Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 01.07.2006, 18:44
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
nesto zanimljivo

Preuzeto sa interneta

U avgustu 1998g.detektor specijalist Marc Steenbergen(31)je sa svojim detektorom pronasao njegov,kako on misli,"pronalazak zivota".U jednoj seljackoj supi,u belgijskom graduBaarle-Hertog,na dubini od jednog metra,Marc je pronasao najvece u Beneluksu iskopano blago.Plijen se sastojao od 7 plasticnih burica do vrha napunjenih (srebrenim i zlatnim)novcicima i vrijednosnim papirima.Pored toga je ispod buradi pronasao jos 87 stebrenih i 2 zlatne poluge svaka tezine od 1kg.Totalna vrijednost blaga se procijenjuje na 25000 guldena(100-110 hiljada eura)
Sedam dana poslije,jos vidno uzbudjen pronalaskom,Marc je izjavio:"Ja ne mogu jos uvijek vjerovati.Od jutros sam opsjednut holandskim i belgijskim novinarima.Svi zele normalno znati ime familije na cijem imanju je sve to pronadjeno,ali sam ja obecao sutjeti i drzim se svog obecanja".
Identitet
Iako Steenbergen nije zelio otkriti identitet familije,gradonaceln ik Baarle-Hertoga je otkrio da se radi o ostavstini,dvije godine unazad preminulog,Jan van der Vlar-a iz Baarle-Hertoga.To je u medjuvremenu potvrdjeno iz razlicitih izvora.Steenbergen kaze da je familija predpostavljala da ce nesto naci,ali da on nije ocekivao toliko."U svom zivotu nisam vidio toliko novca i plemenitog metala na jednom mjestu",kaze Marc.
Steenbergen se vec 17 godina bavi ovim hobijem."Sve je pocelo u mojoj trinestoj godini gledajuci jednu dokumentarnu emisiju o ljudima koji sa detektorom metala, na starim bojnim poljima ,traze skriveni novac poginulih vojnika.Poslije toga sam nedeljama moljakao oca dok nisam dobio jednostavan detektor metala.Prvih dana nisam pronasao nista sve dok nisam otisao traziti u okolini jedne crkve ovdje u Hulstu.Tamo sam iskopao najednom 50 zlatnih novcica.Tako je pocelo".
Trezveni Zeeuw (provincija)je u medjuvremenu od svog hobija napravio svoj posao.U njegovoj prodavnici ,sa odgovarajucim imenom "njuskalo",od unazad 4 godine prodaje i iznajmljuje detektore metala.Pored toga ga cesto pozivaju da pronalazi izgubljene predmete (vjencano prstenje,nakit,skriv ene naftne tankove,pa cak i oruzje)
Muzej

Marc-ova velika ljubav su predmeti iz srednjeg vijeka.U podrumu svoje prodavnice je napravio kompletan muzej istorijskih predmeta koje je tjekom godina pronasao.Mnogo novcica i keramike,ali i pistolja iz 17 vjeka pa sve do njemackog automata iz 1943god.Koliko god je Marc momentalno zauzet sa svojom prodavnicom,on uspjeva jos naci vremena da sa svojom prijateljicom Ester i njegovim prijateljima ode u trazenje."Ovaj hobi na mene djeluje tako umirujuce,a i pronadje se jos uvjek nesto interesantno",kaze Marc.
Na slikama se vidi Marc,dio pronadjenog novca i plugai nekoliko slika iz njegovog muzeja.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg marc2.jpg (34,4 KB, 33x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Dsc01070.jpg (17,3 KB, 44x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Dsc01073.jpg (17,2 KB, 33x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Dsc01075.jpg (22,3 KB, 38x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Kelder.jpg (79,6 KB, 28x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kelder_onders_1.jpg (71,3 KB, 26x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kruiken%20en%20dergelijke.jpg (22,2 KB, 31x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 01.07.2006, 21:33
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Ovo sam zaboravio dodati.Jedan dio pronadjenih novcica i srebrenih poluga koje se sada nalaze u Marcovom muzeju.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 02.07.2006, 03:31
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
pozdrav zeljketa,
znas li mozda ima li jos ovakvih ili slicnih muzeja u holandiji ili negde drugde po evropi...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 02.07.2006, 10:56
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Pozdrav Banebeograd!
Ja mislim da je ovo jedini muzej ovakvog tipa u Holandiji i u Belgiji.Ovaj muzej se nalazi na samoj granici izmedju ove dvije zemlje.Na internet stranicama na holandskom jeziku(i u Belgiji govore holandski )koje su vezane za nas hobi redovno se pojavljuje samo ovaj muzej.
Sto se tice ostalog dijela Evrope nije mi nista poznato.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 03.07.2006, 01:32
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
hvala zeljketa,
nasao sam sajt od tog muzeja u gradu Ba Hulst,
ako naletis na jos neki slican javi,
pozdrav
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Nesto za Jackdetekta :) Vumi Vrste i namjena 9 07.09.2005 00:22


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!