Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 09.07.2008, 08:54
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Krusevac...

momci sram vas bilo



Arheolozi amateri ugrožavaju nalazišta
Traže zlato u starim tvrđavama
Autor: Slaviša Milenković | 09.07.2008 - 06:28

KRUŠEVAC - Arheolozi amateri obilaze arheološka nalazišta u okolini Kruševca i uz pomoć detektora za metal prekopavaju ih i traže zlato i dragocenosti. Arheolozi upozoravaju da je 30 lokaliteta, koliko ih ima u okolini Kruševca, neistraženo zbog manjka novca, i da bi „lovci na blago“ mogli da ih oštete.

- Stanje istraženosti odgovara skromnim finansijskim mogućnostima. Rađeno je istraživanje lokaliteta „Nebeske stolice“ na Kopaoniku gde je na visini od 1.800 metara pronađena crkva i rekonstruisan je manastir Drenča. Narodni muzej iz Kruševca je istražio deo lokaliteta „Konopljara“ u Čitluku zahvaljući tome što je tuda prošao magistralni put, pa je obezbeđen novac, a trenutno se radi lokalitet „Bedem“ u Mas****, koji je vlasništvo muzeja jer je otkupljeno zemljište - objašnjava Dušan Rašković, arheolog iz Narodnog muzeja Kruševac. Pažnja se posvećuje i ostacima utvrđenja na Jastrepcu, Mojsinjsko-Poslonskim planinama, Kopaoniku, Župi i Gledićkim planinama. Utvrđenja su iz različitih perioda, od praistorije, vremena cara Justinijana, do ranovizantijskog perioda. Stotine arheologa amatera, uglavnom meštana okolnih sela, obilaze utvrđenja tragajući za blagom.
- Dele su na zlatare, koji rade prema kartama, i one koji rade detektorima. Veoma značajan lokalitet Ukosa u Stalaću ugrožen je jer se nalazi blizu magistralnog puta. Na udaru su značajna utvrđenja koja potiču iz neistraženog perioda, od sedmog do desetog veka, „Jerinin grad“ kod Grabovca kod Trstenika, Gradac u Gornjim Levićima na Kopaoniku, Gradac u selu Petina. Ne možemo da kritikujemo ni „divlje kopače“, jer oni ne znaju vrednost tih lokaliteta. Tražili smo novac od republike da bi locirali i evidentirali utvrđenja i snimili konfiguraciju terena, ali ga nismo dobili - dodaje Rašković.
Dok se čeka novac za istraživanja mnogi arheološki vredni objekti propadaju. Jedan od takvih je i crkva Svetog Marka u selu Jakovac, na Mojsinjskim planinama, za koju se još pre 150 godina znalo da je u izuzetno lošem stanju.

Sami plaćaju istraživanje
Rašković kaže da problem predstavljaju i propisi koji građane obavezuju da kada prijave nalazište na svom posedu, sami finansiraju iskopavanja i istraživanje.
- Imali smo slučaj u Vitkovu gde su dva brata počela da grade kuću, a onda naišli na ostatke. Uložili su veliki novac u kuću, a onda su morali da plaćaju i istraživače i da prekinu izgradnju. Samo stotinu metara dalje, na istom lokalitetu, izgrađena je benzinska pumpa i ništa nam nije prijavljeno - ističe Rašković.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 09.07.2008, 14:36
Nigrianvs
Gost
 
prilozi: n/a
Tražili smo novac od republike da bi locirali i evidentirali utvrđenja i snimili konfiguraciju terena, ali ga nismo dobili - dodaje Rašković.
Dok se čeka novac za istraživanja mnogi arheološki vredni objekti propadaju. Jedan od takvih je i crkva Svetog Marka u selu Jakovac, na Mojsinjskim planinama, za koju se još pre 150 godina znalo da je u izuzetno lošem stanju.

Sami plaćaju istraživanje
Rašković kaže da problem predstavljaju i propisi koji građane obavezuju da kada prijave nalazište na svom posedu, sami finansiraju iskopavanja i istraživanje.
- Imali smo slučaj u Vitkovu gde su dva brata počela da grade kuću, a onda naišli na ostatke. Uložili su veliki novac u kuću, a onda su morali da plaćaju i istraživače i da prekinu izgradnju. Samo stotinu metara dalje, na istom lokalitetu, izgrađena je benzinska pumpa i ništa nam nije prijavljeno - ističe Rašković.[/quote]
Pa ebiga bolje im je dase udruze sa nama nego da kamce od drzave i onako sto ima drzava da pola podele izmedju sebe a pola popiju u debeloj ladovini, a u nasem udruzenju bi se kopalo od jutra pa do jutra el bi imali posla sa pravim ljubiteljima arheologije a ne kao oni. Dasu pravi ljubitelji radilibi oni i za dzaba, nego em gledaju dase ocesu od drzave em i sto nadju prodaju za debelu lovu, neka dokazu da nije tako.Nas nazivaju divljim kpacima, a njih???Arheolog ti je danas biti bolje nego ministar, drzava te sponzoruje,imas zakonsku zaledjinu, sve lepo plasiras na strano trziste, napises neku knjigu i svi te tapsu po ramenu
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 09.07.2008, 20:30
Korisnička slika od Stalker
Stalker Stalker je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 14.09.2006
mjesto: Volim normalne ljude, aj malo zastrane, al to je stil života
Starost: 63
prilozi: 1.163
Zahvaljivao se: 717
Dobio je 144 zahvalnice(a/u) za 72 priloga
Kopalo se oduvjek gdje god je bila lokacija sa starinama, zbog bajki,legendi itd. Kopat će se i dalje naravno zbog koristoljublja, ali rijetki su se obogatili na ovaj način. Gledam neki novi kolege počinju sa nekakvim "Profesionalizmo m", ulažu u opremu, studiozno izučavaju terene rade nauke od hobija. Na kraju će takav pristup donjeti samo negativne posljedice za nas koji volimo prošetati po prirodi, osjetiti dašak slobode kretanja, onu iskonsku pra slobodu.
Što se tiče ostava, niti jedna kod nas nije nađena na lokaciji, sve su nađene slučajno i to na totalno pustim mjestima daleko od putova. U glavnom su pohranjene prilikom bježanija pred nekim ili prije neke bitke...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 10.02.2012, 09:59
Misko
Gost
 
prilozi: n/a
Interesantan prilog, hvala Bokii.Ja sam iz Krusevca, i sticajem okolnosti znam za pricu pomenute Konopljare,gde su pronadjene fine ogrlice [zlato],par mindjusa,i sto je meni bilo bas onako cudno kada sam video izvestaj.Pronadjene kovanice 5 Constancija 5 Valensa 25 Valentiniana...Znaci ,neko se smilovao da ostavi po 5 komada...)) a na slici se lepo vidi posuda, u kojoj je moglo biti ne 30 nego 300 novcica....
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 10.02.2012, 10:50
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
e pa kolege mi ocito smetamo onima koji hoce sve za sebe. mi nadjemo pokoju paricu ili kakvo oruzje i odmah smo divlji kopaci,kopaci grobova i pljackasi nacionalng blaga...ne znam kako nestade onoliko nacinalno blago iz mnogih muzeja i galerija? eto oni se brinu za nasu istoriju i ostavstinu. legalna pljacka kako kolega rece. u mom je gradu,pazi sad, nestao cijeli muzej ! bilo je pred rat,svi se bavili politikom i mitinzima kad ti jedan dan prostorije muzeja prazne ko blagajna Federacije.
e pa,cini mi se da su se malo za_jebali. njih su spremali za sve izuzev za nas
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 10.02.2012, 20:38
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Misko, dokle ces ozivljavati teme stare nekoliko godina?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 10.02.2012, 21:41
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Daj bre Miško, brate rođeni....
nemoj više oživljavati stare, pogotovo ovako škakljive teme...
Prvo mislim da je nešto novo a onda tema stara 4 godine... pa tada i ako je neko uapšen i osuđen do sada je pušten na slobodu Hahahah
Ako ti se neka tema sviđa pročitaj je ali ne moraš na svaku da odgovaraš!
To nije način da stekneš određan broj postova jer, gotovo ni jedan koji si napisao nije konstruktivan kao ni ovaj na ovu temu.
Zato zarad kolega ssa foruma NE OŽIVLJAVAJ STARE TEME... jer unosiš zabunu u forumu!
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 11.02.2012, 12:48
Misko
Gost
 
prilozi: n/a
Moj fax su anticki novac i nakit.Nazalost tu nemam sta puno reci, jer postove koji imaju slike ne mogu ni pogledati.Tako da je tesko bilo sta konstruktivno napisati ako ni sliku ne mozes pogledati.Radujem se svakom novom postu, u kome cu procitati nesto novo.A da nije uzeto iz neke od enciklopedija, ili serovano sa neta.Kao 'pocetnik' mogu pohvaliti jedino clana Enigma.Njegovi prilozi, i saveti su stvarno od velike koristi.Nadam se da mi ne zamerate ozivljavanje starog posta, jer sam hteo postaviti nesto na tu temu, i u pregledacu pronasao .Pa kada sam vec nasao, ja ostavio par recenica. .A sto se tice stare teme,,daj postavi ti neku novu konstruktivnu, pa cemo otvoriti diskusiju...
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 11.02.2012, 13:29
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
U pravu si za Enigmu.
Ne vidim razlog zašto se odmah ljutiš.
A što se tiče mene i konstruktivnih tema, nešto nisam u elementu pa ću te uskratiti diskusije na moje teme.
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Lazarev grad i Krusevac............... rammstein Priče...legende...itd 2 30.10.2010 11:12


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!