Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Novac
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Novac Sav novac koji spada u gore navedeni period...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 25.06.2015, 19:24
torlak
Gost
 
prilozi: n/a
10 Dinara 1963

10 dinara iz 1963. godine.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 20150625_181601.jpg (42,9 KB, 51x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 20150625_181622.jpg (43,9 KB, 40x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 25.06.2015, 20:26
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Sladoled

U to vreme je popularna "banka" vredila kuglu sladoleda kod sladoledzije iz komsiluka.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 25.06.2015, 22:31
torlak
Gost
 
prilozi: n/a
El na tocenje ili onaj u kuglama?
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 25.06.2015, 23:40
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Stara dobra vremena

Kugla za mali uski fisek, jedna banka, a sladoled u sirokom plitkom fiseku je kostao pet banki (50 dinara). Sladoledzija Irfan je vozio sladoled na biciklu, a mi deca smo cekali ceo dan da naidje, ko nije imao banku, placao je jajem. Cesto se desavalo da nedostaje 1 dinar, da bude recimo 9 dinara, onih aluminijumskih, pa smo strepili sta ce Irfan da kaze, ali bio je dobar covek i uz osmeh davao sladoled.
Taj sladoled na tocenje je dosao kasnije, secam ga se sa ekskurzije u Osijeku, davne 1969, cetvrti razred, obilazak zooloskog vrta u kojem je cuvar urlikao poput Tarzana i ubedjivao nas da mu je upravo on pozajmio glas u filmu, sedenje u letnjoj basti uz Dravu, koka-kola i sladoled na tocenje . . . kraljevsko osecanje koje se zauvek pamti.
Uz sladoledara je i sodar Antal vozio po selu malim konjskim platonom soda-vodu i shabesu, neko slatkasto pice u zelenim flasicama sa klinker zatvaracima. To se obicno kupovalo nedeljom, za "posle rucka", a obavezno se kupovala i lubenica koja se spustala u kanti u bunar na hladjenje do rucka.
Dok su mame pravile rucak, uz obavezan radio-program, mi deca smo isli u bioskop na prepodnevne matineje u nekoj staroj nemackoj evangelistickoj crkvi koja je odlaskom lokalnih Shvaba izgubila prvobitnu namenu, a gde su se najcesce davali predratni filmovi sa Erolom Flinom u ulozi Robin Huda, pa "Tarzan" kojeg je igrao olimpijski sampion u plivanju, inace rumunski svaba, Dzoni Vajsmiler, . . . ali su se najvise cenile kaubojstine sa DZon Vejnom koji je do iznemoglosti ubijao jadne indijance. Predskolski uzrast i deca iz nizih razreda su sedeli na podu, oni iz komsiluka su donosili stolice od kuce, a ulaz se opet mogao platiti i jajima.
Elvis Prisli je polako izlazio iz mode, a Bitlsi su oznacili pocetak novog doba . . . . kod nas su te uloge podelili Ivo Robic i Djordje Marjanovic. Crvena stodinarka je upravo izbacena iz upotrebe.
A nedeljni ruckovi su pocinjali kokosjom supom, za glavno jelo je serivarano pohovano pilece meso sa pire krompirom i paradajz sosom.
Da, tako je to nekada bilo, sto bi Arsen rekao: "Lijepi trenuci nostalgije, ljubavi i siromastva . . .", a o onome posle i sami mozete da svedocite
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
12 x *Hvala* korisniku apostata za ovaj prilog:
  #5  
Staro 26.06.2015, 16:34
torlak
Gost
 
prilozi: n/a
Eto koliko secanja probudi jedan sfrj novcic.
Bas lepa prica iz lepog vremeba.
Tada su se ljudi voleli a stvari koristile, a sad se stvari vole a ljudi koriste...
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 29.06.2015, 14:21
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
Onda su dosle devedesete, i jos traju..
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 30.06.2015, 00:34
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Eeeee Apostata lepo si objasnio svaka čast.. Kao da smo u onom vremenu...
Eeee Milogore dobro kažeš, još smo u tom vremenu

Nego interesuje me što se zvala "banka"?
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 03.07.2015, 21:44
Korisnička slika od Solidus1
Solidus1 Solidus1 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.07.2014
prilozi: 829
Zahvaljivao se: 583
Dobio je 1.144 zahvalnice(a/u) za 388 priloga
Tih 10 dinara ili banka kako se onda zvala vraća mi sjećanje u kasne šezdesete kada su se već prestale upotrebljavati. Mi smo ih prerađene koristili za druge svrhe. Zvali smo ih tucane banke. Stavljali bi ih pod tramvaj da se malo prošire a onda brzim pokretom ubacivali u stolni nogomet u fliperani ili Salonu kako smo ju mi zvali i dosta često iz prve dobivali kuglice. Stariji su ubrzo izmislili novu stvar pa su banke otišle u zaborav. Jednostavno bi u otvor za žeton kad prodavač žetona ne vidi ugurali kukicu od savijene žbice za bicikl, zakačili mehanizam i povukli ručicu za kugle.
Nedavno sam našao još jednu. Kao i ostale završila je u đubretu a s njim na njivi.
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 04.07.2015, 11:56
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Popodnevni tramvaji

Eh kolega, bas me dotuce . . .secam se istih tih tramvaja desetak godina kasnije kada su tutnjali ispod prozora moje sobice u Radicevoj (kod Dinter, kojih verovatno tamo vise i nema) u kojoj sam nakon predavanja sedeo kao najusamljeniji covek na svetu i osluskivao ("Pokisla ulica od prozora dalje i) zvuk predvecernjih tramvaja" . . . . . sve je, bas sve bilo kao u onoj Arsenovoj i zato i ja "Upucujem ovu lijenu popodnevnu misao u ono dvoriste . . . . . . steta, nepovratno steta".
Oni koji ne razumeju ovo, neka mi oproste na ovolikoj sentimentalnosti, ali u mojim godinama se covek neprestano vraca uspomenama, a ja "Raspolazem s jos milion njeznih i bezobraznih podataka nase mladosti koja nas pred vlastitim ocima vara i krade i napusta . . ."
Bas me zanima ima li neko na forumu ko deli interesovanje za poeziju?
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku apostata na prilogu
  #10  
Staro 05.07.2015, 10:17
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
Nema poezije bez Mike Antica..
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
2 dinara Tutankhaton Novac 6 16.04.2013 14:16
2 dinara iz 1938 Stef74 Novac 5 25.08.2007 13:06


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!