Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Novi vijek
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Novi vijek Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period, od ca.1500 godine do današnjeg dana

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 12.02.2016, 20:28
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Racunanje vremena

Retko citam tekstove koji se veoma lako i senzacionalno kite etiketom teorije zavera, ali sam nedavno nasao jedan tekst koji, u temi o nepozdanosti istorije kakvu znamo, dotice i problem racunanja vremena, pa pominje kako su jos Isak Njutn, a u XIX veku i neki drugi istrazivaci, dosli do zakljucka kako u vremenskom racunanju Evrope postoji visak od 300 - 500 godina, a sve na osnovu proucavanja poznatih istorijskih dokumenata cija je autenticnost sumnjiva posto ne postoje originalni dokumenti.
Vremenska rekonstrukcija istorijskih desavanja je ocito vrsena naknadnim preracunavanjem, a neka od tih desavanja su moguce izmisljana, bilo od strane renesansnih trgovaca i prevodilaca antickih originala (koji nikad nisu vidjeni), bilo zbog potreba formiranja nacija (tamo oko 17. veka), kada se islo sto dalje u istoriju kako bi se dokazalo pravo na teritoriju ili najcesce u reziji Vatikana, za kojeg neki na zapadu tvrde da postoji tek od 12. veka kada prve pape prelaze iz Avinjona u Rim, a koji je svojom "dokumentovanom" istorijom hteo da ovekoveci svoj primat medju religijama i impresionira one koje je tek planirao da osvoji.
Sta mislite o tih eventualnih 300-500 godina razlike . . . kad malo razmislim o tom procesu, nekako osecam da ta naknadna rekonstrukcija racunanja vremena nije mogla da se uradi pouzdano, pa mozda nas sa ovog foruma, na kojem su Rimljani daleko najpopularniji, od njih i ne deli bas svih 2000 godina ???
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku apostata za ovaj prilog:
  #2  
Staro 12.02.2016, 22:01
Korisnička slika od Trojanac
Trojanac Trojanac je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 07.01.2013
prilozi: 962
Zahvaljivao se: 872
Dobio je 1.309 zahvalnice(a/u) za 405 priloga
Tu teoriju pobija -Određivanje starosti metodom 14C
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 12.02.2016, 22:26
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
C-14

Pa i C-14 metoda se pokazala nepouzdanom, dakle, teorija jos uvek trazi odgovor.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 13.02.2016, 00:38
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Ako gledamo s fizikalne strane mislim da su greške podnošljive, pravi problem leži u lažiranju događaja, odnosno u napisanoj povijesti. Svjetska moderna nauka u kontinuitetu razgolićuje laži i nakane antičkih i ostalih pisanih izvora.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 13.02.2016, 11:43
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Oznacavanje godina

Ako znamo da su se godine oznacavale na novcu tek negde od kraja 15. veka (Kolumbovih otkrica), ne znam kad se prvi put datirala dokumentacija, ali sigurno je u pitanju prazan prostor od preko 1000 godina (ako za polaziste racunamo Hrista) za koje je vreme svako racunao na svoj nacin (konzuli, placanje poreza, od osvajanja novog gospodara itd) . . . ko je to i kako mogao da uskladi i preracuna u srednjem veku . . . .na osnovu cega kad su dokumenti prepisivani, dopisivani, izmisljani prema potrebama i interesima. Citao sam da su jos u 19. veku engleski lingvisti i istoricari pisali da je italijan Poggio Bracciolini, profesionalni falsifikator i prodavac antickih dokumenata i antikviteta iz 15. veka, falsifikovao Tacitovu "Germaniju" i da su slicnim analizama utvrdili kako su dela drugih antickih pisaca kao Polibija, Euzebija, pa i Cezara, samo srednjevekovni falsifikati.
Danas, uz svu tehnologiju koja je razvijena u medjuvremenu, rekonstrukciju vremena nije moguce odrediti, pa kako su to radili monasi po srednjevekovnim manastirima, sa bibliotekama od po nekoliko stotina rukom (pre)pisanih uglavnom religijskih spisa. . . . sve mi je to sumnjivo, ne mogu ja nista da dokazem, ali mi to izgleda toliko nemoguc posao, kao sto im je u to vreme (a i danas) nemoguce putovanje na mesec.
Mislim da ce to biti veliki i zanimljiv posao za buduce istrazivace.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
otkrivene vrijednosti iz vremena Aleksandra Velikog zeljketa Zanimljivosti 3 15.09.2008 14:01
Najsmešniji šlem svih vremena Pretorijanac Zanimljivosti 12 12.11.2007 18:30


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!