Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 17.05.2015, 08:10
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Konstantinopolj

Ova grupna skulptura je inace opljackana za vreme krstaskih ratova iz Konstantinipolja. Pogledajte nogu od zadnje desne skulpture, radjena je naknadno od druge vrste kamena, ali je original pronadjen u Istambulu pre par godina. Inace, uz ovu skulpturu i cuveni triptih radjen u zlatu i dragom kamenju, takodje je ukraden iz konstantinopoljskih crkava, kao i niz drugih relikvija, mozaika, pa cak i fasadni kamen kojim je oblozena do tada skromna crkva sv. Marka je opljackan iz Konstantinovog grada. Mleci su oko 50 godina intenzivno pljackali Konstantinopolj, odvozeci brodovima sve dragocenosti, pa cak i kamene ploce kojima su bili poplocani trgovi, ulazna vrata, obeliske, skulpture, . . da se ne prica o dragocenostima od plemenitih metala. Danasnji glanc Venecije je u najvecoj meri stigao brodovima iz Konstantinopolja. Danas nema kraljevske ili starije plemicke familije u Evropi koja u svojim riznicama nema zlatni nakit i posudje opljackano za vreme krstaskih ratova. Pre krstaskih ratova, Evropa je jos bila varvarska, sa nepismenim vladarima do kojih su stalno dopirali glasovi o bogatom i kultivisanom vizantijskom carstvu, sto je izazivalo zavist i pljackaske apetite lokalnih vladara. Pravi cilj krstaskih ratova bio je u stvari ta pljacka, samo manje grupe religioznih hriscanskih fanatika su nastavljale do Jerusalima. Vizantijsko carstvo se smatra za najbogatije u celokupnoj ljudskoj istoriji i te ogromne materijalne vrednosti koje su krstasi opljackali, bile su ekonomska osnova na kojoj se kasnije razvila renesansa. Nakon upada Turaka u Vizantiju, doslo je do masovnog bega bogatih i ucenih vizantijaca u danasnju Italiju, sto je ubrzalo razvoj nauke, umetnosti i filozofije u Evropi. Bio je to pocetka zapadnog prosperiteta baziran na pljacki koju praktikuju sve do danas.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku apostata na prilogu
  #12  
Staro 17.05.2015, 13:25
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
A ja mislio da se razvoj i renesansa zapada nije bazirala na pljackanju Vizantije a kasnije i kolonija koje su drzale. Ova tema se sigurno nece naci na history kanalu...
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 17.05.2015, 16:08
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Discovery

Upravo sam na Discovery kanalu gledao nekoliko izvanrednih emisija na tu temu. Bas onako kako britanci to umeju majstorski da urade, sa mnostvom podataka, bezbroj mesta na kojima su snimali i prekrasnim fotografijama u stilu velicanstvene freske.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 17.05.2015, 16:46
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Današnja civilizacija je proizvod pljačke i izrabljivanja, sve je krenulo još u neolitiku kada su stvoreni prvi robni viškovi. Procvat znanosti i kulture moguć je samo u bogatom okružju, bogatstvo je rijetko gdje stvoreno isključivo marljivim radom. Znači da je znanost, umjetnost i kultura u ogromnoj mjeri proizvod prljavog novca, razvoj je počivao na novcu mecena, a dobro je poznato tko su ti likovi. Konstantinopol je stvoren i izgrađen rimskim prljavim novcem. Venecija pljačkom Konstantinopola, Dalmacije itd. Današnje imperije pljačkom kolonija i neokolonijalizmom. Danas i sami živimo u malim novonastalim kolonijama. Ti isti zapadni imperijalisti rasturili su carsku Rusiju, komunizam je njihova umotvorina. Putin je to na vrijeme skužio.......
Siguran sam da čovječanstvo u dogledno vrijeme čeka nezapamćeno žestok rat. Nakon toga slijedi Grgin potop, to će u konačnici za nas biti nebitno.
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 17.05.2015, 17:24
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Kakav je vas pesimizam uhvatio
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 17.05.2015, 17:43
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Tema

Pokvarismo kolegi temu . . ., ali je i ova koju smo otvorili zanimljiva.
Da je to samo trenutno pesimisticko osecanje, pa mislis, proci ce, ali sve cinjenice idu u prilog pesimistickom vidjenju skore buducnosti . . . .
Preteklo me vreme, jos nisam docekao da poslozim svoju kolekciju u vitrine, niti da slozim arheolosku biblioteku na police . . . zamisljam kako cela nevelika kolekcija moze biti zatrpana u nekom buducem strasnom ratu, pa kako ce zbunjivati neke buduce arheologe kad pronadju na malom prostoru izmesanu polomljenu keramiku od ranog neolita do srednjeg veka, . . . samo sto verovatno nece biti buducih arheologa, sto rece Ajnstajn: cetvrti svetski rat ce se voditi lukom i strelom.
A sto rece Enigma, iza onoga sto poznajemo kao umetnost i kulturu, stoji novac kojeg je, najcesec krvavo, zaradio neko drugi i odkad mi se takva misao prvi put usuljala u glavu pre nekoliko decenija, nestalo je carolije divljenja dvorcima i velelepnim palatama, poceo sam da se pitam koliko je jadnika stradalo gradeci te dvorce, koliko nesrecnih zivota je platilo tu lepotu . . . . a mi to zovemo civilizacijom.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 17.05.2015, 17:47
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Ne možemo mi tu ništa, božja igrica je tako programirana.
Uostalom, tako i tako sve oko nas je privid - konverzija energije u materiju. Na početku bijaše čista energija, a tako će opet biti nakon ovog ciklusa, sve tamo do nekog novog ciklusa, kada će neko novo stanje vremena iznjedriti nekakav novi prostor, jasno opet prividno, ovisno o zadanoj percepciji.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Konstantin III perun Antika 12 28.07.2007 18:08


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!