Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Nakit
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Nakit Sav nakit, za koji smatrate da pripada periodu od ca. 1500 godine do danas

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 08.05.2005, 16:15
licinije
Gost
 
prilozi: n/a
predmet

Posedujem predmet na slici i interesuje me za cega je sluzio i iz kojeg je tacno perioda.Velicina 7cm lepo ocuvan kao i gravura na njemu.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Image-08.jpg (74,5 KB, 91x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Image-06.jpg (87,8 KB, 122x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 08.05.2005, 16:39
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
ok - reci mi samo dali je nadjeno u zemlji ili na nekom drugom mestu, sta mislis od koje vrste metala je i sta je ono belo na ukrasnom delu - email ili farba ? i jos nesto dali je mozda na prvoj slici na ona dva mesta koja izgledaju kao da se sa njih nesto odlomilo -mozda bila igla , a i eventualno dali na onoj maloj ,,drsci,, ima ,,izlizanih,, tragova ?

Promijenjeno od Miki (08.05.2005 u 16:41 sati)
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 08.05.2005, 17:21
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Koliko ja mogu da vidim da je u gornjem dijelu bio takodje isti poprecni komad kao sto se jos uvijek nalazi u donjem dijelu. Po mom eigla se nalazina na donjem dijelu slike koji je odlomljen a kacila se kao i svaki drugi bros na suprotnoj strani koja je jos uvijek ocuvana. Da li se radi o emailu ne mogu da kazem ali mislim da jeste, posto se cudno presijava na slici. Poznato je da su i rimljani a i narodi u srednjem vijeku imali emailirane fibule ali meni se ovaj predmet cini malo prevelikim za tako nesto...ostajem pri misljenju da se radi o brosu...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 08.05.2005, 18:02
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
i ja tipujem na bros fibulu ili privezak , a mislim da je obim od 7cm pogodan za sve tri opcije , ipak za ostale komentare sacekacu odgovor od licinija .
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 08.05.2005, 19:47
licinije
Gost
 
prilozi: n/a
Nadjeno je u zemlji jako plitko a mislim da je od bronze.Ja mislim da je na ukrasnom delu farba ali nisam siguran i kako da proverim.A na prvoj slici fali isti deo kao ispod odlomljenog mislim da je tu provlacen neki kais ili traka.I drska(alka) je malo izlizana.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 08.05.2005, 21:22
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Kada malo bolje pogledam (i razmislim ujedno), ovo mi sve vise lici na poklopac. Ovaj donji dio, gdje bi trebalo da se nalazi osovinica je odlomljen dok je onaj dio koji se kacio na doticnu posudu jos uvijek citav. Mozda postoji i mogucnost, kao sto je licinije vec rekao da su ova dva poprecna dijela sluzila da bi se kroz njih provukao kais a to bi opet moglo biti tacno jer taj poklopac nije bio na cvrstoj osovini nego kada se otvarao "visio" je na tom istom kaisu....jedina stvar sto govori protiv ove teorije je ta da je ipak bilo lakse napraviti poklopac na cvrstoj osovini, jer se taj isti kais takodje morao kaciti za nesto slicno.....moracu kako vidim da i dalje lupam glavu
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 08.05.2005, 22:16
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
hm ako je nesto provlaceno kroz alku a drska izlizana onda moze biti da je to jedna od dve kopce sa kaisa koje su napravljene tako da se kace jedna na drugu .... ali ko ce ga znati tacno sta je !!!
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 16.05.2005, 08:40
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Radi se po meni o staroj ukrasnoj posudici za nakit,ovde se radi o lepo izgraviranom i ukrasenom poklopcu koji je odlomljen nazalost.Koliko mogu da vidim to je iz novijeg perioda(mozda tursko razdoblje vladavine).
napomena:gotovo iste takve posudice i dalje se mogu kupiti u nase vreme i sluze bas za to-kao ukrasna posudica za manji nakit(prstenje,lanci ci,itd).
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 28.09.2006, 21:29
berekin2003
Gost
 
prilozi: n/a
U pitanju je ukrasna aplika a ne kopča, što je vidljivo s njene poleđine. Vjerovatno ih je bilo najmanje dvije u nizu. Moguće da je dio konjske opreme ( ukras na remenu ). Po načinu obrade i emajliranom ukrasu najvjerovatnije pripada razdoblju kasne antike do u rani srednji vijek.
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 28.09.2006, 23:42
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Mislim da Berekin ima pravo što se tiče atribucije. Predmet je vjerojatno služio kao ukrasni dio konjske garniture. No, sigurno nije iz razdoblja kasne antike ili ranog srednjeg vijeka. Vjerojatno je iz kasnog srednjeg vijeka ili čak iz početka novog.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!