Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Novac
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Novac Sav novac koji spada u gore navedeni period...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 23.01.2006, 21:53
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Pa imas brojeve vec ispisane na samome novcicu...samo ih trebas desifrovati
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 02.jpg (34,8 KB, 31x prikazano)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 23.01.2006, 22:13
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Mozda ovo vise pomogne.......
http://www.vumidet.net/forum/showpos...9&postcount=33
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 23.01.2006, 22:20
zlatkovics
Gost
 
prilozi: n/a
Pozdrav Kameleon,
Sto se tice broja u gornjem delu novcanice tu si u pravu obelezava godinu vladavine sultana u kojoj je kovan novac.
Sto se tice broja u donjem delu kovanice to je godina kovanja novcanice i primenjuje se tek od 1450 god u turskom novcarstvu tako da na novcicima ili imas broj u gornjem ili donjem delu aversa novcanice.
Kad je broj u gornjem delu kovanice na osnovu tugre se utvrdjuje o kom se vladaru radi a na osnovu broja u kojoj god vladavine je kovan novac tako dolazimo otprilike do god. kovanja.
Sto se tice treceg novcica koji si postavio radi se o 20 para iz 1854 i radjen je u srebru a sto se tice turskih-arapskih brojeva provericu sutra sa kolegom koji je duze vremena radio u libiji pa cu napisati.
P.S.
Ne postoje njihove i nase godine, godina kovanja je godina kovanja ista je i kod njih i kod nas samo se drugacije pisu brojevi.

Promijenjeno od zlatkovics (24.01.2006 u 18:11 sati)
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 23.01.2006, 23:14
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Sad mi nista nije jasno

Prvo da odgovorim Vumiju, razumem ja gde su brojeve ali ne umem da ih procitam (mislim na ove gore), a ovi dole po svemu sudeci su 1223.
E sad sto se tice razlike u godima to sam svuda po netu nasao tj uvek pisu 2 godine (od do, pa od do) a i ovaj tekst koji sam skinuo sa jednog sajta vezan za novcici slican mom (obratiti paznju gde pise o godinama) nemam link samo sam ovo sacuvao.......
Islamic is a fantasy piece for clothing adornment ( sequins began as venetian gold zucchinoes, the name was corrupted to sequin), based on aottoman style coin it has the royal date 1222? or 1223 can't make it out (the date the king was crowned) below, above is the regnal date or the number of years he has ruled 78 , that makes the year 1300 or 1301 thats1882-1884AD to convert a anno hegria date to anno domini subtract 3% then add 621/622 they use solar years which are shorter than ours and start the calendar from Mohamed's flight from Mecca to Medinia. there was a ruler Mustafa IV who ruled for about a year 1222-1223AH/1807-1808AD there was a ruler Mahmud II who's reigned 1223-1255AH/1808-1839AD but that still isn't 78 years ( one would have to be born king) the Tughra ( the funny looped squiggle) is closest to the form of the successor of amr al mahdi the Khalifa who simply used the word "accepted" to form the Tughra ( legend states that the first Tughra began when a illiterate ruler dipped his hand in ink and made a squiggle with his ink soaked thumb and 2 fingers to sign a document, since then the Tughra has been used as a fanciful signature of the king ,elongating letters to form this symbol) the mint seems to be a corrupt Istanbul many of these psudo-coins for clothing adornment exist they are common and some have complete nonsense inscriptions while others like this piece have inscriptions similar to real pieces.
i jos nesto za poslednji novcic meni mnogo lici na ove novcice
http://www.zeno.ru/showgallery.php?cat=1430, ustvari kako si zakljucio da se radi o 20 a ne o 10 para i od kog je materijala?
Nadam se da se ne ljutite sto vam malo protivurecim ali ja sam amater i samo zelim sto vise da naucim o ovom hobiju. Pozdrav svima
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 23.01.2006, 23:43
zlatkovics
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Kameleon
Nadam se da se ne ljutite sto vam malo protivurecim ali ja sam amater i samo zelim sto vise da naucim o ovom hobiju. Pozdrav svima
Nema razloga za ljutnju zato smo i tu da razmenimo misljenja , sto se tice amaterizma tu smo na istom i ja jos uvek ucim kao i svi ostali ovde .
Moram se ispraviti malopre sam napisao za godine da su utiskivane ili u gornjem ili donjem delu aversa ali za vreme Mustafe III(1757-1774) je se utiskivala godina stupanja na presto dole a godina u kojoj je kovan novac u gornjem delu kovanice.
A za tumacenje godina cu videti koliko se ja secam 7 naopacke je br 6
tacka je 0 , kruzic je 5, 1 je 1,7 naopacke sa jos jednom kvackom je 3 . . . uglavnom dacu sutra coveku da ispise skenirati pa postaviti.
Sto se tice godina to se radi o emisijama tog novca npr. 1223-1225 pa je takav novac opet kovan od 1883-1889 za vreme tog i tog vladara.Barem su meni tako objasnili pa ako su lagali mene i ja lazem vas.
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 24.01.2006, 00:58
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Bio sam malo nestrpljiv pa sam trazio po netu i evo sta sam nasao. naime napravio si malu grsku jer 7 naopako nije 6 nego 2, a nase 7 je sest (ili bar lici) i svim mojim novcicima je taj broj 1223 (u donjem delu)sto oznacava datum krunisanja Mahmuda II pa bi trebalo da su svi novcici njegovi sa razlicitim brojem godine (gore). Moram da priznam da mi je ona prica kako je isti novac dvaput kovan malo neubedljiva, a cak se i u clanku o Tugrama koji je rammstein postavio gore spominje prevodjenje datuma sa nekog AH (ako se ne varam). Hvala Rammstein. Ali evo sta sam nasao sto se tice brojeva pa sad nece biti vise zabuna. Nadam se...
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 24.01.2006, 00:59
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Zaboravih
prikačene grafike
Tip dokumenta: gif numbers.gif (4,0 KB, 46x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 24.01.2006, 01:36
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Pa sledi prvi novcic je Mahmuda II 1223 AH 9, drugi Mahmuda II 1223 AH 31, a treci Mahmuda II 1223 AH 29. Gde je 1223 godina krunisanja Mahmuda II a to je 1808 (1223-1255 je ustvari 1808-1839 vladavina njegova). I ako dodas za prvi novcic 1808+9=1817 sto bi trbalo da potvrdi ovo sto sam nasao http://cgi.ebay.com/TURKEY-OTTOMAN-E...QQcmdZViewItem
Ako se varam ispravi me..... inace cu da se pretvorim vise u Mahmuda II
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 24.01.2006, 11:47
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Jeste da je ova slika sa brojevima zasticena ali mozda bi bilo dobro da se ova tema zakaci na vrh, tako da se ubuduce moze lako pronaci kada bude potreba da se razjasne godine na novcicu...gospodine moderatore ovo je za vas poslic
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 24.01.2006, 14:27
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Identifikacija

Vumijeva ideja nije losa, pa evo par KORISNIH stvarcica skinutih sa http://69.55.175.34/Default.html. Tu su arabski hibru i thain brojevi kao i kako se racunaju godine na turskim novcicima (Bio sam upravu).
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg arbcnm.jpg (8,1 KB, 38x prikazano)
Tip dokumenta: gif hebrew.gif (3,4 KB, 43x prikazano)
Tip dokumenta: gif thainmbrs.gif (7,4 KB, 41x prikazano)
prikačena dokumenta
Tip dokumenta: txt ah2ad.txt (1,7 KB, 21x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Jos jedan novcic Vumi Novac 2 09.09.2005 22:03
Da li je novcic u pitanju??? Vumi Novac 8 09.09.2005 11:01


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!