Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Srednji vijek
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Srednji vijek Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period, ca 500-1500 godine

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 21.05.2007, 00:26
Spencer
Gost
 
prilozi: n/a
seoski krstovi

Znate one kamene krstove zasadjene nasred poljana... Kako po obliku, ukrasima, gravurama, pismu i ostalom moze da se odredi starost krsta? Da li svi krstovi odredjene epohe imaju neku zajednicku crtu u izradi, ili tu nema pravila?
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 00.JPG (87,1 KB, 110x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 21.05.2007, 00:48
gloshky
Gost
 
prilozi: n/a
krst

Iskreno tragao sam malo po netu, nasao sam nesto sto bi moglo da bude Keltski krst, al evo sta sam nasao:
Njegova povijest: Ovo je jedan od najstarijih simbola na svijetu. Slicne figure nadene su u periodu koji nas vodi u 10 hiljada godina prije Krista. Oblik keltskog ceremonijalnog kriza podsjeca na oblik Ankha odnosno na krscanski kriz. U krscanskom krizu nedostaje veza sa ovalom ili krugom - kao da mu nedostaje jedna polovina stvarnosti. U svim kulturama krug je otjelovljenje Zemlje, zenske energije, jedinstva i cjelovitosti. Kriz simbolizira musku energiju - cetiri strane svijeta, cetiri elementa, cetiri godisnja doba kao i cetiri stupnja magijske posvecenosti.
On predstavlja duhovni red svijeta koji bi, bez pomirljive okrugline, bez kruga koji sve spaja i ujednacava, predstavljao snagu koja zapravo dijeli.
Na keltskom krizu su predstavljeni zavezani cvorovi i zapleti koji su simbol nevidljive ruke koje plete i rasplice sudbinu. Ali se tu istovremeno podrazumijeva u jedinstvo smotana energija muskarca i zene u seksualnom aktu koji je izvor svakog ljudskog zivota. Kod Kelta je pratilac svih zakletvi, rituala i svakog kulta bio krug polozen ispod kriza simbolizirajuci tako zenu koja stiti i brine i koja stoji iza svake borbene avanture muskarca. A to je onda osiguravalo da svaka magijska radnja, bez obzira kojim je povodom obavljana, bude u skladu povezana sa desavanjima u svijetu.
Mozda i gresim , al posavetuj se sa iskusnijim prijateljima sa foruma
Pozdrav
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg cross.celtic.jpg (17,4 KB, 6x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 02.09.2007, 20:15
Spencer
Gost
 
prilozi: n/a
nesto ih ne zanima ova tema, ali u mom kraju - najbolji rezultati ovog naseg zanata se ostvaruju upravo u blizini istih.
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 20.03.2008, 01:44
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
ovo sto je napisao gloshky je samo manji deo iz jedne knjige koju ja ima,u njoj se nalaze samo znaci u svim oblicima i njihova znacenja....

druga stvar,istina je da oko tih sarih spomenika ima svakojakih novcica i dinara i koi srebrnjak mozda cak i zlatnik da bude u blizini,ali moze da se nadje i neki cent,neki lev americki dolar iz raznih raznih perioda.....

ja sam naisao na sve to....ali nakon sto ih pokupim sve,onda lepo spakujem jedan na drugog i stavljam tik uz spomenik koliko god je moguce nazad u zemlji....

to niko nije sakrio niti izgubio,to su bacali ljudi dok je pop onda ili sada ocitavao te spomenike....

niko ih nije bacao jer su prepuni para,vec za svoje probleme,srecu i uspeh (narodna verovanja)

tako da ja nikada ne bih pokupio nista od tih spomenika kao sto i nisam.....

usput u mom selu ih ima mozda pedesetak po njivama i pop ih svake godine ocitava....
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 20.03.2008, 01:52
Korisnička slika od Stef74
Stef74 Stef74 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.08.2006
mjesto: Negde izmedju
Starost: 49
prilozi: 701
Zahvaljivao se: 0
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
Citat:
citat od eclipse4 Prikažite prilog
ovo sto je napisao gloshky je samo manji deo iz jedne knjige koju ja ima,u njoj se nalaze samo znaci u svim oblicima i njihova znacenja....

druga stvar,istina je da oko tih sarih spomenika ima svakojakih novcica i dinara i koi srebrnjak mozda cak i zlatnik da bude u blizini,ali moze da se nadje i neki cent,neki lev americki dolar iz raznih raznih perioda.....

ja sam naisao na sve to....ali nakon sto ih pokupim sve,onda lepo spakujem jedan na drugog i stavljam tik uz spomenik koliko god je moguce nazad u zemlji....

to niko nije sakrio niti izgubio,to su bacali ljudi dok je pop onda ili sada ocitavao te spomenike....

niko ih nije bacao jer su prepuni para,vec za svoje probleme,srecu i uspeh (narodna verovanja)

tako da ja nikada ne bih pokupio nista od tih spomenika kao sto i nisam.....

usput u mom selu ih ima mozda pedesetak po njivama i pop ih svake godine ocitava....
Vredan neki pop
U mom kraju popovi svercuju gorivo i cigare ( naravno ne sad vec kad je bila ona kriza)
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
* [I]Zabluda je videti ono što ne postoji, ali i ne videti ono što postoji.[/I]
* [I]Kad imaš sve, ne vidiš ništa. Progledaš tek kad nemaš ništa.[/I]
[I]* Naše malo može biti mnogo za one koji nemaju ni malo.[/I]
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 23.03.2008, 00:52
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Citat:
citat od Stef74 Prikažite prilog
Vredan neki pop
U mom kraju popovi svercuju gorivo i cigare ( naravno ne sad vec kad je bila ona kriza)

slab ti je taj....iz mog susednog sela pop me je ponudio da mi donese vazdusnu pusku od 5,5 mm iz bugarske zas 50e..... ziva istina...
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 23.03.2008, 01:42
crni
Gost
 
prilozi: n/a
Stef zaboravio si reci da je istovremeno doticni drzao i striptiz bar. Ocigledno mu cigare i benz nisu bile dovoljne.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 23.03.2008, 23:32
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Ljudi nemojte tako o popovima, bacice nam anatemu na forum pa smo ga nadrljali.

Promijenjeno od pike.sch (23.03.2008 u 23:33 sati) Razlog: greska na tastaturi
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 25.03.2008, 00:03
crni
Gost
 
prilozi: n/a
Taman posla pa ovaj nas ima sirok pogled na svet!
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 25.03.2008, 00:54
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
daj da mu damo 50 e onda da nam iznese sve zlato iz crkve u sred noci
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!