Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 24.06.2008, 22:26
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
"Zvjezdana ploca Sangerhausena"

"Zvjezdana ploca Sangerhausena"(oko 1600. god p.n.e.)je do sada najstarija poznata astronomska predstva starog svijeta.Ovaj unikatni kulturno-istorijski nalaz je krajem devedesetih godina iskopan od strane pljackasa grobova kod grada Sangerhausen(Saksen-Anhalt)i nakon toga ponudjen na prodaju.Februara 2002.se ploca ponovo pojavljuje u Bazelu(svicarska).Ov aj pronalazak, koja se od strane strucnjaka smatra dragocijenim otkricem kako za arheologiju tako i za astronomiju ,i koji otvara pogled na najstariju evropsku kulturnu i intelektualnu proslost,je od 11. marta 2002. u vlasnistvu Landes Museum fur Vorgeschichte Halle.

Opis Ploce

To je bronzana ,okrugla ploca promjera 30 cm i tezine od 2 kilograma.Zajedno sa plocom su pronadjeni jos:

- dva maca ukrasena lisnatim zlatom
- dvije sjekire
- jedno dlijeto
- fragmenti narukvica(spirale)

Dokazi orginalnog polozaja u situ su rijetki,kontest je unisten tokom ilegalnog iskopavanja.Sve ove vrijednosti su najvjerovatnije pronadjene u kamenom sanduku u blizini jednog naselja.Nalaz se datira u rano bronzano doba i zbog toga je otprilike star 3600god.

Na ploci se nalazi unikatna forma ukrasa od lisnatog zlata.Ovi ukrasi formiraju jednu predstavu zvjezdanog neba.Zvijezde,grupe zvijezda,sunce ili mjesec i mladi mjesec su grupisani sa namjerom da se napravila specificna predstava.Kako izgleda,ovdje su mitoloske ideje povezane sa specificnim polozajem zvijezda,koji je baziran na konkretnim astronomskim mjerenjima i posmatranju.Bronzana ploca prikazuje do sada najstariju predstavu kosmosa.Ova predstava je starija i od egipatskih predstava poznatih iz grobova faraona.Ova ploca bi mogla pojasniti nasa fundamentalna shvatanja o ranoj evropskoj intelektualnoj proslosti.
Do sada poznate konstrukcije svetih astronomskih monumenata kao sto je Stonehenge,kasnobron zane ikonografije-suncani brod,suncana borna kola i drugi simboli zvijezda i mjeseca dobijaju sada vise znacenja.

Istorijat nalaza

"Blago Sangerhausena"se prvi put pojavljuje u akademskim krugovima 1999.kada pod nejasnim okolnostima biva ponudjeno na prodaju,prvo jednom muzeju u Berlinu ,a poslije i muzeju u Minhenu.Medjutim pravo ,kao i ilegalno porijeklo ovog nalaza biva vrlo brzo otkriveno.Jedini zakonski vlasnik ovih objekata je bila federalna drzava Saksen-Anhalt.Svi povjerljivi strucnjaci su zbog toga odbili da prihvate ponudu za kupnju.

Poslije toga predmeti jedno vrijeme nestaju sa scene i bivaju par puta preprodani.2001.pono vo privlace paznju profesionalnih arheologa.Cijela kolekcija je jos bila kompletna,ali su se sirile glasnine da bi mogla biti prodana zainteresovanim izvan Njemacke.

Ministarstvo kulture,kao i ministarstvo unutrasnjih poslova Saksen -Anhalta,pokrece akciju ,zajedno sa drzavnom kancelarijom za arheologiju,kako bi kolekcija bila vracena pravnom vlasniku.Oni sa uspjehom otkrivaju tadasnjeg vlasnika kolekcije,koji je htio da u jednom restoranu u Bazelu,bez prisustva autoriteta njemacke vlade,zakljuci prodaju ovih predmeta.Svicarski policajci,preobuceni u konobare,su sa uspjehom pomogli arheoloskim strucnjacima da pohvataju prestupnike i da kolekciju smjeste na sigurno.Poslije jedne sudske presude je ovo blago prebaceno u Halle.

Nakon resatauriranja ovi predmeti su bili par puta i izlagani.2003 je odrzan i medjunarodni kongres o ovom otkricu.

Kasnija astronomska istrazivanja ukazuju da mnoge smjernice od ove ploce vode ka egejskom podrucju,sto nemora znaciti da je ploca tamo i napravljena.Dalje je potvrdjeno da predmeti poticu iz bronzanog doba(hemijska analiza bronze),da je tvorac prepravljao plocu mjenjajuci polozaj pojedinih zvijezda(rentgenska ispitivanja)kao i to da su zlatni ukrasi naneseni tehnikom ukucavanja(vidljivi tragovi udaraca cekicom na suncu-mjesecu)

Grupa od sedam zvijezda na ploci najvjerovatnije predtavlja Plejadu.Ove zvjijezde su bile vidljive i u bronzanom dobu.
na slikama je ploca pre i poslije restauracije
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg sangerhausen3.jpg (34,1 KB, 21x prikazano)
Tip dokumenta: jpg hvn_neu_web_cr.jpg (76,8 KB, 27x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 24.06.2008, 22:52
Korisnička slika od biljadj
biljadj biljadj je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.04.2008
mjesto: Na najlepsem mestu na svetu.
Starost: 47
prilozi: 775
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 65 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Divne informacije,a i ploca je jako interesantna.Bas me baca u razmisljanje ova tema.Samo se ovaj predmet moze tumaciti na puno nacina i verovatno ce ostati obavijen velom misterije.
__________________
Trazi trazi pa ces naci.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 25.06.2008, 00:15
Korisnička slika od rajan
rajan rajan je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 14.06.2006
mjesto: o Pirote mOj kraj Nisave
prilozi: 133
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
bilo je to na televiziji mislim rekonstrukcija pronalazenje, ugovaranje prodaje i hapsenje tih ljudi
__________________
док не пробам лава,за мене је свиња краљ животиња!
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 25.06.2008, 00:26
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Zanimljiv komad, ali totalno degradiran "restauracijom", siguran sam da bih ovaj posao kvalitetnije odradio. Pitanje je gdje je završio original, vjerovatno u sefu muzeja.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 25.06.2008, 22:45
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Citat:
citat od biljadj Prikažite prilog
Divne informacije,a i ploca je jako interesantna.Bas me baca u razmisljanje ova tema.Samo se ovaj predmet moze tumaciti na puno nacina i verovatno ce ostati obavijen velom misterije.
Slazem se s tobom da je ploca jako interesantna ,ali sam ja ubijedjen da je ova ploca
imala neku prizemniju i prakticniju namijenu.Mislim da su arheolozi uskraceni za jednu dimenziju(predmete posmatraju sa velike vremenske kulturne i znanstvene razdaljine)da bi pravilno mogli da odrede izvornu namjenu ovakvih predmeta.Da bi predmet privukao publiku u muzeje iza predmeta mora da stoji jedna interesantna prica,a arheolozi su tu da ta prica bude dovoljno ubjedljiva i interesantna.
Zanimljivo je to da se kroz svaku pricu provlaci ono"skoro sa stopostotnom sigurnoscu",a da li je to zbog toga sto nisu sigurni u ono sto govore ,ili da bi novim generacijama arheologa ostavili prostora da i oni smisle novu pricu kada se ova "potrosi",e to ne znam.
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!