Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 12.01.2008, 17:47
Spencer
Gost
 
prilozi: n/a
tehnika metalnih odlivaka (livenje gvožđa) je relativno skorijeg datuma, koliko se ja u metalurgiju razumem, a ne razumem se mnogo. Možda nekih par stotina godina unazad, do početka prvih topova. Do tada se gvožđe dobijalo kovanjem. Možda grešim - zaista nisam siguran da se može iskovati gvožđe debljine 10 cm. Mislim...verujem ja...nije da ne verujem...al tek kad vidim. I kakvi su to brodovi bili, za čiju je sigurnost bilo potrebno postavljati metalni cilindar prečnika 1m (jedan metar !). :-)
Da su alke nađene u Atlantiku, pa ajde...Atlantida ovo ono... Ali na Balkanu tehnološki napredna civilizacija nastradala usled zemljotresa...
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 12.01.2008, 18:45
Marisav
Gost
 
prilozi: n/a
Ako postoji, a pretpostavimo da postoji. Postavlja se pitanje otkud to gore, cemu je sluzilo
Citat:
Mislim...verujem ja...nije da ne verujem...al tek kad vidim.
he he pokusacu ove godine uslikati sa svojim digitalcem
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 12.01.2008, 20:51
Korisnička slika od Stalker
Stalker Stalker je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 14.09.2006
mjesto: Volim normalne ljude, aj malo zastrane, al to je stil života
Starost: 63
prilozi: 1.163
Zahvaljivao se: 717
Dobio je 144 zahvalnice(a/u) za 72 priloga
Neki dan sam razgovarao baš o alkama sa jednim čovjekom. On kaže da je vidio takve alke u Gibraltaru, a služile su za povlačenje, transport topova i raznog tereta preko brda.
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 12.01.2008, 21:15
kratki
Gost
 
prilozi: n/a
To pitanje sam hteo postaviti! Zar su te alke morale sluziti samo za vezivanje brodova?
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 12.01.2008, 21:20
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
pa u slucaju gibraltara bi imalo smisla da su sluzili za vezivanje brodova, a za one na visinama ???? bog ce ga znati....
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 12.01.2008, 21:52
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
U banetovom tekstu se pominje i zenicki kraj.Cuo sam i ja da se iznad Klopca na Klopackim stijenama nalazi alka,ali nikad cuo da ju je neko i vidio.Ja sam rodjen u Zenici i tamo zivio 34 godine,ali nikad cuo nisam za selo Gajce,koje se pominje u tekstu,osim ako to nije "novokomponovano"ime .
Jos nesto;dimenzije su mi malo cudne,1 metar i debljina 10 cm???? To je sigurno zato da bi se moglo provuci uze precnika 70-80 cm(???)kojim bi se svezao brod od (koliko bi mogli biti teski stari brodovi)od par tona???
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 13.01.2008, 00:44
Spencer
Gost
 
prilozi: n/a
Baš ste me sad zaintrigirali i evo kad plane lepo vreme, eto mene gore među zmije...
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 13.01.2008, 01:13
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Da se i ja malo uključim u diskusiju.Moj kolega sa posla,inače iz Bihaća,uvjerava me da na Ličkoj Plješevici,sa BiH strane postoje alke...
Još jedan podatak iz dnevnog tiska od neki dan.Na brdu "Mačkov Kamen" iznad sela Ostrovice kod Knina također postoje alke za "vezanje brodova"...Bilo bi lijepo da netko ova "čuda" uslika...
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 03.02.2008, 17:20
BOKI
Gost
 
prilozi: n/a
O Triglava do Djevdjelije se prica o tim alkama.Evo i u mom selu isto tako,za nesto su sluzile sigurno a ono mi je najlogicnije da su sluzile za teret odnosno vucu ili cimanje.
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 03.02.2008, 17:52
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Pa kada ih vec imas u selu, uslikaj ih da i mi vidimo kako izgledaju.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!