Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #371  
Staro 23.09.2012, 22:59
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Brdašce

''Hektor je umro baš onako kako su bogovi i najavili, a cijelo trojansko kraljevstvo znalo je vrijeme njegove smrti godinama unaprijed.
Ahilej u jednom boju ubija Hektora i zavezanog za bojna kola vuče prema svoma taboru. Ondje ga mrcvari na sve načine, ali bogovi su našli način da zaštite mrtvaca od bilo kakvih ozlijeda. Zeus naređuje da se Hektor mora vratiti u Troju kako bi ga dostojno sahranili. Tako je i bilo. Prijam osobno odlazi Ahilu i moli ga da mu uz bogatu otkupninu preda mrtvog sina na što ovaj bez većih prigovora pristaje. Usput Prijamu daje jedanaest dana da obavi ceremoniju pokopa. Trojanci su devet dana vozili iz šume drvo da bi napravili lomaču, a deseti dan stavili na visoku lomaču Hektorovo tijelo i zapalili. Kada je sutradan lomača izgorjela, pokupili su Hektorove kosti, stavili u zlatan kovčeg, spustili u iskopanu jamu, ozgo naslagali veliko kamenje pa cijeli humak nasuli zemljom.
Poslije Hektorove smrti Trojanci nisu više bili uvjereni da će se bogovi predomisliti i Troju sačuvati od totalnog uništenja''.

Današnja moderna arheologija ove grobnice naziva tumulima pa da malo prelistamo u što nas uvjeravaju:
Tumuli u Hrvatskoj potječu uglavnom iz vremena Ilira, odnosno iz drugog i prvog tisućljeća prije nove ere. Za većinu se zna da su nastali nasipavanjem zemlje nad ukopane grobove. Pokojnici su polegnuti na površinu zemlje ili u grobnicu od kamena, a bili su i pokapani u raku. Tumulusi su nastajali kada je na jedan ili više takvih grobova s tijelima pokojnika nasipana zemlja ili nasuto kamenje. Tumulusi su, dakle, u većini slučajeva, grobni humci, no ima i onih koji nisu izgrađeni niti su služili u svrhu sahrane.
Neki su smješteni uz prapovijesne gradine, u blizini drugih nema utvrđenja. Kao i u svijetu, i u Hrvatskoj i susjedstvu ih ima raznih oblika, no pretežu tumulusi kružne ili izdužene (često su elipsidni) osnove. Neki su bili okruženi vijencem od pločastoga kamena ili suhozidom. Kada govorimo o veličini tumulusa, velikima u Hrvatskoj možemo smatrati primjerice humke visine od oko 7 metara, koje se doimaju pravim malim brežuljcima, visine kuće jednokatnice. Također, imaju i velik promjer osnove, i do 60 metara. Uistinu, povelike humke, gledano i u svjetskim razmjerima.
Kao što je ranije spomenuto, glavni nositelji "kulture tumulusa" na području današnje Hrvatske i BiH, te Crne Gore i jugozapadne Srbije bili su Iliri - najstariji poznati narod ovih područja za koji je povijesna znanost utvrdila ime i osnovne činjenice iz povijesti, života i kulture. Na osnovi ostataka materijalne kulture koji se u njima pronalaze moguće je utvrditi približno vrijeme nastanka tumulusa. Oni se ovdje podižu, otprilike kada i ilirske gradine (utvrde), od srednjeg ili kasnog bakrenog doba (od oko 1600. godine p.n.e.) do kraja željeznog doba. Unatoč toga, zanimljivo je mišljenje stanovništva pojedinih krajeva, po kojem su, primjerice u Dalmaciji g(r)omile "gradili Turci", a na području Korduna (ranije Gorica) "Grci". U Dalmaciji su novi doseljenici, tijekom turskih ratova ili neposredno nakon njih, u novoj postojbini zatekli građevine, ali ne i predaje o njihovim graditeljima pa su ih najčešće pripisivali Turcima. Na Kordunu se pak pojam "Grci" odnosi na Rimljane.
I da ne kopiram više mišljenje relevantnih stručnjaka za ovo područje arheologije evo nekoliko snimaka jednog zanimljivog ''brežuljka'' u mome zavičaju. Iz daleka se ništa ne vidi ali i među šumskim drvećem potpuno je jasno da ovakva brda moraju biti napravljena ljudskom snagom i inteligencijom i vjerujte da sam se umorio pješačeći do vrha. Brdo je visoko 15-ak metara, prečnika 50-tak, a ako računam kružni nasip ima i 100-tinjak. Samo nasip je visok oko 5 metara. Područje stotinjak metara u krug puno je lomljene keramike, kamena, komada cigle, kostiju, konjskih zubi...
Ne uvjeravam nikoga u svoje šašave ideje ali morate sami prosuditi veličinu i izgled građevine i po mogućnosti uključiti se u komentare, jer svaka pomoć dobro bi mi došla...
Ja se ''krijem'' na vrhu brda čak na četiri slike...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg tumul1.jpg (50,7 KB, 64x prikazano)
Tip dokumenta: jpg tumul4.jpg (37,4 KB, 64x prikazano)
Tip dokumenta: jpg tumul5.jpg (39,3 KB, 61x prikazano)
Tip dokumenta: jpg tumul6.jpg (40,7 KB, 64x prikazano)
Tip dokumenta: jpg tumul7.jpg (40,2 KB, 50x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #372  
Staro 23.09.2012, 23:00
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
I opet nisam temu ubacio tamo gdje joj je mjesto pa molim moderatore da mi učine uslugu. Ebat ga valjda sam omatorio i postao zaboravan i neoprezan...
odgoovorite sa citatom
  #373  
Staro 23.09.2012, 23:45
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Jeste to je to pa sto ne probas da iskopas!
Bilo bi tu puno toga!
odgoovorite sa citatom
  #374  
Staro 23.09.2012, 23:45
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
A trebao bih i jedno par meseci ako ne i godina da kopas!
odgoovorite sa citatom
  #375  
Staro 24.09.2012, 00:01
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
A što bi se tamo moglo pronaći?
odgoovorite sa citatom
  #376  
Staro 24.09.2012, 00:20
Korisnička slika od Banatski šetač
Banatski šetač Banatski šetač je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.12.2011
mjesto: Menjam se da me ne promene!
Starost: 50
prilozi: 667
Zahvaljivao se: 106
Dobio je 165 zahvalnice(a/u) za 67 priloga


A možda i još nešto...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg skelet0n.jpg (15,1 KB, 13x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #377  
Staro 24.09.2012, 01:03
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Ma da je i samo jedan ON ne želim ga uznemiravati. Na jednom lokalitetu kod Požege, u plitkim grobnicama, pokopani su ONI, a ja ,budaletina, dignem ploču... a u mene se izbulje dvije OVAKVE lubanje... Eba te, nisam mogao od straha pustit ploču nazad dok me kćerka nije šutnula nogom vičući mi '' pusti - slikala sam već pet puta''...
odgoovorite sa citatom
  #378  
Staro 24.09.2012, 01:17
Korisnička slika od Banatski šetač
Banatski šetač Banatski šetač je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.12.2011
mjesto: Menjam se da me ne promene!
Starost: 50
prilozi: 667
Zahvaljivao se: 106
Dobio je 165 zahvalnice(a/u) za 67 priloga
Mnogo je za kopanje, šta god bilo. U Bugarskoj su arheolozi slične tračke tumule buldožerima prokopavali da bi došli do grobnica. Tako da možeš eventualno iščekirati po obodu detektorom, pa ako nešto ubodeš, kopaj, jer se dešava da je bilo i sekundarnih ukopa koji nisu u centru tumula.
Sa srećom!
odgoovorite sa citatom
  #379  
Staro 24.09.2012, 12:06
Korisnička slika od Blistok
Blistok Blistok je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 02.09.2012
prilozi: 274
Zahvaljivao se: 566
Dobio je 290 zahvalnice(a/u) za 51 priloga
Bas sam gledao na History Channel prije neki dan kad su Time Team iskopavali slicnu grobnicu. Nista posebno, to su raniji grobovi prije nego se pocelo ukapati u zemlju. Obicno se umrli stavio na povrsinu zemlje i na njega se nasulo brdo zemlje. Onda su valjda kasnije skontali da je puno lakse iskopati rupu nego navesti deset kubika zemlje . U grobnici su pronasli malo grncarije i nekakvu ogrlicu.
odgoovorite sa citatom
  #380  
Staro 24.09.2012, 13:41
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Grga, odmah sam te prepoznao na fotkama, haha. Sto se tice tih brdascadi, ja trenutno ne mogu postaviti fotku ali mislim da to moze nas poznanik "Bucanero", jer u mome mjestu takodje postoji slicno brdasce i na osnovu nekih nasih zakljucaka, ono bi trebalo da bude nekakva gradina a mozda je ipak i tumul.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!