Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 10.07.2008, 00:27
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Enigma...

tvoja srpska verzija

Србија

Самоуки археолог из Мале Плане
Боривоје Арсовић већ педесет година на свом имању и у околини ископава предмете из доба неолита, па му данас готово све просторије у кући личе на музејске депое и галерије
Боривоје Арсенић крај витрине у којој чува ископану грнчарију (Фото Д. Борисављевић)

Мала Плана код Прокупља – Куће Арсовића су скоро на самој обали речице, што кроз неколико села тече са брегова Јастрепца до ушћа у Топлицу, подно Мале Плане. У дворишту нас дочекују Радојка и Боривоје Арсовић, који се, иако у годинама, својски труде да одржавају своје домаћинство. Овамо смо стигли са Слободаном Стојановићем, некадашњим радником државне безбедности. Он је, „по службеној дужности“ увек морао да зна шта ко ради у овом крају, али је његова радозналост сада окренута проучавању прошлости Топлице, па је већ и неколико књига о томе написао.

Његов комшија Бора, међутим, не проучава историју: он је – открива. Испред куће наређао гајбице и, уместо вишњама, како сви око њега раде ових дана, напунио их камењем и крхотинама керамике. – И све ми је собе тим стварима напунио. Човек ми се заразио, па само о овим ископинама мисли и прича – каже нам Борина супруга Радојка.

Заиста, у сваком кутку куће камене секире, кремење, камени и керамички тегови за рибарске мреже, коштана шила и бодежи, мале и велике зделе, урне необичних облика, све то из доба неолита. У једној витрини на хиљаде делића керамике, које Бора покушава да састави и повеже гипсом, баш као прави археолог. Спаваћа соба више личи на одељење неког великог музеја.

Долазили су овде, каже наш домаћин, и археолози Јулка Кузмановић-Цветковић из прокупачког музеја и Душан Шљивар из Београдског народног музеја, дали мишљење, а понешто и узели за своје збирке.

– Све је почело тачно пре педесет година, кад сам копао рупе да посадим шљиве и наишао на некакав зид. Претпоставио сам да је реч о некој старој грађевини. А онда је била нека велика поплава, па је река, овде испод куће, нанела много земље. Узех да је очистим, кад, испаде неки ћуп пун костију. Уплашен, бацих га назад у реку. Кад, после неког времена, дође наша снаја из Новог Сада и кад виде онај зид рече да је то сигурно важно за историју. Од тада, ја се не смирујем. Нема дана да не копам, а увек нешто нађем – каже Боривоје.

Пре две године Бора је са комшијама и рођацима Небојшом Младеновићем, Војканом Арсовићем и нашим сапутником Слободаном Стојановићем, под контролом археолога, ископао сонду пет метара дугачку и три широку. На око метар и по нашли су обиље керамике, али и кости са свих страна ограђене каменом. Боривоје и даље наставља да прекопава обалу реке испод куће, али прикупља и све што сељаци нађу кад ору или копају. Наишао је тако и на керамичке цеви за водовод из доба Римљана.

– Кад је сушно лето, од Јастрепца, преко оне косе што се спушта све до нашег села, могу да се виде појасеви зеленила. А на чесми код Меровца, удаљеној од планине десетак километара, с јесени се појаве листови са букава. То значи да је у далекој прошлости вода довођена одозго, баш као што смо је пре неку годину довели у село – каже Боривоје Арсовић, аматер истраживач.

Очигледно, Мала Плана је некада било велико насеље. Она је и данас, упркос имену, једно од најмногољуднији х села у Топлици. Од Прокупља је удаљена свега девет километара, а њена прошлост још је неистражена. Бора покушава да у томе помогне.

Д. Борисављевић
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 10.07.2008, 20:59
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Svi kod Bore Arsovića na iskop rupa za novi šljivar, ja donosim sadnice šljive bistrice.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 11.07.2008, 13:13
Nigrianvs
Gost
 
prilozi: n/a
a ja cu kazance poterat sa sobom, dok mi sljivar zasadimo pa sve okolo prekopamo sticice i sljive dase ture u kazan, a posle? pored kazanceta udarati po dobroj sljivi i kalemiti plomljene po...sude hik!!! vec mi se stuca
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 11.07.2008, 13:42
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
ti kazance a ja cu onu ludu masinu.......direkt sa planine od domacina gde smo bili na bogat teren
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg luda masina.JPG (49,1 KB, 18x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 11.07.2008, 13:52
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
a mogu da vas obezbedim i ovime naravno od divljaci,po izboru
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg test.jpg (89,5 KB, 20x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 11.07.2008, 23:21
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Mljac, dobra klopa.
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 12.07.2008, 04:21
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
za dobre drugare
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Pomoc I.Dzon Vrste i namjena 2 18.04.2008 19:06
Enigma za Enigmu i ostale perun Novac 10 21.02.2008 19:55
Prava enigma skituljko Zanimljivosti 7 28.05.2007 11:47


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!