Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 27.10.2007, 00:00
maximus
Gost
 
prilozi: n/a
Konkurs

Tražim savet od svih članova foruma. Naime, radi se o tome da mojoj ženi treba ideja za doktororski rad na temu koja bi povezala arheologiju i hemiju. Ja joj predlažem da vrši uporednu hemijsku analizu rimskih cigala i građevinskog materijala iz tog perioda. Padala mi je na pamet ideja da pokuša da rekonstuiše neke materijale iz antičkog perioda. Ič nemam poverenja u ljude sa faxa, nisu oni loši, ali nemaju mašte. Gledam na naučnim kanalima šta se radi u svetu. Čovek uzme i napravi primitivnu visoku peć i pokaže kako se nekad proizvodilo gvožđe...
Nešto mislim da je više glava pametnije od jedne (reče troglava aždaja i pojede princa)

unapred hvala
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 27.10.2007, 16:49
baki022
Gost
 
prilozi: n/a
A sta mislis o kovanju novcica?Kasnije ih poturimo pod orginale
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 27.10.2007, 17:12
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od maximus Prikažite prilog
Tražim savet od svih članova foruma. Naime, radi se o tome da mojoj ženi treba ideja za doktororski rad na temu koja bi povezala arheologiju i hemiju. Ja joj predlažem da vrši uporednu hemijsku analizu rimskih cigala i građevinskog materijala iz tog perioda. Padala mi je na pamet ideja da pokuša da rekonstuiše neke materijale iz antičkog perioda. Ič nemam poverenja u ljude sa faxa, nisu oni loši, ali nemaju mašte. Gledam na naučnim kanalima šta se radi u svetu. Čovek uzme i napravi primitivnu visoku peć i pokaže kako se nekad proizvodilo gvožđe...
Nešto mislim da je više glava pametnije od jedne (reče troglava aždaja i pojede princa)

unapred hvala
Mislim da bi odlična tema za doktorsku dizertaciju bila antička staklena pasta i mozaik staklo, koliko znam tu tehniku do danas nitko nije uvjerljivo obradio i prezentirao. Karakteristika glass paste je sličnija smoli i nekim vrstama plastike nego li staklu. Osobno sam imao u rukama artefakte od staklene paste na kojima su se jasno vidjeli otisci prstiju, što znači da se je mogla ručno modelirati pri relativno niskoj temperaturi dotične mase. Nije mi poznato da danas netko modelira staklo golim prstima, možda griješim ?
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 27.10.2007, 18:21
baki022
Gost
 
prilozi: n/a
Rudarstvu treba ovdje pridodati da su Iliri znali dobivati i sol iz slane vode. Slani izvori bili su glavni razlog vječnim ratovima između Autarijata i Ardijeja. Da su Iliri bili tehnički razvijeni govori činjenica da su znali proizvoditi i staklo, za čiju je proizvodnju potrebna temperatura oko 650°C. Iz staklene paste izrađivali su zrnca za ukrašavanje lukova na fibulama i izradu ogrlica, i to još u Starije željezno doba.(preuzeto iz wikipedija)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!