Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 18.02.2008, 19:51
ЛазарС
Gost
 
prilozi: n/a
Sremci "na tapetu"

Na sajtu lista Dnevnik:
--------------------------------------------------------------

Vest da su policajci kod Čortanovaca, na jednom od rimskih lokaliteta, zatekli Gorana V.(35) i Sašu R.(43) iz Sremske Mitrovice kako detektorima za metal pretražuju zemljište, predstavlja pravo iznenađenje. To je bio i povod da se ponovo u Sremu otvori raspravu o tome da li ovde postoji arheološka mafija.

U poslednjih dvadeset godina nije se desilo da je bilo ko priveden ili suđen za nedozvoljeno arheološko istraživanje detektorom za metal na području Srema, posebno na poznatim rimskim lokalitetima oko Sremske Mitrovice, a ta “istraživanja” arheologa -amatera donela su mnogima bogatstvo.

U novije vreme postoje i specijalisti-orači, koji plugovima za oranje na dubinu do metar oru njive u blizni arheoloških nalazišta, kakvo je, na primer Gomolava u Hrtkovcima.
Dokaza da su tragači za istorijskim blagom organizovani u mafijaški klan nema, ali je jasno da antičko blago, koje se pronađe detektorom ili “arheološkim” oranjem, ne završava u vitrinama naših muzeja, već uhodanim kanalima, preko Subotice, završava u inostranstvu. Svako dalje zaključivanje nije moguće, jer se ovom problemu nikad nije dovoljno poklanjala pažnja. Nema osuđenih za nađeno istorijsko blago. Do suđenja dođe tek kada se arheološke vrednosti pokušaju preprodati i prošvercovati iz zemlje.

Sve ovo baca nešto više svetla na vest da su dvojica arheologa-amatera uhapšena u Čortanovcima s detektorima za metal i da su kod njih, kako saopštava Policijska uprava Sremska Mitrovica, pronađeni arheološki predmeti, stari novac i druge antičke vrednosti, koje su im oduzete. Šta je zapravo oduzeto znaće se tek ako se protiv vinovnika otvori sudska istraga, jer do sada ovakvih slučajeva privođenja nije bilo.

Prošle godine je na lokalitetu Gomolava u Hrtkovcima, gde su Rimljani imali svoje kasarne i druge objekte još u 4. veku i gde je istraživanjem otkrivena nekropola i vila rustika, neko je specijalnim plugom, na dubini od gotovo metar, uzorao njivu koja je tik uz ovo nalazište. Uzbunu je izazvalo to što je orač presekao vodovodnu cev u zemlji, koja se postavlja na dubini od najmanje 80 centimetara. Međutim, ceo slučaj nije dobio sudski epilog, ni danas se ne zna ko je revnosni orač s takozvanim plugom “rigolerom”, kojim se priprema zemljište za sadnju voća ili vinograda i ore do metar dubine. Šta je orač odneo s Gomolave ni to niko ne zna, a takva oranja dešavaju se samo oko arheoloških lokaliteta u Hrtkovcima, Platičevu, oko Sremske Mitrovice.

Kad je reč o arheološkim nalazištima i eksponatima koji se na njima nalaze, do suda stižu samo oni slučajevi kada se arheolog-amater uhvati da prodaje eksponate. Takav slučaj zabeležen je 1992. godin, kada su Bogdan i Slavko Kozar iz Čalme kod Sremske Mitrovice, pokušali da prodaju zlatni avarski pojas neprocenjive arheološke vrednosti, koji su pronašli, navodno, u ataru ovog sela. Osuđeni su na uslovnu kaznu, jer je policija uspela da preseče švercerski lanac i da ovaj eksponat vrati u muzejske trezore.

Četiri zlatnika rimskog imperatora Konstantina Velikog, jedini primerci u svetu, iskopani su sedamdesetih, kada je građena robna kuća u Sremskoj Mitrovici. Zlatnike je pronašao student Zlatenko Kuzminac, koji je godinama vodio spor sa državom oko prava na naknadu. Međutim, zanimljivije je da je tadašnji arheolog dr Petar Milošević, vrhunski stručnjak za rimski period, te zlatnike dugo nosio sa sobom, jer muzej nije imao ni sef, a ni trezor, gde bi ih čuvao. Po njegovoj priči, saletali su ga tada numizmatičari iz Amerike i Slovenije, nudili basnoslovan novac za samo jedan primerak. Srećom, dr Petar Milošević nije prihvatao ove ponude, pa danas Muzej Srema čuva ovo neprocenjivo blago.

O tome kako rade arheolozi- amateri, detektoraši, ništa zvanično se ne može saznati, nema ni sagovornika na ovu temu, mada u gradskim pričama ima tvrdnji da je nekoliko njih imalo sreću i da su na ovaj način stekli pozamašan imetak. Da li hapšenje dvojice ljudi sa detektorima za metal u Čortanovcima znači da će ubuduće “arheolozi”sa detektorima biti na meti policije i istražnih organa, tek će se videti.
-------------------------------------------------
Nestali zlatnici iz ćupa
U leto 1972. godine grupa radnika komunalnog preduzeća je u samom centru Mitrovice otkopala ćup pun zlatnika iz vremena mađarsko-hrvatskog kralja Matije Korvina, koji je vladao od 1458. do 1490. godine. Među radnicima je bilo dosta sezonaca, koji su pokupili deo zlata i – nestali. Kasnije je vođena istraga i godinama se vodio sudski spor protiv nekih viđenijih Mitrovčana, numizmatičara, koji su od radnika otkupili deo zlatnika, a onda ih preprodali.

Privatni metal-detektori
U Sremskoj Mitrovici je mnogima poznato da postoji dvadesetak privatnih detektora za metal, kojim se pretražuje svaki kutak, a sve što se pod zemljom nađe, nestaje netragom. Naravno, ovaj posao donosi pojedincima veliku zaradu.
--------------------------------------------------------------------------------------
Dnevnik
S. Bojević
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 18.02.2008, 20:15
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Kažem ja da će nas oračina i nedorečeni zakoni doći glave, britanci su taj, i navijački problem kvalitetno riješili, samo mi nije jasno zašto ovi "naši" pod svaku cijenu žele izmisliti toplu vodu.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 18.02.2008, 22:46
kele 78
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav

hteo sam dodati ,da nalazi prvo svrate do Beograd da bi kasnije mozda zavrsili u inostranstvu
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 18.02.2008, 23:11
Nigrianvs
Gost
 
prilozi: n/a
Nasiim nadleznima bi bilo pametniije dase pozabave vecim kriminalcima koji su stvarno stekli bogatstvo i slavu otimacinom od tragaca koji su sticajem okolnosi primorani bili krenuti u ovaj mukotrpan i naporan posao.Ljudi su ostali bez posla, a dabi prehranili familiju,iskolovali decu i td... moraju se necim baviti .Gde je tad drzava i zakon? Najlakse je uhapsiti obicnog coveka,a staje sa mnogobrojnim mocnicima i politicarima bogatasima koce njima suditi, njih novinari neuzimaju u usta a kamoli da javno pisu sta rade i kakoo se bogate, a o tragacima koji za neku bednu crkavicu danas prepesace po dvadeset kilometara dabi prehranili porodicu pisu kako su kriminalci,mafija i pljackasi nacionalnog blaga,pa valjda je to blago i nase a ne samo jedne drzave ili pojedinaca
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 19.02.2008, 15:34
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Pa ako ima mogucnost da se odgovori ili da komentar na ovu temu onda im to i napisite tamo
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 19.02.2008, 16:45
fabijanus
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od rade-bec1 Prikažite prilog
Nasiim nadleznima bi bilo pametniije dase pozabave vecim kriminalcima koji su stvarno stekli bogatstvo i slavu otimacinom od tragaca koji su sticajem okolnosi primorani bili krenuti u ovaj mukotrpan i naporan posao.Ljudi su ostali bez posla, a dabi prehranili familiju,iskolovali decu i td... moraju se necim baviti .Gde je tad drzava i zakon? Najlakse je uhapsiti obicnog coveka,a staje sa mnogobrojnim mocnicima i politicarima bogatasima koce njima suditi, njih novinari neuzimaju u usta a kamoli da javno pisu sta rade i kakoo se bogate, a o tragacima koji za neku bednu crkavicu danas prepesace po dvadeset kilometara dabi prehranili porodicu pisu kako su kriminalci,mafija i pljackasi nacionalnog blaga,pa valjda je to blago i nase a ne samo jedne drzave ili pojedinaca


...Rade prijatelju ali ima stvarno i profitera koji hoce da zarade brzu lovu ..i briga ih za nas hobi ...zato smo mi kaznjeni koji smo ljubitelji ovoga hobija .......ja osobno nebih ni po koju cijenu prodavao svoje primjerke ....pozdrav ..
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 19.02.2008, 18:24
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Eto, ja napisah prvi komentar na njihovoj stranici
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 19.02.2008, 18:35
Nigrianvs
Gost
 
prilozi: n/a
vumi daj adresu daim i ja napisem komentar
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 19.02.2008, 20:54
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.176
Zahvaljivao se: 144
Dobio je 570 zahvalnice(a/u) za 242 priloga
Citat:
citat od Vumi Prikažite prilog
Eto, ja napisah prvi komentar na njihovoj stranici
Dobro si im napisao. Ja sam planirao da ih ispljujem ali to nebi proslo cenzuru. Taj dnevnik niko vise ni ne cita. Boli me svaka nepravda i nazivanje svih nas mafijasima ili tome slicno. Ja nepoznajem nijednog tragaca koji se obogatio uglavnom su to zaludjenici u taj hobi koji kao igraci lotoa cekaju dan kada ce iskopati sedmicu. Srbija je devedesetih godina bila mafijaska drzava i danas imamo drumsku, fudbalsku, stecajnu, i stotinak drugih mafija i sta se desava hapse sitnije a oni glavni ostaju na slobodi. A kad smo kod oranja niko ne spominje oranje gusenicarima i traktorima velike snage koji su davnih pedesetih godina orali preko 40 cm pa i preko 50 cm drzavnu zemlju pa i privatnu tako vec odavno na takvim terenima nemozes ni novcic naci a kamoli nesto drugo.
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 19.02.2008, 21:35
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od fabijanus Prikažite prilog
...Rade prijatelju ali ima stvarno i profitera koji hoce da zarade brzu lovu ..i briga ih za nas hobi ...zato smo mi kaznjeni koji smo ljubitelji ovoga hobija .......ja osobno nebih ni po koju cijenu prodavao svoje primjerke ....pozdrav ..
Prijatelju, mi i još nekolicina ljudi sa foruma razumije ovu priču, na žalost mi smo velika manjina i jako rijetka vrsta, gotovo pa endemična.
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!