je pronašao stvarnu Troju,pozz
odgoovorite sa citatom
  #46  
Staro 10.06.2009, 12:13
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
zato i sluzi forum da se misljenja,znanja,iskustva....itd..itd..itd...."ukr ste"
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #47  
Staro 10.06.2009, 20:27
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
odgovor

Zato sam i molio Vumija da ostavi mogućnost komentara svih korisnika...Da se svi uključimo. Možda usput saznam još pojedinosti, ali nikako da mi se javi Milutin Jaćimović sa svojim argumentima...
odgoovorite sa citatom
  #48  
Staro 10.06.2009, 20:34
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Likija

Da, u Maloj Aziji postoji Likija...i skoro više ništa što spominje Homer u Ilijadi. Možda je slučajno, a možda i naknadno dano ime tome području...
odgoovorite sa citatom
  #49  
Staro 10.06.2009, 21:43
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Idemo dalje

Nadam se da nije teško pročitati nazive ovih mjesta. Ima ih još, fonetski jako sličnih kao kod nas, osim što su kompliciranije napisani. Slučajnost!? Ne vjerujem da postoji ovakva slučajnost, jer ništa na svijetu nije slučajno. Sav živi svijet je pod savršenom kontrolom, jedinom mogućom kontrolom, a zove se Bog. Kakva evolucija, kakav Darwin...? Pogledajmo malo oko sebe. Nisam ja nikakav prorok, niti bilo kome namećem svoje ideje, već samo na malo drugačiji način govorim o poznatim događajima i pojavama. Pokušavam pronaći pravo mjesto u povijesti kako bi ti isti događaji imali nekakav smisao. Mislim da Albanija nije slučajno podijeljena na dvanaest okruga. Isus je imao dvanaest apostola, ali i izraelski kralj Solomon je imao dvanaest plemena. Solomon, Solomun, Salamon, Salamun i možda još koja inačica ovog imena, uopće nije važno, pošto znamo o kome se radi. Meni odgovora ime Solomon, jer poznam nekoliko osoba ovakvog prezimena. Po Bibliji, Bog je Solomonu uzeo svih dvanaest plemena, jer nije bio dobar i poslušan kao njegov otac, kralj David. Deset plemena dobio je Solomonov sluga, jedno pleme Solomonov sin, a dvanaesto...
E, sad nastaje veliki nepremostivi problem. Dvanaesto izgubljeno pleme...
U Bibliji nije zapisano kamo je nestalo dvanaesto pleme. Jednostavno, ne spominje se kamo je odvedeno. Šta je Bog učinio s ovim plemenom? Da li ga je nekud sakrio? U kome dijelu svijeta ga je sakrio? Da li ga je uopće sakrio? Zašto bi ga uopće sakrio?
Razni narodi uvjeravaju da su baš oni potomci tog istog zagubljenog dvanaestog Solomonovog plemena. Čak su i Etiopljani uvjereni da su potomci ovoga plemena. Moje razmišljanje krenulo je drugim pravcem i savršeno se uklopilo u priču o Ilijadi na prostoru današnjeg Skadra. Osim već pomenutog prezimena Solomon postoje i druge pojedinosti koje nikako nisu slučajne. Recimo, naprimjer, prezime Marković. Možemo ga sresti na prostorima cijele bivše Jugoslavije. Mnoštvo je Markovića od Vardara pa do Triglava, ali... Markovic je i uobičajeno židovsko prezime, ne samo u Izraelu, već u cijelom svijetu. Slučajnost? Opet ne vjerujem.
A da pomenem još koje prezime?
Recimo Berkovic, pa Kravic, onda Brokovic...

''Dardan se jako rastuži zbog bratove smrti pa napusti domovinu, prijeđe na azijsko kopno zemlje Mizije, tamo gdje se rijeke Skamandar i Simoent sjedinjuju tekući prema moru i gdje se visoka planina Ida blago spušta u dolinu, opet prema moru. Tu je vladao kralj Teukro, a zemlja se zvala Teukrija''.

Zbog čega Teukrani (ti ukrani, te ukrali... odvedeni, oteti, uzeti,) ne bi smjelo biti dvanaesto Solomonovo pleme? Zašto Albanci na Kosovu sebe zovu Dardancima i direktnim potomcima Ilira? Opet slučajnost? Nikako. Na temelju stvarnih zemljopisnih opisa i fonetskog izgovora imena osoba i mjesta pomenutih u Ilijadi temeljim svoju teoriju da je Troja u Skadru. Imam još mnoštvo opipljivih, jednostavnih i vidljivih dokaza. Jedino ne znam kojim redom da ih složim u tekstu, a da ne bude previše zakomplicirano.
Idemo još malo pogledati biblijske izraelske kraljeve. Najpoznatiji i najpominjaniji svakako su Saul, David i Solomon. Raspitivao sam se malo kod Židova koje poznajem i oni su mi rekli da se ova imena izgovaraju sa slovom ''š''... Znači, Šaul, David i Šolomon...
Gledao sam jedan dobar dokumentarac gdje su znanstvenici pokušavali ove biblijske događaje smjestiti u neki stvaran vremenski period. Na kamenom hijeroglifu jednog egipatskog hrama pronašli su ime faraona kod koga su Izraelci bili u ropstvu. Pisalo je ''Sisak'', znamo da se izgovara ''Šišak'' i nekakvim svojim zaključkom ovog faraona smjestili su u vrijeme vladavine Ramzesa II, te ustanovili da je to ustvari jedna te ista osoba.
Baš me zanima kako je i po kome grad Sisak u Hrvatskoj dobio ime...
Rijeka Nil, po Bibliji se zvala samo Rijeka...
Odkud ''rijeke'' na svima našim područjima bivše Jugoslavije i ime gradu Rijeci u Hrvatskoj...?
Samo da ne zaboravim, Bibliju koju momentalno imam i čitam, na Hrvatski, naravno i Srpski, jezik - preveli su Đuro Daničić i Vuk Stefanović Karadžić... Po mome - najlogičniji prijevod bio bi na - Trojanski Jezik...
Moram napisati još koju ''slučajnost'' dok ostale ne dođu na red:
Recimo...Jazon i Argonauti, kada su se dočepali zlatnog runa, počeli su bježati prema ušću rijeke Istra, današnji Dunav... gdje su ih u zasjedi čekali Kolšani...
Istra je poluotok na sjeveru Jadranskog Mora u Hrvatskoj, a Kolašin je grad u Crnoj Gori...
U Pakistanu je gorje imena Tahiti Dinarah u čijoj blizini teče rijeka Kupha...
Dinarom se plaćalo u Jugoslaviji, Dinara je planina iznad Jadrana, a Kupa je rijka, opet kod Siska...
Res – je bio kralj Tračana...
A... Resnik je mjesto u Slavoniji... Resnik je dio Kaštela kod Splita...Resnik – naselje u Hadžićima (BiH)... Resnik – naselje u općini Višegrad (BiH)... Resnik – naselje u Crnoj Gori...
Resava – rijeka u Makedoniji...
Eneja - je bio trojanski junak za koga su stari Rimljani vjerovali da je osnovao Rim... Kakav Romul i Rem...?

Ako još neko ima bilo kakve sličnosti sa napisanim imenima u svome kraju neka slobodno napiše. Ovakvu pomoć nikad ne odbijam...
odgoovorite sa citatom
  #50  
Staro 11.06.2009, 00:40
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Bravo Grga, zapisuj sve što pronađeš i šta ti padne na pamet, a onda sa hipotezom kroz sito i rešeto da se iskristalizira, jer to je jedini način, na ovaj način.
Osobno ne znam gdje je bila drevna Troja, ali vjerujem da je negdje na Balkanu, kao što vjerujem da smo se u stoljeću sedmom vratili iz egzila na svoju prastaru djedovinu i to kao stranci. Četvrta generacija naših iseljenika u Americi je dobar primjer.....
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!