Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 20.11.2004, 15:33
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Explorer II

Explorer II je dalje usvrsavani XS model. Radi sa FBS tehnologijom (Full band spectrum) tj sa 28 razlicitih frekvencija. To daje mogucnosti onome ko sa njim trazi da za krace vrijeme bolje pretrazi odredjenu povrsinu. Zbog svih ovh silnih frekvencija, trebalo bi da je jednako ostjetljiv kako na male tako i na vece predmete. Zbog jako niske frekvencije koju sadrzi u ovom spektrumu (1,5 kHz), trebao bi da pretrazuje prilicno duboko. Po navodima proizvodjaca lak je za programiranje. Opremljen je sa novim softwerom (u odnosu na XS) koji daje mogucnost da se aparat lakse i brze prilagodi kako zeljama onoga sto sa njim trazi tako i osobinama terena. Ostavita je mogucnost da vlasnik sam sebi napravi odredjene programe sa kojima ce da trazi. Osnovni programi koji su vec od strane proizvodjaca u njemu memorisani i koji se ne mogu brisati, zadovoljavaju u potpunosti kako iskusne tako i one koji tek pocinju da se bave ovim hobijem. Novo na njemu, u odnosu na XS, je da se na displeju mogu ocitati vrijednosti koje govore o sastavu predmeta (misli se na metale) i njegovoj provodljivosti (magnetnoj). Ove vrijednosti se mogu prikazati kao brojevi ili kao grafika- ostavito je vama na izbor. U odnosu na XS daje do 50% vise informacija na displeju i sve to zahvaljujuci 2-D pokazivacu. Po navodu proizvodjaca, u mogucnosti je da pronadje komad od plemenitoga metala koji se nalazi direktno pored komada zeljeza, sto drugi detektori (opet po navodima istoga) nisu u stanju - opet sve zahvaljujuci 2-D Smart tehnologiji. Poboljsanje u odnosu na XS se vidi kada se radi o sitnijim predmetima , kako od plemenitoga metala tako i od zeljeza, gdje se Explorer II ponasa mnogo stabilnije od svoga predhodnika. Kod kontakta sonde sa zemljom, moguce je ocitati relativnu dubinu na kojoj se pronadjeni predmet nalazi, sto se opet moze uzeti kao pocetna tacka pri iskopavanju predmeta. Navodna prednost se nalazi i u tome sto se kabal od sonde ne mota oko drzaca nego se provodi kroz njega (kabal se ne vidi). Od opreme sadrzi dvije vrste DD sondi, jednu od 10,5'' i jednu od 15'' WOT DD.

Tehnicki podaci:

- 28 frekvencija (1,5 kHz - 100 kHz)
- Manuelni filter za podesavanje vrste zemljista
- Nacini trazenja: DISC sa mogucnosti stelovanja
Svi metali (iskljucen filter)
- Pin Point (tacno odredjivanje polozaja predmeta)
- Notch filter sa mogucnosti programiranja
- Digitalni displej sa osvjetljenjem
- Prikljucak za slusalice
- Ugradjeni zvucnik
- Koristi 8 x 1,5 V baterije tipa AA ili akumulator
prikačene grafike
Tip dokumenta: gif ExplorerII.gif (37,9 KB, 42x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Explorer.jpg (11,6 KB, 36x prikazano)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 20.11.2004, 19:47
DINIC
Gost
 
prilozi: n/a
Da li on istovremeno (automatski) radi na 28 frekvencija ili ti to moras sam da podesis na koju hoces frekvenciju da trazis?
I dali bi mi mogao malo objasnis o, Nacinu trazenja isc sa mogucnosti stelovanja ,sta to znaci.
Hvala
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 20.11.2004, 20:29
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Radi istovremeno sa 28 frekvencija. DISC sa mogucnoscu stelovanja (namjestanja) je disc koji ima mogucnost da u stepenima iskljucuje zeljezo. Znaci kod nekih aparata, kao sto je recimo Fisher CZ 7a, postoji mogucnost da se zeljezo iskljuci ili ne a kod ovoga aparata postoji mogucnost da se "podesava velicina zeljeznih predmeta" koji trebaju da se filtriraju. Ovu funkciju ima takodje i Minelabov Advantage kao i stariji Musketeer ako se ne varam. Znaci ima potenciometar (ili recimo kao kod explorera digitalno) sa kojim mozes da izabiras osjetljivost disca.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 22.11.2004, 00:29
DINIC
Gost
 
prilozi: n/a
Jos jedna mala pomoc ako moze.
Milane reci mi dali Explore II ima odvajanje samo za plemenite metale?
I na primer jednu kutiju 10x15cm po tvom misljenju na kojoj je dubini moze pronaci?
Hvala puno
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 22.11.2004, 01:04
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ne znam sta mislis pod "odvajanjem plemenitih metala", da li tu mislis na sve obojene metale (bakar, zlato, srebro ...) ili na neke posebne. Ako sam te tacno razumio tu se radi o DISC -u, tj diskriminatoru koji filtrira odredjene vrste metaka (ne pokazuje ih). Da li explorer II moze da pokazuje samo npr zlato a da ostale ne pokazuje tj da ih filtrira ne znam tacno. Moja pretpostavka je da moze, jer detektor ima mogucnost manuelnoga programiranja a posjeduje i NOTCH filter, sto znaci da mozes da filtriras metale koje hoces a da ti on pokazuje recimo samo zlato. Problem kod zlata a i srebra je u tome sto imaju jako slicnu magnetnu provodljivost sa aluminijumom pa onda postoji mogucnost ako se detektor programira da ne pokazuje aluminijum moze da se desi da preskoci kako zlato tako i srebro (ovdje se vecinom govori o manjim predmetima od zlata i srebra kao sto je prstenje i jako mali i tanki srebrni novcici). Sto se tice nalazenja kutije koju si spomenuo mislim da je u stanju da je pronadje na toj dubini cak sam siguran u to jer ako je u stanju da pronadje veci novcic (3-4 cm promjera) na dubinama od 30-40cm (zavisno u kome polozaju se nalazi), onda je sigurno u mogucnosti da pronadje i doticnu kutiju. Nisam imao prilike da testiram explorer ali se nadam da cu to sa kolegom jednom uraditi, naravno kada bude ljepse vrijeme. Sto se tice tvoga pitanja koji detektor moze pronaci jedan sesterc na dubini od 40 cm mogu ti sad reci istinu. Pitao sam jednoga kolegu koji se trazenjem bavi nekih 10-ak godina. Rekao mi je da je sa Fisherom CZ 7a pronalazio sesterce na toj dubini, ali kako sam i ja vec rekao sve zavisi u kome se polozaju nalazi u zemlji.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 22.11.2004, 18:49
DINIC
Gost
 
prilozi: n/a
Reci cu ti iskreno Milane o cemu se radi,Prvo trebao bih potraziti jednu kutiju neznam tacno koje je velicine mozda je 15x15 amozda 25x25cm a mozda i malo veca od prilike po pricanju mog dede je izmedju 50 i 80 cm dubine. A druga stvar je isto prica mog dede, ima tri velika sanduka jedan od sanduka sam iskopao bio je 50x50 u njemu je bila municija (drugi svetski rat) i jedan dvogled nemacki, bio je na dubini od 40cm drugi su verovatno dublje pa sam te zato pitao ako mozes da mi das neke male primere do koje dubine moze da ide Explorer II.I dali ja sa njim to u opste mogu naci?
A da nisam ti rekao dvogled sam zadrzao poslacu ti sliku u januaru a municiju sam poklonio muzeju iz razloga zato sto su znali neki ljudi sto nisu trebali znati.
Hvala ti puno
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 23.11.2004, 01:41
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Tvrdim da explorer moze pronaci kutiju 15x15 cm na dubini od 60cm. Sad da li ce signal biti bas cist ili nece to ne mogu reci. Ali u svakome slucaju ako se otprilike zna gdje se trazi i sta se trazi onda se detektor prebacuje u rezim "Svih metala" i kopa se svaki signal. Naravno nije lako kopati svaki signal ali se nikada ne zna da li je bas taj signal od kutije koju trazis ili ne... Naravno ako je povrsina na kojoj se predmet trazi svedena na neki minimum (ne bi bilo zgodno prekopati svaki signal na hektar povrsine)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 24.11.2004, 21:52
DINIC
Gost
 
prilozi: n/a
Milane a dali postoji neki drugi aparat sa istim funkcijama a da ide dublje na primer do 1m?Dali mozes da mi das neki predlog, jer ako kupim explorer II pa nista ne pronadjem sta sam onda uradio,Znam bice mi potreban za druga istrazivanja ali mi se ne isplati da kupujem dva aparata.
Ili da ja uzmem ipak explorer II
Sta ti mislis?
Izvini mozda sam ja malo dosadan.

Hvala unapred
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 25.11.2004, 00:00
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Pazi, ja ne zelim da te nagovaram koji detektor da kupis, niti ti mogu sa sigurnoscu reci sta koji sve moze jer nisam isprobao sve detektore. Kazem ti opet, moje misljenje je da Explorer II moze pronaci kutiju 15x15 cm na dubini od 60cm, da li moze i dublje ne mogu ti reci. Ako nisi siguran da ce ti taj detektor biti dovoljan onda bi morao izdvojiti vise nego duplo da bi kupio recimo Minelabov GP Extreme, to je stvarno mocna masina ali su mocne i pare koje za njega treba izdvojiti. Opet ti kazem, ne zelim da uticem na tvoju kupovinu i tvoj izbor, ne bih volio da mi poslije kazes kako sam te pogresno uputio ili sta ti ja znam sta vec. Najbolje ti je , ako imas mogucnosti, da odes kod prodavca detektora i da ga pitas da testiras detektor prije nego ga kupis, ili jos bolje je ako neka firma ili trgovac detektorima iznajmljuje detektore, da odes tamo, uzmes jedan explorer i da ga negdje isprobas po svojoj volji. Tih par Evra koje ces dati za uznajmljivanje, nece biti toliki problem kao nekih 1000 Evra za kupovinu i da se poslije razocaras. Volio bih da ti mogu tacno odgovoriti na sva tvoja pitanja ali na zalost nisam u toj mogucnosti, jer ja ne posjedujem sve te detektore i nisam ih sve testirao- nadam se da me shvatas. Sve sto ti mogu reci je ono sto sam do sada ja isprobao sa detektorima koje sam imao i koje jos uvijek imam. Ipak tvrdim da Explorer II moze da pronadje onu kutiju na 60cm...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 25.11.2004, 03:18
DINIC
Gost
 
prilozi: n/a
Milane hvala ti puno oticicu ovih dana do prodavnice za detectore,pa cu se javiti.
Hvala jos jednom
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!