Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #71  
Staro 18.06.2009, 22:00
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Trojanska ravnica

''Između grčkog tabora i Troje prostirala se cvjetna livada u ilijskoj ravnici, zatvorena rijekama Skamandrom i Simoentom, koje su se kod grčkog tabora slijevale u jedno ušće. Ta ravnica bila je kao stvorena za bojište''.

Cvjetno polje u okolini tvrđave Rozafa (slika 1)

Zaista lijepo izgleda ovo žuto cvijeće oko tvrđave i za pretpostavit je da ga je bilo i na širem području. Za razliku od kamenog pejzaža oko Gabele u Hercegovini ovo žuto cvijeće moglo je biti raj za oči grčke vojske. Još kad ga zamislimo u dužini nekih desetak kilometera...

Cvjetna livada i plodna ravnica između Bune i Drima (slika2 i 3)

Ovisno o godišnjem dobu mijenjao se i cvjetni ugođaj u dolini između rijeka Skamandar i Simoent, odnosno Bune i Drima, što uvjerljivo pokazuju ovi fotosi drugačijeg cvjetnog ugođaja i plodnih obradivih polja. Homer kaže da je obradivo polje Trojanaca bilo smješteno između grada i planine Ida.

''Iza ravnice dizao se, visokim zidinama, od božje ruke, obzidan grad i tvrđava Troja ili Ilij, kako ga Homer već naziva. Grad je ležao na brežuljku i vidio se izdaleka''.

Iza ravnice dizao se, visokim zidinama, obzidan grad (slika 4)

Gradska tvrđava zaista je obzidana visokim kamenim bedemom, ali mi se čini da je ovo djelo Trosovog najstarijeg sina Ila.Tek ispod ovih zidina vide se kameni ostaci još jednog bedema, koji bi trebao biti mnogo duži i morao je opasati cijeli grad sa tvrđavom. Baš ostaci ovih kamenih bedema pokazuju da su možda oni djelo ruku prognanih bogova Apolona i Posejdona.

Ostaci kamenih zidina ispred obzidanog grada (slika 5)

Odisejev prevarantski drveni konj nikako se nije mogao neopaženo dovući pred ulazna gradska vrata na vrhu brda. Trebalo bi priličan broj radnika da bi se onakva drvena grdosija, puna grčke vojske, uzgurala na visoku tvrđavu. Lakše, jednostavnije, brže i neopaženo, do prvih obrambenih zidina, ali u ravnici, mogla se dovući golema maketa drvenog konja. U međuvremenu grčka se vojska mogla, pod zaštitom mraka, povući na pučinu mora, negdje van pogleda trojanskih osmatrača i čekati da ''glupi'' Trojanci uvuku konja kroz vrata... za svoju propast...

Grad je bio na brežuljku i vidio se iz daleka (slika 6 i7)

Nije potpuno jasno da li se iz daleka vidio cijeli grad ili samo uzvišenje sa kamenitom tvrđavom gdje je živio Prijam sa obitelji, uglavnom čini mi se da se brdo moglo dobro vidjeti sa nekoliko kilometera udaljenosti, jer nije bilo nikakvih prepreka, već, kako je i rečeno, samo cvjetna livada...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Rozafa cvijece.jpg (21,3 KB, 14x prikazano)
Tip dokumenta: jpg skadarska ravnica1.jpg (4,5 KB, 13x prikazano)
Tip dokumenta: jpg skadarska ravnica.jpg (4,7 KB, 11x prikazano)
Tip dokumenta: jpg skadar5.jpg (69,6 KB, 17x prikazano)
Tip dokumenta: jpg skadar8.jpg (27,4 KB, 16x prikazano)
Tip dokumenta: jpg skadar7.jpg (28,6 KB, 18x prikazano)
Tip dokumenta: jpg skadar6.jpg (46,3 KB, 18x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #72  
Staro 21.06.2009, 02:28
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Grga, šta si učuto, idemo dalje.
Svaka ti dala !
odgoovorite sa citatom
  #73  
Staro 21.06.2009, 16:12
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Palače i hramovi

''Grad je bio je brdovit, strm i vjetrovit, ispresjecan mnogim ulicama''

''Na gornjem gradu, ili tvrđavi Pergamu, bile su Prijamova i Aleksandrova palača, Hekabin, Atenin i Apolonov hram, a na najvišem vrhu - Zeusov hram''.

''Nasljednik kralja Trosa bio je najstariji sin Il. Jednom je pohodio zemlju Frižana, gdje ga frigijski kralj pozove na bojne igre, u kojima ovaj pobijedi, za nagradu dobi po pedeset mladića i djevojaka, te kravu šarulju, uz koju je vezano jedno proročanstvo. Tamo gdje se krava spusti da se odmori mora osnovati grad. Krava se zaustavila baš na mjestu gdje je bilo boravište njegova oca i cijelo područje već se zvala Troja. Zato je na jednom brežuljku sagradio tvrdi grad, Ilij, koji se zvao i Pergam, ustvari, čitavo gradsko naselje ponekad se zvalo Troja, ponekad Ilij, a ponekad i Pergam''.

Ostaci palača i hramova na vrhu grada gusto su i skladno građeni.

Događaji iz Ilijade neopravdano su, po mome mišljenju, pripisani slijepom pripovijedaču Homeru. Po nekakvoj logici, stari pjesnik Heziod zaslužan je što se sačuvalo sjećanje na naraštaje ljudskog roda, naročito na četvrti, gdje se spominju trojanski ratovi. Trojanci su u to vrijeme, za razliku od Grka, poznavali pismo, pa je moglo doći do nesporazuma tokom, s koljena na koljeno, usmenog prepričavanja bitke pod Trojom. Stoga ne začuđuje činjenica što je najviši dio grada, sa hramovima i odajama za stanovanje, ponekad nazivan Troja, ponekad Ilij, a ponekad i Pergam. Ne mogu osobno utvrditi što je prava istina, ali dobro se vide ostaci palača i stambenih zgrada. Trojanski kralj Prijam imao je pedeset sinova i dvanaest kćeri sa zetovima. Svaki sin i svaka kćer sa mužem imali su svoje zidane odaje. Po mojoj slobodnoj procjeni vide se ostaci nekolko desetina temelja nekadašnjih prostorija, dok su hramovi skoro u potpunosti očuvani.

''Iza Troje prostire se ilijsko polje, koje se pomalo dizalo tvoreći najdonju stepenicu šumovite i sniježne planine Ida''...

Krajnji rubovi grada dopiru do podnožja šumovite i sniježne planine Ide
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg rozafa A.jpg (12,8 KB, 19x prikazano)
Tip dokumenta: jpg rozafa B.jpg (12,2 KB, 16x prikazano)
Tip dokumenta: jpg rozafa C.jpg (10,1 KB, 20x prikazano)
Tip dokumenta: bmp rozafa D.bmp (57,8 KB, 8x prikazano)
Tip dokumenta: jpg rozafa D.jpg (15,5 KB, 17x prikazano)
Tip dokumenta: jpg rozafa E.jpg (13,9 KB, 21x prikazano)
Tip dokumenta: jpg rozafa F.jpg (8,0 KB, 18x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #74  
Staro 21.06.2009, 18:17
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Citat:
citat od Enigma Prikažite prilog
Grga, šta si učuto, idemo dalje.
Svaka ti dala !
hej,hej,hej, to je moja uzrecica.....dakle grga svaka ti "se" dala

jedini...tebi one ridje
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #75  
Staro 21.06.2009, 23:14
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Mislim da sam to pobro od Terminusa, a ričke su zakon, o plavušama da ne govorim, a tek crnke, pa......
odgoovorite sa citatom
  #76  
Staro 21.06.2009, 23:47
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Grga, pogledj ovu stranicu ima nešto o povijesti Skadra, možda ti pomogne. http://www.hrvatska-povijest.info/in...style=f-larger
prikačena dokumenta
Tip dokumenta: pdf Skadar.pdf (1,6 KB, 13x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #77  
Staro 22.06.2009, 00:18
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Enigma, pomogo si mi kod Danilske kulture. Puno. Našao sam jedan sajt u kome se opisuju arheološki nalazi ovog lokaliteta. Možda nisi znao, ali našli su grobnicu sa skeletom ženske osobe, neobično velikih dimenzija, mnogo većih od prosjeka današnjih žena. Taman mi se uklapa u Odiseju, Odisejevim lutanjima nepoznatim morem i boravku kod divova... Ma sve se uklapa...Živ bio i oženio sa...
odgoovorite sa citatom
  #78  
Staro 22.06.2009, 00:35
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Enigma, ne mogu ući i ne mogu pronaći preporučenu stranicu. Ebiga, jel to možda zbog moga "carneta"?
odgoovorite sa citatom
  #79  
Staro 22.06.2009, 00:54
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Moraš se registrirati, kad otvoriš stranicu klikni na forum, tada potraži na gornjoj lijevoj strani dugme "Register"
odgoovorite sa citatom
  #80  
Staro 22.06.2009, 01:07
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
Enigma, pomogo si mi kod Danilske kulture. Puno. Našao sam jedan sajt u kome se opisuju arheološki nalazi ovog lokaliteta. Možda nisi znao, ali našli su grobnicu sa skeletom ženske osobe, neobično velikih dimenzija, mnogo većih od prosjeka današnjih žena. Taman mi se uklapa u Odiseju, Odisejevim lutanjima nepoznatim morem i boravku kod divova... Ma sve se uklapa...Živ bio i oženio sa...
Znam za to, ima i slučajnih nalaza kostiju dvometraša i viših iz toga vremena, obzirom na to da je većina bila visoka metar i žilet, ovi su stvarno bili gorostasi.
Na žalost nema lubanje s jednim okom nasred ćelebare.

Promijenjeno od Enigma (22.06.2009 u 01:43 sati)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!