Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 18.01.2008, 23:51
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Sirmium...

Србија

Американци предлагали пресељење Сремске Митровице
Још седамдесетих година, богати амерички колекционари нудили су да финансирају комплетно исељење градског језгра, како би прекопали остатке античког Сирмијума, подстакнути, очигледно, сензационалним открићем уникатних дуката непроцењиве вредности

Масарикова улица која се налази у „кориту” хиподрома (Фото Д. Драгичевић) Сремска Митровица – Последњих дана децембра прошле године, у Сремској Митровици, америчка амбасада и Завод за заштиту споменика културе почели су да се договарају о туристичким посетама Американаца Царској палати и другим античким локалитетима у овом граду. Американци би да крену трагом археолошке екипе са Денисон универзитета, која је, заједно са Археолошким институтом из Београда, истраживалаанти чки Сирмијум од 1968. до 1973. године. За тих пет година ископавања успостављена је слика Сирмијума, једне од четири престонице Римског царства, и његових само делимично откривених атракција.

Истраживања су омогућила чак и неупућеним Митровчанима да објасне себи порекло „долине“ у централном делу Сремске Митровице. Нађено је да „долину“, у коју се сместило неколико данашњих улица, у ствари, „граде“ трибине грандиозног хиподрома под земљом. Идеална реконструкција стазе хиподрома, пресеци његових зидова, трибина и другог – потврдили су да је сирмијумски касноцарски хиподром био копија других царских хиподрома некадашње глобалне силе. Користећи типолошке норме пројектовања и изградње царских хиподрома, археолог др Мирослав Јеремић без већих проблема успео је да „види“ и касноцарски хиподром Сирмијума.

– Хиподром је грађен између 316. и 324. године, на подстицај Лицинија и Константина Великог. Био је дуг 450, а широк више од стотину метара. Имао је елиптично тркалиште, огромно гледалиште ношено сводовима преко двеста просторија, које нису имале другу намену– каже Јеремић за „Политику“. – Хиподром је своју функцију великог циркуса изгубио у последњим деценијама четвртог века, када су пресахли финансијски извори за његово скупо одржавање. У средњем веку, хиподром је био неисцрпни извор грађевинског материјала, док га земља није прекрила, образујући данашњу „долину“ у централном делу Сремске Митровице.

Археолог др Петар Милошевић, који је цео свој радни век провео на истраживању Сирмијума, умро је 2002. говорећи и пишући до свог последњег часа да ће једног дана хиподром бити откопан и стављен у функцију. Јеремић, ипак, није сигуран колико је ова смела идеја остварива.

Америчком тиму археолога посрећило се да буде у Сремској Митровици у време открића 33 римска златника, од којих су четири проглашена „најскупљим“ златницима на планети, с обзиром на то да такви нигде више не постоје. То откриће уздрмало је свет, баш као и откриће златног аварског појаса 1992. године. Чудо се догодило „баксузног“ 13. јула 1972. године приликом копања темеља и сутерена робне куће „Митровчанка“. Распуст је био, па је и гимназијалац Златенко Кузминац лопатом и крампом зарађивао џепарац на дубини од око шест метара. Пијуком је закачио некакав замотуљак, сличан угљенисаној кожи.

– Тада нисам имао никакву представу о томе шта сам ископао. Видео сам само да сам пронашао благо од 33 златника, али нисам ни слутио да су међу њима четири златника вреднија од осталих 29, вреднија од целе Сремске Митровице, само због тога што је на њима лик Константина Великог и што таквих нема нигде у свету, ни у једном музеју, ни у једној колекцији – каже Кузминац за наш лист.

Многи научници су у књигама и небројеним чланцима тврдили да је Златенково откриће једно од најважнијих у светској археологији, и поред тога што је на територији Римског царства пре овог случаја откривено два пута по 33 златника. Каквог ли случаја, златнике зазидане 316. године открива – нико други до Златенко! Злато је чекало баш Златенка читавих 1656 година.


Приказ римског царског хиподрома дугог 450 метара
У епицентру ове златне грознице тада се нашао и пребогати амерички колекционар, извесни Пеган, који је дошао у Митровицу и понудио огромне своте, чак више од 100 милиона долара за четири златника. Предлагао је и другу варијанту: да језгро Сремске Митровице премести на нову локацију, а садашњи ужи и шири центар да претвори у велико археолошко трагалиште и, потом, у туристичку атракцију! Ништа од тога није било прихваћено, нити је могло по нашем закону о заштити културног блага.

Последњих деценија, археолози су схватили да ово поднебље није наклоњено идеји о панонској Помпеји под ведрим небом. Археолог Зорка Пејовић каже нам да, због великих температурних разлика, долази до пуцања камена и опека с малтером, па је видљиво стално пропадање откривених објеката. Наложила је чак и затрпавање неких локалитета којима је под земљом „удобно“ током 17 последњих векова.

Наравно, четири најскупља златника на свету биће и даље чувана на тајном и безбедном месту, а у палати – крипти од 2.500 квадратних метара, која се гради средствима НИП-а, биће изложене верне копије, које се на поглед не разликују од оригинала. И немерљиво вредни златни аварски појас биће представљен репликом, чија ће израда да кошта око 50.000 евра. Али, у палати-крипти биће и мноштво оригиналних уникатних експоната. Међу њима и мозаици из царских одаја, по лепоти и величини јединствени у свету.

http://www.politika.co.yu/rubrike/Sr...rovice.sr.html

pogledajte sliku hipodroma
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 19.01.2008, 17:52
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Sta reci na ovo sve, moj grad ali sam misljenja bplje da su ga dali tada Amerikancima i oni bi napravili nesto, prvo grad bi bio lepsi nego sto je sad, a drugo mogao bi covek i da vidi nesto od Sirmiuma, a ne odes u onaj muzej oni naslagali neka sranja i to sto su ljudi doneli , nista ili dosta malo su arheolozi nesto uradili po tom pitanju, ipak je u to vreme to bio GRADINA sa oko 250.000 stanovnika, sada sam cuo da ce i onih par iskopina jadni sto imaju hoce da zatrpaju jer nema se para za odrzavanje!
A sta odrzavaju, nista, zarasla trava!
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 19.01.2008, 18:29
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Nase kulturno dobro !!! Ja bih prodao ona tri zlatnika izmjestio od tih para grad i valjda bi se nasao jos koji. Ovako zavrsice rimska cigla na nekom od kokosarnika.
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 19.01.2008, 21:49
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
jesi siguran da je bilo 250 000 ljudi???
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 19.01.2008, 21:56
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Nase kulturno dobro !!! Ja bih prodao ona tri zlatnika izmjestio od tih para grad i valjda bi se nasao jos koji. Ovako zavrsice rimska cigla na nekom od kokosarnika.
Na žalost Perune, priča je tako postavljena, da nas obične (tupave)smrtnnike nitko ne ebe ni pol posto.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 19.01.2008, 22:00
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
http://www.politikin-zabavnik.co.yu/...e=03-03_velika
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 20.01.2008, 12:45
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Kako vole da naduvaju stvar to je cudo bozije. Glupavi sistem dozvolio je sto sta, pare im se nude ali bitnije je da radi u Mitrovici Matroz i slicni zagadjivaci. Ekoloske pare tipa turizam njih neinteresuju. Jedinu sansu od takvih gradova ima Viminacijum, zato sto je na ledini ako i to termoelektrana neproguta. Kako su krenuli moze nekom svasta pasti na pamet.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 20.01.2008, 15:29
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Eh da radi i Matroz... nego rodjo neradi nista, pa sta mislis zasto u Mitrovici ima 1000 tragaca?
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 20.01.2008, 15:32
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
bOKIII

Pa nisam ja vrsio popis stanovnika, ali sam degde procitao da je toliko bilo!!!
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 20.01.2008, 16:21
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
ja to prvi put cujem ovdje
ako je stvarno toliko bilo onda je bio ogroman za ono doba...
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Sirmium... bokiii Antika 1 28.10.2006 14:17
Sirmium...Interesantno... bokiii Antika 8 12.10.2006 00:33
novac kovnice Sirmium antikviteti.net Antika 0 24.04.2005 18:51


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!