Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 15.11.2005, 20:58
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
jedna lepa tvrdjava

malo o jednom lepom mestu,
cisto da vidite
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Picture 049 a.jpg (57,3 KB, 26x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Picture 051 a.jpg (72,5 KB, 19x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Picture 064 a.jpg (80,9 KB, 21x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Picture 072 a.jpg (82,2 KB, 24x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 16.11.2005, 00:54
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Zeljkot, pozdrav!!!!!!!!!
Zna li tko što o najstarijoj fazi srednjovjekovne tvrđave u Baču. U dosta staroj literaturi spominju se i rimski nalazi na tom mjestu u Bačkoj. To je pomalo neobično, jer Rimljani nikad nisu osvojili lijevu obalu na području srednjeg Podunavlja. Izuzetak je Onagrinum i, čini se, Bač, gdje je rimska vojska imala svoje vojne posade praktički u Barbarikonu, dakle na neprijateljskom teritoriju. Zna li tko ima li kakvih novih arheoloških spoznaja o tim zanimljivim lokalitetima, prije svega mislim na Bač. I ako ih ima je li tko i gdje to objavio.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 16.11.2005, 07:29
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav terminus,
pa evo koliko moje skromno znanje o Bacu dopusta, znam da se Bac cini mi se prvi put spominje u knjigama oko 525 godine, kao rimski Castrum (ispravi me ako gresim ) ili utvrdjenje, to je bio vojni logor ili isturena osmatracnica, tako da se pocinju i ljudi naseljavati oko ove tvrdjave.
tada dolazi i do pojacane trgovine, tako da recimo tokom ranog srednjeg veka Bac je imao vise stanovnika nego Novi Sad, Sombor i Subotica zajedno, cak je i cuveni turski putopisac Evlija ( valja se tako zove ) pisao o njemu,

http://zex3000.on.neobee.net/uvod.htm

je moja skromna stranica o Bacu,

inace privredni tokovi se kasnije menjaju, a posto se nalazimo nekako * sa strane*, Bac gubi svoj nekadasnji sjaj i postepeno posle Rakocijeve bune propada,

inace ima par knjiga koje su izdate od amaterske arheoloske sekcije, ako te zanimaju mozemo se dogovoriti oko toga,
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 16.11.2005, 08:08
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Citat:
citat od zeljkot
znam da se Bac cini mi se prvi put spominje u knjigama oko 525 godine, kao rimski Castrum
hm.....nesto mi tu ne stima bas
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 16.11.2005, 09:28
azdaja
Gost
 
prilozi: n/a
verovatno je mislio ,, vizantijski,,.......
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 16.11.2005, 11:06
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
objasnjenje

samo sam napisao podatak koji sam procitao u kao sto sam vec spomenuo, biltenima amaterske muzeoloske sekcije,
koja nazalost trenutno cini mi se broji 1 clana,

priznajem, ako su oni pogresili i ja sam,
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 16.11.2005, 11:22
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
....pa ako su lagali mene i ja lazem vas.... rekao bi Balasevic
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 16.11.2005, 12:51
zeljkot
Gost
 
prilozi: n/a
da

bas tako,

pozdrav svim tragacima
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 16.11.2005, 23:46
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Ono što ja znam o Baču, a da je vezano uz rimsko razdoblje, jest sljedeće: Na obali Mostonoge su ostaci kvadratične utvrde, s čije su vanjske strane opkopi. O tome opširnije piše Andreas Mocsy, čuveni mađarski arheolog, u radu pod nazivom "Kasnorimska obalna utvrda u Bačkoj?", objavljeno u "Osiječkom zborniku" Br. XII, Osijek 1969., str. 76-79. Istu kasnoantičku fortifikaciju spominje i Z. Visy u studiji "Der pannonische Limes in Ungarn", Budapest 1985. Jednu rimsku opeku s pečatom OF AR pronađenoj u Baču objavila je Vesna Šaranović-Svetek u radu pod nazivom "Ciglarstvo kao značajna privredna grana na području jugoslavenskog dela provincije Donje Panonije", izašlo u časopisu "Rad vojvođanskih muzeja", br. 32, Novi Sad 1990., str. 54. Iz svega navedenog proizlazi da je vjerojatno na području riječice Mostonog kod Bača u kasnoantičkom razdoblju bila rimska vojna instalacija. To je inače pomalo čudno, jer su se Rimljani na području Limesa u srednjem Podunavlju uglavnom utvrdili na desnoj obali Dunava. Tu su izgradili niz vojnih utvrđenja (kastruma) gdje su granicu čuvale pomoćne vojne postrojbe (augzilije), tj. ale i kohorte, koje su bile raspoređene približno na svakih 10-ak rimskih milja (oko 15 km) jedna od druge. Na lijevoj strani Dunava bilo je samo nekoliko "mostobrana", odnosno prijelaza koje je čuvala i kontrolirala rimska vojska. Jedan od takvih punktova bio je Onagrinum. Al Bač je posve nešto neobično, jer se nalazi duboko u barbarikonu. Zato je dosta čudna pojava rimske gradnje u tom prostoru. Mislim da je još to sve skupa nedovoljno istraženo i poznato. Tek kada budu izvršena sustavna arheološka iskopavanja u Baču tad će biti i jasnija slika o gore rezimiranoj problematici.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
jos jedna prica.......... rammstein Priče...legende...itd 0 20.04.2005 11:49
Jedna prica Vumi Zanimljivosti 3 04.03.2005 17:49
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!