Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 10.04.2005, 20:25
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
rimski zlatnici

Petak 13.jul,pre tri pune decenije,bio je dan koji ce uci u isroriju istrazivanja drevnog carskog grada Sirmijuma.Naime,toga dana se desilo nesto zaista jedinstveno-na arheoloskom likalitetu u centru Sremske Mitrovice otkriveno je rimsko blago.Mitrovcani su kasnije govorili da petak 13.sigurno nije baksuzan datum.Radnik na iskopavanju Zlatenko Kuzminic,tada srednjoskolac,pronas ao je 33 vredna zlatnika,od kojih su neki ne samo rariteti vec i jedinstveni primerci u svetu.Da li sudbina ili ko zna sta li je,tek gimnazijalac Zlatenko nasao je zlatnike o kojima se prica i decenijama kasnije,sve do dana danasnjeg
Kako su zabelezili poznati arheolozi Miloje Vasic i Vladislav Popovic,ostava zlatnog novca iz Sirmijuma sadrzala je 33 novcica iskovanih izmedju 317. i 337.Od toga 27 su zlatni solidi,a 6 multiple.Vecina njih je iskovana sa imenom Konstantina I-24 komada,a nekolicina sa imenima Konstancija II- 3 komada,Konstantina II-2 kom,Krispa-2 kom,i Helene-2 kom.S obzirom na vise multipli,ukupna vrednost 33 komada iznosi 36.5 solida.Ne racunajuci nausnicu koja je nadjena sa zlatnicima,tezina ostave je 160,53 grama.U ovoj svetskoj cuvenoj ostavi, 4 novcica su svetski unikati.
Dobar poznavalac Sirmijuma,sada pokojni arheolog,doktor Petar milosevic,koji je ucestvovao u ovim i mnogim drugim istrazivanjima drevne prestonice,zapisao je u svoj dnevnik:Sada se mucim sa tim blagom,jer neznam gde da ga sklonim.Muzejska zgrada tacno ne postoji i njen krov je skinut.Banka trazi 10% vrednosti za cuvanje u sefu,sto je smesno,upravo da je nalaz i moguce finansijski proceniti.Opstina i komitet odbijaju da prime novac na cuvanje i on se trnutno,sto niko nezna,nalazi u zadnjem dzepu mojih pantalina.Treba li da kazem da snjim zalazim i u kafane.
Poznati arheolog je kasnije cesto prepricavao ovu pricu o zlatnicima.Cak je napomenuo da mu je tih dana jedan Slovenac,koji se ko zna kako obreo u Mitrovici,ponudio 200 miliona ondasnjih dinara,za samo jedan jedini novcic.Naravno,ponud u je odbio,okrenuo se i otiso sa"svojim" zlatnicima u dzepu,a slovenac je prokomentarisao da je potpuno lud sto ovako nesto nije prihvatio.
Tih dana Srem je drmala zlatna groznica.Prema svedocenju mnogih Mitrovica je odjednom postala"centar sveta".U nju su pohrlili sa svih strana uglavnom neki problematicni likovi.Kazu da ih je najvise bilo iz Zagreba i Ljubljane.Za sve to vreme,doktor Milosevic je zlatnike nosio po dzepovima,sve dok nije odlucio da se oni,ipak stave na sigurno.Reseno je da se odnesu u Beograd u specijalni trezor.Ubrzo su vraceni"kuci"i danas se cuvaju u posebnom sefu jedne ugledne mitrovacke banke.
Medjutim,smestanje u trezor nije bilo i kraj price o zlatnicima.Nalazac koji je bio srecne ruke,da krampom udari u grumen zemlje iz koje su ispali zlatnici,smatrao je da ima pravo na odredjenu nagradu.Dr Petar Milosevic je objasnio Zlatenku i njegovoj porodici da je zakon o nadjenim stvarima nepromenjiv u ovom slucaju,jer je on,kao radnik bio placen da kopa i trazi vrednosti."Medjutim, nisam mogao da ih ubedim u to"zabelezio je Milosevic u svojim zapisima.Te julske dane Zlatenko ce uvek pamtiti.Kako rece,dugo je verovao kao i mnogi,da je petak-13. baksuz,a ispalo je da im se bas tog dana posrecilo.
-Tada sam bio gimnazijalac i nas nekoliko srednjoskolaca radilo na iskopavanjima za potrebe Muzeja Srema,kako bismo zaradili dzeparac,seca se Zlatenko da su strucnjaci verovatno pretpostavljali da ce naci nesto znacajno na ovom lokalitetu.Kopali smo nekoliko dana i nije mi bio prvi put da radim taj posao.To je bilo cisto fizikalisanje.S obzirom na to da smo bili maloletni nismo ni imali ugovor sa Muzejom.Kako su dani odmicali valjda je splasnula i nada da ce ovde nesto znacajno da bude pronadjeno.Kopali smo po fazama i tako skidali sloj zemlje.Koliko se secam bilo je to negde na dubini od oko 6 metara.Blizio se kraj radnog vremena kada se odjednom pojavio novac.Ispostavilo se da u tom zamotuljku koji je licio na ostatak neke ugljenisane koze,nalaze 33 zlatnika iz perioda Konstantina Velikog.Naravno da tada nisam znao sta sam iskopao.Posle sam cesto razmisljao da sam mozda bas sudbinski bio predodredjen da nadjem te zlatnike.Kako sam tada bio maloletan zastupao me je otac koji je mislio da imam pravo na procenat od nadjenog blaga.Naravno to pravo nikada nisam ostvario,a kasnije u zrelim godinama to nisam ni pokusavao- ispricao nam je Zlatenko.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg terazije1_2.jpg (6,7 KB, 56x prikazano)

Promijenjeno od rammstein (05.05.2005 u 02:13 sati)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 10.04.2005, 20:54
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
UHHHH Ovo ti je........... jednostavno coveku podje pena na usta !!!
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 11.04.2005, 17:25
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
ma samo kuliraj miki.........
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!