Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #31  
Staro 06.06.2008, 13:18
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Pa to je to i sta imamo pricati za kulturno dobro, to je samo za profesionalce koji se zovu Arheolozi. Jedino oni od tih dobara imaju koristi ostali nista. E sad pojavila se konkurencija i eto problema nije ovo nista sve je dobro dok nedodje do puskaranja.
odgoovorite sa citatom
  #32  
Staro 06.06.2008, 16:59
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Ebiga, otišli smo predaleko, moglo bi doći do puškaranja, ali samo po nama, bez ikakve mogućnosti da se obranimo i da uzvratimo. Na žalost (kadija) je uvijek u pravu.
odgoovorite sa citatom
  #33  
Staro 06.06.2008, 19:30
Korisnička slika od Stalker
Stalker Stalker je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 14.09.2006
mjesto: Volim normalne ljude, aj malo zastrane, al to je stil života
Starost: 63
prilozi: 1.163
Zahvaljivao se: 720
Dobio je 144 zahvalnice(a/u) za 72 priloga
Nedvosmisleno narukvica je jedan lijepi rad koji su Kelti izrađivali ****jski.
Kao što kolega reče čudo da je ostala cijela tako plitko ispod zemlje, za neke poljoprivrednike to bi bila obična stara prnjava bižuterija, pitanje je koliko je takvih stvari završilo u smeću. Neki dan sam bio sa jednim čovjekom koji gaji bezgraničnu ljubav prema starinama. Zahvaljujući njemu cjela jedna regija dobila je identitet kontinuiteta više tisuća godina unazad. Lokalna zajednica prepoznala je tog čovjeka i dala mu određeni prostor za muzej, sad dolaze ljudi iz daljine i donose sve što pronađu. Tog čovjeka koji se rodio takav dio zajednice poštiva, a dio društveno odgovornih mu je uputio dopis da šta radi gluposti, kakvi artefakti, time treba nasuti poljske puteve.
Hoču reći da je sve relativno, svijest ljudi u određenom trenutku određuje vrijednosti nečega. Opet s druge strane imamo prolaznost vremena itd itd........
Volio bi čuti mišljenja i drugih članova Gassera, Zemunca, Termiusa..
odgoovorite sa citatom
  #34  
Staro 06.06.2008, 20:30
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Ma to je gubljenje vremena vecina ljudi nezna kako mu je deda zivio i cim se bavio, osim arheologa i nekolicine zaljubljenika koga je briga za Keltsko pleme koje je zivjelo na tom podrucju. Ko kaze da su tu boravili mozda je sve bilo u prolazu. Sve vi arheolozi znate samo bacate prasinu u oci, ja da sad imam 19 godina upisao bih Arheologiju. legalna pljacka, sto Enigma kaze Penzl majstori. Na Viminacijumu kazu otkopano 13000 grobova a nasli stotinjak komada nakita od zlata ?????? Pa to je to i sta imamo pricati za kulturno dobro, to je samo za profesionalce koji se zovu Arheolozi. Jedino oni od tih dobara imaju koristi ostali nista. E sad pojavila se konkurencija i eto problema nije ovo nista sve je dobro dok nedodje do puskaranja.
Neće biti puškaranja, ali ti moram odgovoriti. Ti dakle tvrdiš, da:

1. arheolozi troše novac bez veze, odnosno zato da
2. kradu nalaze sa vlastitih istraživanja i pri tome (pri krađi?)
3. ne žele konkurenciju?

Možda bi bilo dobro, da ne pričaš o stvarima, koje ne poznaješ. I ja vidim i rado osmatram zvijezde, ali ne mislim, da znam što i kako dobro rade astronomi. I ne sumnjam u korisnost njihovog zvanja i znanja.

Mora da si ti pronašao puno grobova sa zlatom? Ili previše gledaš Indijana Džonsa? Nisam specijalist, ali govoreći na pamet (mislim da i ti pričaš iz glave) mislim da su zlatni predmeti bili priloženi od prilike u svakom stotom rimskom grobu. Možeš sam izračunati, koliko ih možeš očekivati u Viminaciju. Ja ne poznajem ni nalazišta, ni muzeja ni tamošnjih arheologa, ali sumnjam, da bi krali sami sebi. Sigurno ima među arheolozima glupih, loših pa i lopova (kao u svakoj profesiji), ali osuđivati generalno, kao to zvuči iz tvojih riječi, nije pošteno.

Da se vratim astronomiji: možda znam, sa kojeg brda se zvijezde dobro vide, ali zato nisam konkurencija astronomu. Već sam više puta naglasio da poštujem topografsko znanje i iskustvo tragača, ali nažalost vi niste (sa rijetkim iznimkama) konkurencija arheolozima. Razlika je baš u uzrocima traženja i u tumačenju nalaza… Podržavam vašu želju, da se sredi vaš status i borbu protiv osuđivanja na temelju predrasuda i nepoznavanja, ali takve nestrpljive tvrdnje kao ove tvoje o arheolozima su upravo to: osuđivanja na temelju predrasuda i nepoznavanja.

@ Lazar:
Misliš da je konstruktivno pričati o tome, da neki arheolozi koriste istraživanja za financijski fitnes? Koja profesija je imuna na to? I ja sam idealista i bio bi sretan u društvu, u kojem bi svi (npr. arheolozi) radili pošteno i svi (npr. tragači) poštivali zakone. Ali i mimo toga su arheološka istraživanja korisna – i ne samo za struku i arheologe. Kod nas, recimo, je zbog izgradnje autoputeva bilo velikih arheoloških istraživanja. Neki arheolozi su se njima dobro okoristili – neki sasvim legalno, neki na način koji spominješ. No pošto novi autoputevi idu većim djelom preko manje razvijenog istočnog djela države, gdje je dosta velika besposlenost, na istraživanjima je rad dobilo i više stotina fizičkih radnika, obično lokalne omladine – neki i za više sezona. To su sve bila zaštitna istraživanja, ali i kod sustavnih, „naučnih“ istraživanja ne poznajem primjera, iz kojeg ne bi profitirala i lokalna zajednica.

@ Fabijanus:
Bila je to šala. Ja govorim samo u svoje ime. Rečeno usput, mislim da ste ti i Orlok govorili o dvije različite stvari.

@ Enigma:
Ili te nisam razumio, ili je to bio nizak udarac. Mislim da među nama nema Kadije.

Pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #35  
Staro 06.06.2008, 20:52
fabijanus
Gost
 
prilozi: n/a
acervonec ...oprosi nije bila uvrijeda od mene ..nisam lose mislio ..pozzzz ....


ah da ..mani se vise hahah specijalaca je uvijek bilo i bice ..koji nevide nista dalje od svoga nosa ,,,,,...pozzzz..
odgoovorite sa citatom
  #36  
Staro 06.06.2008, 20:53
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Acervonec

Dragi moj prijatelju, kroz cijelu ovu temu vodim čistu zezanciju i zaebanciju, zato što sam siguran da smo davno trebali apsolvirati ovu problematiku i žalosno je da se ona stalno vrti u krug ( iz šupljeg u prazno ). Iskreno rečeno, podržavam svaki font koji si napisao na ovu temu.
odgoovorite sa citatom
  #37  
Staro 06.06.2008, 21:01
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Zašto da bude dosadno, ako može biti veselo i konstruktivno, eto zato zapalih ovaj fitilj. Da nisam, prođe tema nezapaženo.
odgoovorite sa citatom
  #38  
Staro 06.06.2008, 22:16
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Volim sto neznam nista, ali znam za nekolicinu koji trenutno studiraju namjenski arheologiju i jedva cekaju da svoja stecena iskustva prenesu u djela. A dali ce koga interesovati gdje su Kelti hodali i sahranjivali se napisace i oni samo sto ce zlato srebro u dzep a staklo u neprocenjivo kulturno dobro. kazem Vam da sam samo mladji krenuo bih odmah na studije arheologije. Acervonec znas li svoje istoriske korjene bar priblizno kao Keltske.
odgoovorite sa citatom
  #39  
Staro 06.06.2008, 22:54
fabijanus
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Volim sto neznam nista, ali znam za nekolicinu koji trenutno studiraju namjenski arheologiju i jedva cekaju da svoja stecena iskustva prenesu u djela. A dali ce koga interesovati gdje su Kelti hodali i sahranjivali se napisace i oni samo sto ce zlato srebro u dzep a staklo u neprocenjivo kulturno dobro. kazem Vam da sam samo mladji krenuo bih odmah na studije arheologije. Acervonec znas li svoje istoriske korjene bar priblizno kao Keltske.

divim se tvojim komentarima ....a sad je pitanje sto bih ti zavrsio .hahaha ....nesmijem ni pomisliti ...na osnovi ovoga sto pises ..hahah uzivaj ...
odgoovorite sa citatom
  #40  
Staro 07.06.2008, 13:01
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Fabijanus i ja se divim tvojim komentarima pogotovo ono hahaha, ali ja ti kazem istinu. Ako si arheolog ili planiras izabrao si pravu profesiju samo pamet u glavu. Za ideale samo ginu budale.
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Decija narukvica? Malteze Nakit 23 30.04.2008 14:22
narukvica bojanrist Nakit 1 09.10.2005 01:30


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!