Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 12.04.2005, 20:33
davor
Gost
 
prilozi: n/a
s drugog foruma



http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=92515
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 12.04.2005, 20:49
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ne znam kakva je situacija kod vas u hrvatskoj kad se tako nesto desi ali znam za jedan primjer kod nas u bosni. Covjek je kupio plac u jednom naselju blizu B.Luke, kada su poceli kopati naisli su na temelj rimske zgrade, radovi su prestali, arheolozi su dosli i otkopali temelj. Covjek je ostao bez placa a pametni arheolozi su dozidali temelj sa kamenom umjesto da to na neki drugi nacin konzerviraju...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 12.04.2005, 21:23
davor
Gost
 
prilozi: n/a
ma kod nas ti nalazi ljudima koji prijave naprave više problema nego koristi

znam da dolje u Hercegovini oni koji strojevima kopaju rovove za kabele i vodovod ne pada na pamet da prijave kad naiđu na nešto slično

a tamo je bila gužva u antičko doba, skoro na svakom mjestu gdje zakopaš, nečeg ima

a kovanice, kad ljudi odnesu u muzej, ima muzejskih službenika, koji im daju nešto sitno, pa kasnije preprodaju, više puta mi ljudi pričali kako su ih prešli
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 14.04.2005, 03:31
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Dobro citajuci na forumu koji si nam davore poslao,dosao sam do zakljucka da covek koji je pronaso grob se ne razume i ne bavi arheologijom.Meni kada bi se to licno dogodilo da ja na svojoj zemlji pronadjem tako nesto,ne bih ni sekundu razmisljao sta da uradim.A isto tako ne bih ni razmisljao da pozovem arheologe.E sada kakav je zakon kod vas u Hrvatskoj to neznam,ali mislim da nije nista bolji nego kod mene u Srbiji.A ustvari kod mene dole u Srbiji skoro niko i ne prijavi kada naleti na tako nesto.Zavisi o kojim se zapocetim poslovima radi,ali to se u vecini slucajeva ponovo zatrpa,kao da nikad nista nije ni bilo.Primer:Covek koji je kopajuci bunar naleteo na tajni podzemni hodnik,ponovo mesto zatrpao (u strahu da ce mu arheolozi raskopati celo dvoriste) i na tom istom mestu sazidao garazu.E sada gledajuci sdruge strane ne prijavljivanje takvih slucajnih nalazista nanose veliku stetu arheologiji te iste drzave.A sdruge strane pa ni te iste drzave nemaju regulisani zakon,kao sto je to svugde u svetu regulisano,gde takvi slucajni pronalasci se bogato nagradjuju,tj slucajni pronalazaci.A sdruge strane nas hobi arheologe koji sami finansiramo svoje radove i opremu,ganjaju i optuzuju da nanosimo stetu drzavi.A ustvari ta sama ista drzava nanosi stetu sama sebi.Ali to je vec sad drugo pitanje za razmatranje........n ecemo da zalazimo u tome
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 14.04.2005, 09:32
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Rammstein, ovo sto spominjes bogato nagradjivanje ima kako sam cuo samo u Engleskoj, jer tamo arheolozi i arheolozi amateri (mislim na tragace sa detektorima )rade zajedno i svaki nalaz se cak na licu mjesta procijenjuje i isplacuje. Ovdje kod nas u Austriji je zabranjeno trazenje na svim mjestima na kojima se sumnja da postoje nekakva potencijalna nalazista. Ako kojim slucajem pronadjes nesto vrijedno na nekom drugom mjestu (nepoznatom) onda bi to morao da prijavis i da predas, ili nekom arheologu, muzeju ili nekoj drugoj ustanovi koja se bavi zastitom kulturnih i istorijskih spomenika. Po nekakvom nepisanom (a mozda i pisanom) zakonu, oni su obavezni da ti nakon nekoga vremena vrate pronadjene stvari a ako postoji poseban interes za pronadjenu stvar, onda te pitaju da li bi zelio da to njima poklonis a ako to ne zelis onda ti ponude otkup. Naravno sve ovo treba da bude prije toga rijeseno sa vlasnikom zemljista (znaci prije trazenja trebas dobiti pristanak od vlasnika zemljista da smijes da trazis na tom mjestu), koji u slucaju isplate nagrade ima pravo na 50% premije.

Kada vec spominjemo premije i ostalo, malo mi je cudno da samo mi tragaci moramo da pitamo vlasnika zemljista da trazimo na istom a u slucaju da pronadjemo vlasniku pripada pola od toga, da li su ikada arheolozi pitali vlasnika zemljista za dozvolu i da li je ikada vlasnik iste dobio pola nadjenih (iskpanih) predmeta ili novcanu protivvrijednost???
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 14.04.2005, 10:02
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Narode, ako vi mislite da svaki grob, ili stara kuca moraju postati arheoloski lokalitet, onda u ovom delu Evrope stvarno imamo problem. Sracunajte malo od kamenog doba do blize istorije koliko generacija raznih naroda je prozivelo na ovim prostorima, pravilo neke upotrebne predmete, i naravno sahranjivalo. Radi se verovatno o hiljadama tona razne gvozdjurije, bronze itd. Ono sto se nadje je samo vrh ledenog brega, koji nije potonuo dublje u zemlju, a svaki kvadrat moze skrivati po nesto.
Naravno, svaka drzava oseca potrebu da zastiti takve lokalitete i proveri ima li neke velike vrednosti.
Ali, arheolozi nece nikada moci odraditi ni stoti deo onoga za sta se vec odavno zna. Oni prosto zavedu takvo mesto, zabrane njegovo koristenje, odu i verovatno se nikada vise tu ne vrate.
Drzave, koje imaju more socijalnih problema, nikada nece izdvojiti znacajna sredstva za iskopavanja.
A najlepse je kada neki prostor zatreba za hidrocentralu, fabriku ili sl, tada lepo dodju buldozeri i na brzaka "srede" sve lokalitete koji tu postoje. U Turskoj je citav grad od neprocenjive vrednosti, prosto potopljen, a arheolozima je dato vreme od godinu dana, za koje su uspeli da otkopaju i spasu 1/1000 deo.
Vestacka djubriva po njivama, kao i teske poljoprivredne masine ubrzano unistavaju vredne stare predmete, koji su stajali netaknuti hiljadama godina.
Mozda je ovo sto cu sada reci i ironicno, ali, stotinama amatera tragaca, drzava treba zahvaliti sto spasavaju ono sto se jos spasiti moze i konzerviraju. Pa, konacno, i ono sto prodaju (a verovatno bi bilo unisteno da ga nisu izvadili), pre ili kasnije ode van, a u zemlju ulazi cvrsta valuta koja se stavlja u promet, sto je VEOMA KORISNO za nasu ekonomiju na izdisaju.
Sve ovo trebali bi znati neuki novinari i drugi, koji u javnosti stalno napadaju ovaj hobi, i traze njegovu zabranu i rigoroznije kazne.
Ja se iskreno nadam, da ipak postoji tracak razuma u nekim novim ekonomski orjentisanim ljudima, koji ce shvatiti sta je korisnije za drzavu: gusiti ovaj hobi, i pustati da rariteti propadaju, ili jos vise ga liberalizovati, omoguciti saradnju izmedju arheologa i amatera, konacno omoguciti muzejima da trguju sa inostranstvom (i prodaju ono sto im ne treba, da bi od amatera otkupili ono sto im treba) itd.
Sta mislite o ovakvom aspektu?
Zeljko
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 14.04.2005, 10:40
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
O ovoj temi se u njemackoj ili austriji vode velike diskusije (bolje reci svadje). Mislim da je negdje vec receno da sami arheolozi otkopavaju prvi sloj zemljista (nekih 40-ak cm) i uopste ga ne pretrazuju vec traze ono sto se nalazi ispod. Sada me interesuje, zasto je nama recimo zabranjeno da pretrazujemo tih 40-ak povrsinskih cm, koje njih uopste i ne zanima. Mislim da se tu ipak radi o financijama, arheolozi nemaju para da bi izvodili istrazivanje i kopanje a boje se da ce neko nesto pronaci i to skupo prodati pa samim tim se mozda i obogatiti. Ovdje u austriji je vec poznata "izreka" arheologa" To sto vi pronadjete nama svejedno nije interesantno ali je ipak bolje da propadne u zemlji nego da vi uzmete sebi". Mislim da je dosta pogledati primjer engleske i time je sve receno. U austriji je jedno vrijeme bilo dozvoljeno trazenje detektorima metala i tada su se napunili i njihovi muzeji jer je dosta tragaca prijavljivalo nalaze i poklanjalo muzejima. Otkako je to zabranjeno, sve je manje prijavljenih pronalazaka.
Uzmimo primjer da su prije neke dvije sedmice u austriji na licu mjesta, po danu, uhvacena dvojica, koji su sa detektorima bili na njivama najveceg keltskoga naselja u evropi (Sandberg). Prijavili su ih seljaci i policija ih je uhvatila. Kao prvo oni nisu pronasli ama bas nista na tom mjestu a vrijedno je spomenuti da se nigdje ne primjecuje da je tu nekada postojalo naselje. Ljudi normalno obradjuju zemljiste. Poznato je da je tu negdje bila i kovnica keltskoga novca i da su velike kolicine toga novca nasle mjesta kod numizmaticara i na javnim aukcijama. Moje misljenje je da se ovo nista nebi desilo da sami ti seljaci tamo, inace vlasnici zemljista, ne traze detektorima i prijavljuju ostale ako se pojave tu iz ciste zavisti da taj ili ti drugi nesto ne pronadju...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!