Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 28.10.2011, 17:07
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
samo Bog zna...

Mjesto : Irak ,80 KM sjevero-zapadno od Basre
imao sam priliku ovih dana da budem prisutan na jednoj lokaciji gdje se gradi kamp za jednu iracko-americku naftnu kompaniju.
vrsi se nasipanje ,nabijanje tampona tj.podloge na velikoj povrsini a zemlja se dovozi sa obliznje lokacije.
e tu nastupa moj istrazivacki duh. usao sam lagano na lokaciju jer sam vidio da su "majstori" nasli nesto i bacaju u kantu i istresaju pored puta
e ja sam lagano to pokupio i odlozio na sigurno .
slike nisu nesto naj,slabo svjetlo a ni kamera nije Boz zna sta. bager je ovo iskopao sa momacke dubine,pa oko metar sigurno.
tu je vijekovima zivjelo neko pleme,bili su ribari i jako nezgodni likovi kako se prica. Go'sn Sadam ih je doslovno istrebio tj istjerao odavde tako sto je pustio svu vodu kanalima u Sat al Arab tj.u more.
ko se spasio od vojske otisao je dalje prema Basri i na sjever prema Nasiriji.
evo par komada keramike i jedna figura. mozda ove stvari ne pripadaju u ovaj period ali je sve ovdje tako staro da ni sam ne znam. Bog zna kojem periodu prpada
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg DSC00007.JPG (143,8 KB, 70x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC00010 (2).JPG (151,9 KB, 58x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC00010.JPG (136,5 KB, 74x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC00011.JPG (141,7 KB, 96x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC00014.JPG (147,6 KB, 51x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC00013.JPG (147,9 KB, 42x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 29.10.2011, 17:25
maximus379
Gost
 
prilozi: n/a
Ova figura izgleda veoma zanimljivo.Slabo poznajem taj deo sveta ali evo jedne slicne iz muzeja Bagdada.
Period 4000-3500P.N.E Uruk kultura.
U svakom slucaju cestitke i jos puno lepih nalaza.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg p13a.jpg (32,9 KB, 22x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 29.10.2011, 19:26
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
pa Ur je blizu ove lokacije,zapadno od nas ali ne znam tacno koliko kilometara...mislim da ima 60ak KM.
takve figure su radjene po uzoru na te stare i puno kasnije jer su motivi slicni i zadrzali su se dugo u tom obliku.
mislio sam da se neko zeza sa tom figurom ali sam vidio lokaciju na kojoj je iskopana. jako je duboko. ima i ostataja cerpic cigala,dimenzija otprilike 30 x 30 cm i 5 oko 7-8 cm debljine.
lokacija je unistena bagerima jer se tu eksploatise kvalitetna zemlja.
primijetio sam da je zemlja od koje je figura pravljena svijetlija od one koja se kopa. na slomljenoj nozici sam vidio da je unutrasnjost figure kristalisana,da li od pecenja ili lezanja u zemlji...ne znam sigurno ali vidi se na slici.
bolje nisam mogao sa ovom kamerom slikati
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg DSC00008.JPG (143,6 KB, 34x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 29.10.2011, 20:03
Cezar Veliki
Gost
 
prilozi: n/a
Idi u lokalnu knjizaru ili jos bolje muzej i kupi sta imaju od literature o toj kulturi. Ako znas nekog ko zna njihov jezik zovite telefonom njihov glavni muzej (nacionalni) i naruci sta imaju od literature o toj kulturi. Pa ces moci preciznije da datiras figuru. Iskoristi priliku dok si tamo da se snabdes literaturom posto takvu literaturu neces naci nigde drugde. Postavi slike iz literature bas me interesuje
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 29.10.2011, 20:16
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
nisam u Bagdadu a necu sigurno ni za mjesec dana. mogu angazavoti nekog od lokalaca jer nemam sansu da idem do centra grada gdje se nalazi biblioteka i muzej. ta bi misija dobila naziv "ko ziv ko mrtav" . Bagdad je inace mirna "carsija". nije nemoguce otici tamo ali treba imati veze sa policijom.
ali potrudicu se da dobijem kakve literature od lokalaca i da mi to naravno prevedu.
mislio sam da nije nesto ali su me sad ovi nalazi jako zainteresirali.
e da mi je moj MD na nekoliko dana da "rasturim" ove lokacije ovdje
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 29.10.2011, 21:59
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Ja bi to na tvom mjestu ostavio gdje sam i nasao.Mogao bi imati veliki problema zbog tih sitnica,ako ih probas prosvercovati iz zemlje.
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 30.10.2011, 01:26
Korisnička slika od Pretorijanac
Pretorijanac Pretorijanac je offline
SUPERMODERATOR
 
Registriran : 05.10.2006
mjesto: Beograd
Starost: 47
prilozi: 1.983
Zahvaljivao se: 651
Dobio je 618 zahvalnice(a/u) za 189 priloga
Udahni duboko, ljubazno se nasmesi i donesi ovcicu kuci.
__________________
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 30.10.2011, 06:29
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
pa nisam htio da to diram vjerujte. prvi dan sam donio 2 komada keramike u kamp a ovu sam figuricu ostavio na smecu gdje su to bacili. sutradan kad sam vidio da je to jos uvijek tu onda sam odlucio da uzmem. bilo je tu amerikanaca ali oni to ne kontaju jer da kontaju uzeli bi. oni ne znaju ni za sta drugo osim za stare penije i indijanske strelice.
cak su idioti bacajuci te nalaze okrnuli nozicu od ove figurice.
sto se tice carine na Bagdadskom ili bilo kojem Irackom aerodromu oni samo gledaju oruzje,drogu isl. mene su umalo uhapsili zbog vojne futrole od pistolja a prenio sam folis koji sam nasao u pustinji i jos 10 ak drugih (mladjih) ovcica.
ma samo opusteno i nema frke. zamaskirat cu ja to da misle da je igracka
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 30.10.2011, 11:37
Marko
Gost
 
prilozi: n/a
Miraleme najbolje ces ga maskirati ako ga obmotas lepljivom trakom
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 30.10.2011, 14:28
ArchNosferatu
Gost
 
prilozi: n/a
Dabome,pa da misle da svercuje kokain Haha! Bolje da ga prenese u ruci pa da kaze da je kupio suvenir. Sumnjam da se ti duduci razumeju u arheologiju.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Disciplina, rad, rad i samo rad Enigma Zanimljivosti 0 17.07.2010 23:38
Posto mogu samo ovde Gost u odlasku Priče...legende...itd 5 22.01.2006 22:34


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!