Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 15.11.2005, 19:58
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
jedna lepa tvrdjava

malo o jednom lepom mestu,
cisto da vidite
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Picture 049 a.jpg (57,3 KB, 26x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Picture 051 a.jpg (72,5 KB, 19x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Picture 064 a.jpg (80,9 KB, 21x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Picture 072 a.jpg (82,2 KB, 24x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 15.11.2005, 23:54
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Zeljkot, pozdrav!!!!!!!!!
Zna li tko što o najstarijoj fazi srednjovjekovne tvrđave u Baču. U dosta staroj literaturi spominju se i rimski nalazi na tom mjestu u Bačkoj. To je pomalo neobično, jer Rimljani nikad nisu osvojili lijevu obalu na području srednjeg Podunavlja. Izuzetak je Onagrinum i, čini se, Bač, gdje je rimska vojska imala svoje vojne posade praktički u Barbarikonu, dakle na neprijateljskom teritoriju. Zna li tko ima li kakvih novih arheoloških spoznaja o tim zanimljivim lokalitetima, prije svega mislim na Bač. I ako ih ima je li tko i gdje to objavio.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 16.11.2005, 06:29
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav terminus,
pa evo koliko moje skromno znanje o Bacu dopusta, znam da se Bac cini mi se prvi put spominje u knjigama oko 525 godine, kao rimski Castrum (ispravi me ako gresim ) ili utvrdjenje, to je bio vojni logor ili isturena osmatracnica, tako da se pocinju i ljudi naseljavati oko ove tvrdjave.
tada dolazi i do pojacane trgovine, tako da recimo tokom ranog srednjeg veka Bac je imao vise stanovnika nego Novi Sad, Sombor i Subotica zajedno, cak je i cuveni turski putopisac Evlija ( valja se tako zove ) pisao o njemu,

http://zex3000.on.neobee.net/uvod.htm

je moja skromna stranica o Bacu,

inace privredni tokovi se kasnije menjaju, a posto se nalazimo nekako * sa strane*, Bac gubi svoj nekadasnji sjaj i postepeno posle Rakocijeve bune propada,

inace ima par knjiga koje su izdate od amaterske arheoloske sekcije, ako te zanimaju mozemo se dogovoriti oko toga,
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 16.11.2005, 07:08
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Citat:
citat od zeljkot
znam da se Bac cini mi se prvi put spominje u knjigama oko 525 godine, kao rimski Castrum
hm.....nesto mi tu ne stima bas
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 16.11.2005, 08:28
azdaja
Gost
 
prilozi: n/a
verovatno je mislio ,, vizantijski,,.......
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 16.11.2005, 10:06
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
objasnjenje

samo sam napisao podatak koji sam procitao u kao sto sam vec spomenuo, biltenima amaterske muzeoloske sekcije,
koja nazalost trenutno cini mi se broji 1 clana,

priznajem, ako su oni pogresili i ja sam,
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 16.11.2005, 10:22
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
....pa ako su lagali mene i ja lazem vas.... rekao bi Balasevic
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 16.11.2005, 11:51
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
da

bas tako,

pozdrav svim tragacima
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 16.11.2005, 22:46
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Ono što ja znam o Baču, a da je vezano uz rimsko razdoblje, jest sljedeće: Na obali Mostonoge su ostaci kvadratične utvrde, s čije su vanjske strane opkopi. O tome opširnije piše Andreas Mocsy, čuveni mađarski arheolog, u radu pod nazivom "Kasnorimska obalna utvrda u Bačkoj?", objavljeno u "Osiječkom zborniku" Br. XII, Osijek 1969., str. 76-79. Istu kasnoantičku fortifikaciju spominje i Z. Visy u studiji "Der pannonische Limes in Ungarn", Budapest 1985. Jednu rimsku opeku s pečatom OF AR pronađenoj u Baču objavila je Vesna Šaranović-Svetek u radu pod nazivom "Ciglarstvo kao značajna privredna grana na području jugoslavenskog dela provincije Donje Panonije", izašlo u časopisu "Rad vojvođanskih muzeja", br. 32, Novi Sad 1990., str. 54. Iz svega navedenog proizlazi da je vjerojatno na području riječice Mostonog kod Bača u kasnoantičkom razdoblju bila rimska vojna instalacija. To je inače pomalo čudno, jer su se Rimljani na području Limesa u srednjem Podunavlju uglavnom utvrdili na desnoj obali Dunava. Tu su izgradili niz vojnih utvrđenja (kastruma) gdje su granicu čuvale pomoćne vojne postrojbe (augzilije), tj. ale i kohorte, koje su bile raspoređene približno na svakih 10-ak rimskih milja (oko 15 km) jedna od druge. Na lijevoj strani Dunava bilo je samo nekoliko "mostobrana", odnosno prijelaza koje je čuvala i kontrolirala rimska vojska. Jedan od takvih punktova bio je Onagrinum. Al Bač je posve nešto neobično, jer se nalazi duboko u barbarikonu. Zato je dosta čudna pojava rimske gradnje u tom prostoru. Mislim da je još to sve skupa nedovoljno istraženo i poznato. Tek kada budu izvršena sustavna arheološka iskopavanja u Baču tad će biti i jasnija slika o gore rezimiranoj problematici.
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
jos jedna prica.......... rammstein Priče...legende...itd 0 20.04.2005 10:49
Jedna prica Vumi Zanimljivosti 3 04.03.2005 16:49
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 19:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!