Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Testiranje detektora
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Testiranje detektora Ovdje možete pročitati rezultate testiranja raznih detektora i takođe unijeti vaše rezultate testiranja...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 25.08.2009, 14:00
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Novi u plemenu zvanom tejonci

Od nedavno sam vlasnik novog metal detektora Tesoro Tejon. Napisacu neko moje vidjenje ovog detektora onako pocetnicki kao i poredjenje sa mojim starim White’s Eagle Spesctrum 1 koji imam vec 8 godina. Hteo bih odmah napocetku da napomenem da tejona nisam uopste stelovao i odradio ground balans kako bi trebalo da se radi (bar tako pise u upustvu) jednostavno sam ga upalio i poceo da radim. Prvi dan smo ja i moj surak (zenin brat) otisli na kratko da vidimo kako radi i malo da uporedimo dubinu oba detektora. Tejon je sa klasicnom sondom detektovao nalaze na istoj dubini kao i spectrum nista dublje, cak bronzani novac precnika 10mm na dubini 5 cm nije ni jedan osetio. Stavio sam stari gvozdeni ek.ser na sester i antoninian. Spectrum je javio zvukom za gvozdje dok tejon iznenadjujuce prvo nije javio nista verovatno jer sam mu namestio vecu diskriminaciju ne znam ni sam. Prvi dan nismo nesto puno eksperimntisali i koristili smo samo malu sondu. Drugi dan sam montirao vecu 10 x 12 sondu. Sa njom je tejon sasvim drugi detector sto se tice osetljivosti i dubine, pravo ludilo. Isli samo na teren koji je sasvim dobro istrazen. Uceci malo sa youtube-a namestio sam sledece parametre: threshold na pola, vco tone na pola, alt disc level i disc level na iron i senzivity na 8. Za malo vise od sat vremena nasao sam 19 sitnih broncanih novcica od 13-20 cm. Pustio sam suraka da ide ispred mene sa spektrumom na mestu gde je novca bilo dosta. Novac koji je bio vertikalno postavljen cak i na samoj povrsini spectrum nije ni osetio dok je tejon javljao cak preko 10 cm. Na dubini od 10 i vise centimetara horizontalni novac spectrum je javljao slabim signalom kao da se radi o malom gvozdenom predmetom i uglavnom to nije kopano ili nije uopste javljao . Tejon je lepim zvukom javljao do 15 cm dok je slabijim zvukom javljao dublje novcice. Kopao sam sve sto mi je javljao tako da kad ima pucketav zvuk uglavnom je bilo manje gvozdje dok je vece gvozdje javljao isto ili slicnog zvuka kao i olovo i novac. Opet nije lose iskopati neki veci gvozdeni predmet ima zanimljivih stvarcica koji sa spektrumom nisam kopao jer je imao dva zvuka jedan za gvozdje jedan za plemeniti metal. Steta sto tejon ima samo jedan zvuk mada i on se pazljivim slusanjem moze razaznati sta je gvozdje a sta olovo bronza… samo treba imati iskustva. Desavalo mi se da javi slab zvuk i kad izasovim malo nejavi nista to jest da lazira. Ponekad kad udari o zemlju ili neko rastinje, drvo i slicno javi slabim zvukom. Pretpostavljam da je detector veoma osetljiv na takve stvari ili ga ja nisam nastelovao kako bi trebalo, jos jednom da naglasim da sam totalni pocetnik sa tejonom. Primetio sam da kada sensivitet predje 9 aparat pocne da pucketa postaje nestabilan. Ne svidja mi se sto se dugmici lako okrecu pa ponekad se sami pomere ili kada ostavim detector na zemlju ili zavlaveci se pod neko drvece i slicno. Vise bi voleo da skljocne kada se pomeraju dugmici. Ne svidja mi se sto je kabal u sondi stavljen na sredini a ne sa strane kao vecina sondi sto sam video. Mada prolazeci kroz rastinje moze da se zakaci i kad je sa strane i ispred. Kao i kod spectruma mora se raditi sto sporije a ne zurba i trcanje. Kopao sam sa asovom koji je sirok kao lopata i snazan tako da je kopanje sa njim veoma lako i brzo. Treci dan sam isao sam i poneo sam mali vojnicki asov sa kojim je mnogo teze kopati pogotovo sto je zemlja suva i tvrda. Bas sam se namucio pogotovo kod dubljih nalaza i to preko 50 cm, sa spektrumom sam kopao najvise 30 cm u stvari vise sam grebao sa asovom namesten za rad kao motika. Neznam sta za tejonom ostaje ali za spektrumom moze svasta da se nadje. Ocekujte od mene uskoro slike nekih nalaza pogotovo gvozdenih predmeta. Treci put sam se dosta nakopao gvozdenih predmeta neiskustvo cini svoje a ostalih predmeta slabo oko 30 bronzica 1 fibula bez igle za 6 sati traganja. Tezina detektora je slicna spektruma i tejona sa velikom sondom. Dok sam sa spektrumom morao da menjam cas desnu cas levu ruku svakih 15-20 minuta sa tejonom sam izdrzao vise od sat vremena desnom rukom a levom sam samo ponekad drzao, mada dosta je teska velika sonda dok sa malom tejon je veoma lak. Svako javljanje detektor sam morao ostaviti sa strane da bih mogao da kopam. Centriranje predmeta je dobro mada ponekad kod dubljih i vecih predmeta hoce da bude neprecizno pa mora da se prosiruje rupa. Opet to je dobro jer moze da se osteti predmet u zemlji. Sa spektrumom sam mogao izmeriti dubinu (priblizno) i bolje je centrirao predmet u dubljim slojevima dok kod tejona sa velikom sondom je teze. Hoce ponekad da bude predmet pored rupe kada iskopam zemlju. Desavalo mi se par puta da iskopam nalaz pa on padne dublje nego sto jeste i gle cuda sad ga ima sad ga nema ali to su standardne muke sa kopanjem verujem kod svih nas tragaca.
I na kraju zakljucak. Tejon treba stalno uciti i vezbati. Meni kao pocetniku deluje veoma, veoma dubok pre svega, ostale mane nisu toliko bitne .Vremenom se nadam da cu nauciti kako se steluje i kako iz njega izvuci najbolje. Ocekujem vase primedbe i savete sa nestrpljenjem pogotovo iskusnijih tragaca koji poseduju tejon.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 25.08.2009, 14:04
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Zamolio bi nekoga ko ima prevod na srpski da ga postavi na forum ili da mi posalje e-mailom ili da ako ima ostampanog na papir da mi se javi na PP. Bio bih mu veoma zahvalan. Ja imam standardno upustvo na engleskom koji slabo znam. Sta da se radi kad sam u skoli ucio ruski koji nicemu ne sluzi.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 25.08.2009, 16:37
laki
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od pike.sch Prikažite prilog
Zamolio bi nekoga ko ima prevod na srpski da ga postavi na forum ili da mi posalje e-mailom ili da ako ima ostampanog na papir da mi se javi na PP. Bio bih mu veoma zahvalan. Ja imam standardno upustvo na engleskom koji slabo znam. Sta da se radi kad sam u skoli ucio ruski koji nicemu ne sluzi.
imam ja neki prevod ,ali ti nece puno pomoci ...vremenom ces ga sam nauciti ,ipak su to samo potenciometri...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 26.08.2009, 00:28
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Pike, kada siđeš s konja jako je teško jašit magarca. Prodaj magare i kupi DFX.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 26.08.2009, 09:22
laki
Gost
 
prilozi: n/a
he he ,koliko vidim svi promenise to staro kljuse ,ipak je bolje mlado magare
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 26.08.2009, 15:04
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Ja sam mog lipicanera upario sa magarom. To mule je sada vrhunska kombinacija. Nema te sile da ga otudjim. Moj jedan kolega je toliko hvalio DFX (do neba) da ga je prvom prilikom zamenio za stari fisher i stojadina. Video sam na terenu kako radi DFX dobra je to masina ali nema dubinu koja je meni najvaznija. Pre pih uzeo novu white's-ovu spectru v3 ali je preskupa , ne vredi tih para.
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 26.08.2009, 23:10
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Izgleda nista od prevoda. Probacu sa tesorovog sajta da prevede tu stranicu plus neki od programa za prevod plus malo moje snalazljivosti i nadam se da cu pravilno prevesti.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 26.08.2009, 23:26
laki
Gost
 
prilozi: n/a
meni je uputstvo preveo moj prijatelj ,ako si zainteresovan ja cu ti poslati kopiju tog prevoda...(posalji mi adresu na pp)
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 27.08.2009, 00:29
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
viko vama cika laza da je tejon makina ipo....al nece niko da slusa....
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 27.08.2009, 00:51
laki
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od eclipse4 Prikažite prilog
viko vama cika laza da je tejon makina ipo....al nece niko da slusa....
viko neko i pre cika laze, ali badava oni zapeli, xlt... pa dfx... pa xp... pa........
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Novi detektor drago Vrste i namjena 17 04.11.2007 19:37
Novi detektor kratki Testiranje detektora 16 24.08.2007 08:02


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!