Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 18.07.2006, 21:46
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Novi rimski vladar uskrsnuo iz posude

Preuzeto sa interneta
"Razmisljao sam da stanem sa trazenjem i da idem kuci kada sam cuo jak i jasan zvuk moga detektora.Kopajuci pronasao sam posudu punu rimskih novcica,bila je teska kao topovsko djule!"kaze,Brian Malin,strastveni hobi arheolog i tragac sa detektorom metala.Deset godina unazad je njegova familija pronasla jos jednu posudu sa 3000 rimskih novcica, ali je aktuelni pronalazak sa 5000 novcica znatno veci.Istoricari su morali ponovo da pisu jedan dio rimske istorije zahvaljujuci ovom pronalasku.
Brian Malvin je pronasao keramicku posudu sa novcicima 15 kilometara od Oxforda.Donio je posudu,ne otvarajuci je,direktno u Asmolen muzej.Richard Abdyinace ,zaduzen za rimske novcice u ovom muzeju,je odusevljen"Pronalaza k je vrlo interesantan.Posto posuda jos nije otvarana,mi pronalazak mozemo mnogo bolje naucno analizirati"Moguce je na primjer odrediti da li je posuda bila za stednju(ako se najstariji novcici nalaze na samom dnu)Bila prinesena kao zrtva(ako su sve glave vladara na novcicima okrenute na gore)ili je vlasnik u zurbi morao zakopati posudu(ako su svi novcici izmjesani u posudi)."Brian nije bio zainteresovan za vtrijednost ostave nego za to kolika je vaznost njegovog pronalaska i koliko se iz njega moze nauciti.On zasluzuje svaku pohvalu",rekao je Chris Howgego,takodje zaposlen u Asmolen muzeju.
Posuda sadrzi novcice iz perioda 250-275 god.n.e.Ovaj veoma nemirni period poznaje 5 vladara.Tada su pobunjeni generali formirali nezavisno Galsko Kraljevstvo.Ovo kraljevstvo je obuhvatalo oblasti rimske Engleske,Sadasnje Francuske,Belgije i zemalje koja se protezala uz tok rijeke Rajne.Najzanimljivij i novcicu posudi je bronzani od kajzera Domitianusa,vjerovat no jednog od pobunjenih generala.O ovom vladaru nije skoro nista poznato.Njegovo ime je pomenuto u samo dva teksta u kojima stoji da je on kaznjen za svoju izdaju.Po ovom novcicu i goore navedenim istorijskim izvorima se moze zakljuciti da je Domitianus vladao Galskim kraljevstvom u 271 god.n.e.
Prednja strana:
IMP C DOMITIANVS PF AVG,glava okrenuta nadesno sa suncanom krunom,brada i gornji dio oruzja.

Zadnja strana:
CONCORDIA MILIT (VM) Konkordija sa stavom nalijevo,sa vjencem i rogom izobilja

Isti ovakav novcic je bio pronadjen jos prije sto godina u Francuskoj ali je tada bio proglasen falsifikatom iz jednostavnog razloga sto drugi novcici ovog vladara nisu bili poznati.Ova dva novcica pokazuju da je postojao general- kajzer Domitianus koji je dao kovati novcice sa svojim imenom.Portret na novcicu najvjerovatnije ne predstavlja samog Domitianusa jer dva novcica iz tog perioda(Victorinus i Tetricus) nose na sebi isti portret.
Istoricari misle da je Domitianus dosao na vlast tako sto je dao ubiti svog predhodnika Victorinusa,najvjero vatnije sto je ovaj imao odnos sa njegovom zenom.Domitianus je morao vlast predati Tetricusu koji je opet bio pobjedjen od strane Aureliana.Aurelian je ponovo povratio jedinstvo u rimsko carstvo sto je znacilo kraj Galskog Kraljevstva.Aurelian je Domitianusa kaznio sa izdaju.
Novcic je komad od 2 denara i izvorno je bio prekriven tankim slojem srebra koje se uslijed upotrebe izlizalo.Tadasnja vrijednost mu je bila 1 dobri denar,a sadasnja vrijednost je nejasna.Procjena muzeja je 1500€ ,ali je novcic najvjerovatnije mnogo vrijedniji.Novcic je sada u vlasnistvu Brittisch muzeja u Londonu.I ko zna mozda iskrsnu jos neki primjerci ovog novcica kada sakupljaci dobro pregledaju svoje zbirke.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Domitianus_voorzijde.jpg (86,9 KB, 36x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Domitianus_keerzijde.jpg (7,9 KB, 23x prikazano)
Tip dokumenta: jpg de_pot_met_munten.jpg (28,6 KB, 33x prikazano)
Tip dokumenta: jpg pot_2.jpg (79,3 KB, 32x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 18.07.2006, 23:20
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
I ja bih odnjeo u isti muzej kad bi nasao, a posto znam da tako nesto necu naci i nesikiram se mnogo.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Novi Rimski Vladar ??? Miki Zanimljivosti 6 30.12.2005 14:13


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!