Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Novi vijek
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Novi vijek Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period, od ca.1500 godine do današnjeg dana

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 30.01.2013, 11:23
Argonaut
Gost
 
prilozi: n/a
Prokišnjava

Jedan zanimljiv članak u današnjim Nezavisnim. Krenulo je iz Sarajeva preko Tuzle stiglo i do Banja Luke...

http://www.nezavisne.com/novosti/ban...go-177604.html
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 30.01.2013, 14:17
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
bas kao i u Tuzli, kisnica toliko izgrize artefakte da oni nestanu.
zbog tih pojava su se ponudili Mulder i Scully da to ispitaju...i ostali zapanjeni bas kao i u klinicko-bolnickom centru Dragisa Misovic .
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 30.01.2013, 20:13
Nikola93
Gost
 
prilozi: n/a
Kakva steta, katastrofa :/ Treba te eksponate skloniti sto pre ili srediti krov. Sve zemlje Balkana propadaju, niko nema para...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 30.01.2013, 21:40
Kviki
Gost
 
prilozi: n/a
kakva je posecenost muzeja nemaju za popravke pa se snalaze na alternativni nacin prodajom kulturnog blaga nazalost
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 01.02.2013, 09:55
Argonaut
Gost
 
prilozi: n/a
dodatak temi
http://www.klix.ba/vijesti/kultura/z...ndan/130201004
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 01.02.2013, 17:24
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Interesuje mene nesto!
Pitanje je za kolege iz Bosne.
Sta to znaci kada se nesto zove "zemaljski"?Npr zemaljski muzej, zemaljski sud itd?
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 01.02.2013, 17:48
Argonaut
Gost
 
prilozi: n/a
Taj je naziv ostao iz doba austrougarske monarhije koja je i izgradila Zemaljski muzej. Zemaljski=Državni
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku na prilogu
  #8  
Staro 01.02.2013, 22:21
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Argonaut je uglavnom odgovorio, radi se o relikviji Austrije (tj. A-U).

Da ne kompliciram, uglavnom kako se Austrijska carevina (a kasnije Austro-ugarska) sastojala od više sastavnih jedinica (npr. uzet ćemo kraljevine Ugarska, Češka, Hrvatska, Slavonija, Dalmacija itd.), tako su one imale svoju zemaljsku upravu, zavisno od ustrojbene jedinice, ali recimo zemaljsku vladu, zemaljski glavni grad i sl.

Tako da bi zemaljski bio pridjev da je nešto od određene zemlje, znači čisto lokalnog (autonomnog) karaktera, određeno za neku zemlju Monarhije.

Tako bi recimo stanovnicima BiH zemaljski glavni grad bilo Sarajevo, a carski/monarhijski/(državni) glavni grad Beč i sl.

Mislim da i dan danas ta tradicija postoji u Austriji, da se koriste ti pridjevi - zemaljski, kao što kaže avgvst, zemaljski sud i sl.

Dakle Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine bi bio muzej zemlje Bosne i Hercegovine.
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Daystrom na prilogu
  #9  
Staro 01.02.2013, 22:52
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Hvala na objašnjenjima.
Razumeo sam sve. Samo mi je bio neobičan i nejasan oblik naziva Zemaljski...
Jer kada se koristi pridev zemaljski on se uglavnom odnosi na zemlju u obliku Zemlje kao planete (na to me prvo asocira).
Tako da mi je bilo neobično da se BAŠ TA reč koristi a ne neka druga kao npr pokrajinski ili narodni ili tako nešto..... Iz ovoga je možda prositekao naziv kantonalni...
Sve u svemu zanimljiv naziv... oduvek sam mislio da se radi o pogrešnom prevodu sa nemačkog za ustanove u Bosni...

Prva zainteresovanost ovim nazivom potiče iz vremena kada sam prvi put pročitao dela Petra Kočića, u kojima se često spominje zemaljski sud... i Jazavac pred sudom
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 02.02.2013, 01:07
kosuca
Gost
 
prilozi: n/a
Da bolje razumiješ o čemu moj Krajišnik-Petar Koćić govori:---:
ZEMLJANI - ZEMALJSKI
Umjesto Zemaljska vlada, lokalna vlast za vrijeme austrougarske vladavine u Bosni i
Hercegovini, u Jazavcu pred sudom je Zemljana vlada. Ovdje je Kočić iskoristio pridjeve
zemaljski i zemljani, oba nastala od imenice zemlja, koja ovdje ima dva značenja: zemlja
kao država i zemlja kao tlo. Pridjev zemaljski označava ono što pripada jednoj zemlji,
jednoj državi, pa se otuda vlada zvala Zemaljska. Paronimom zemljani označava se ono
što je napravljeno od zemlje, kao na primjer, zemljani ćup, zemljani zid. Kočić zna da se
vlada u Sarajevu zove Zemaljska, ali kroz riječi Davida Štrpca, koji jedino zna da kaže
Zemljana vlada, Kočić prikazuje i svoj i odnos svog naroda prema toj vladi. Zemljana
vlada ovdje ima više značenja: da ta vlada čini za narod isto toliko koliko i predmeti
napravljeni od zemlje, dakle, ne čini ništa; da je ta vlada crna, što, po narodnom poređenju
„crna k’o crna zemlja“, znači ružna; da ta vlada treba da pripada zemlji (kao tlu), što
znači da treba da se sahrani u zemlju, da nestane sa lica zemlje.
...........-------Karakteristična leksika Kočićeve proze
Nada Savanović
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!