Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 19.11.2012, 13:53
RUAH
Gost
 
prilozi: n/a
pitanje

Prvo da vam ispričam o čemu se radi.Jedan stariji čovjek iz mjesta X mi davno pričao da su na mjestu X u šumi neki ljudi tražili zakopan ratni pljen iz doba turaka.Legenda kao legenda o zakopanom blagu i nisam puno obračao pažnju na to, do prije par dana kada sam sreo jednog prijatelja iz istog mjesta koji mi je ponovio isto to samo u detalje.Za vrijeme turaka su navodno na tome mjestu X dvojica turaka zakopali svoj ratni pljen.Priča mi da su na to mjesto početkom 80-tih godina trojica turaka iz Njemačke sa njemačkim tablicama tu dolazili i kopali dva dana nasumice.Pošto moraju proći kroz naselje do šume bili su i primječeni.Prijatelj je bio tamo da vide šta rade i kažu mu da su našli neke spise od njegovog pretka koji piše gdje je ratni pljen ali zbog protjerivanja sa ovih prostora nikad se nije vratio po to pa je zapisao svojim budućim pokoljenjima.Pokazal i su mu spise i kaže on da nema nikakvih slika već samo neke crtice okomito i vodoravno sa točkama.(vjerovatno tursko pismo).Treći dan tamo sve je više ljudi iz sela dolazilo do njih pa su se spakovali i otišli.To mjesto je na brdu u šumi i taj dio se zove Kurjačija humka.To je područje oko 500 x 500 metara.E sad,tko zna šta to znači kurjačija humka?
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 19.11.2012, 14:00
Korisnička slika od Pretorijanac
Pretorijanac Pretorijanac je offline
SUPERMODERATOR
 
Registriran : 05.10.2006
mjesto: Beograd
Starost: 47
prilozi: 1.983
Zahvaljivao se: 651
Dobio je 618 zahvalnice(a/u) za 189 priloga
Humka ti je vestacko brdasce pod kojim je neko pokopan, a kurjacija verovatno govori o izolovanosti mesta, ili ti sto bi danas rekli vukoebina.
__________________
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 19.11.2012, 23:25
Kele78
Gost
 
prilozi: n/a
Kurjak moze biti vuk..
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 19.11.2012, 23:32
RUAH
Gost
 
prilozi: n/a
može,ali nema smisla davati takav toponim kad je u mom kraju najopasnija životinja vepar, a vukova mislim da nije nikad ni bilo.Otiću provjeriti da vidim šta tamo ima.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 20.11.2012, 12:20
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Ne bi bilo loše malo prošetati i čisto pogledati što se može zamijetiti, odnosno može li se išta zamijetiti zašto bi taj kraj bio pogodan za zakopavanje blaga... Određene geografske predispozicije i sl.

Naime, Slavonija (ali i ostatak okoline naravno, možeo slobodno reći prostor nekadašnje Panonije) je još u 18. stoljeću, kako navodi Friedrich Wilhelm von Taube koji je po carskoj zapovijedi otišao u inspekciju Slavonije u drugoj polovici 18. st., vrvila od medvjeda i vukova!

Štoviše (ovo je zanimljiv dio pa ću napisati), na mnogo mjesta opisuje kako su slavonski seljaci nevjerojatno hrabri jer su se borili sa zvjerima na nevjerojatan način. Npr. kada su lovili medvjeda, u pravilu su išla dva ili tri seljaka naoružana samo sjekirama. Jedan bi isprovocirao medvjeda te kada bi medo potrčao za njim, popeo bi se na drvo. Kada bi se medvjed krenio penjati, seljak bi mu sjekirom odrezao šapu, na što bi medvjed pao, a ostali bi ga sjekirama zatukli...

I tako, nažalost, ostade Slavonija bez vukova i medvjeda (a i pitanje čega još)...

Sve treba uzeti u obzir naravno jer imena krajeva uglavnom su dosta stara, vrlo vjerojatno još iz vremena kada je tu zapravo i bilo "kurjaka", pa treba imati sve mogućnosti otvorene!

Sretno!!!
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 20.11.2012, 12:43
RUAH
Gost
 
prilozi: n/a
evo slika tog mjesta,najbliže naseljeno mjesto je 2 km,a u to doba je postojalo selo na nekih kilometar daleko.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg kh.jpg (49,1 KB, 66x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 20.12.2012, 20:32
Rila
Gost
 
prilozi: n/a
pa ja znam gdje je ovo mjesto .

salim se hehe. samo je jedan nacin da saznas .srtetno
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 20.12.2012, 23:22
Deki
Gost
 
prilozi: n/a
Takvih prica sa Nemackim tablicama, Mercedesom i Turcima ima u svako trece selo, moj tije savet negubi vreme na tako nesto, a tebi kako je volja. Pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 20.12.2012, 23:37
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
deki zaboravio si na krusku beeeee,mora da bude pod krusku obicno na trecu
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 20.12.2012, 23:41
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
nekada treba i ponesto ispitati...nikad se ne zna.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
PITANJE ZA SVE! sirmium Kako? 69 16.12.2007 19:23
Pitanje??? Fallen Angel Testiranje detektora 10 06.12.2007 00:24


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!