Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 24.07.2005, 23:59
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Od onih koje sam ja testirao, nijedan VLF nije sposoban da novac ili manje predmete i figurice pronadje dublje od 30-40 cm, osim ako su na gomili kad ih mogu pronaci i nesto dublje.
Mozda vama ovo izgleda neverovatno malo, ali to je istina, kada se uzmu u obzir uslovi terenskog rada.
ALI i diskriminacija i stabilnost su VEOMA bitni ako zelis pronaci nesto dublje. Imaj na umu da je velika vecina terena prezagadjena povrsinskim sitnim gvozdenim predmetima, te ako nemas dobar diskriminator, 10tak kvadrata mozes pretrazivati citav dan.
Takodje, sa nestabilnim detektorom, mozes iskopati puno rupa u kojima nema niceg.
Teoretski, Spectrum XLT, kao i stariji 5900, 6000 i slicni Whites detektori, imaju teoretsku mogucnost da nesto dublje prodru u zemlju, zbog nacina tretiranja signala, ponude sondi od 40cm, i ostavljene mogucnosti za ekstremnije podizanje senzitivnosti, ali u praksi su veoma nedelotvorni na terenu (ako ne i najlosiji), upravo zbog nesposobnosti da postave u "nulu" nasa zemljista.
Jos nisam testirao SD i GP seriju od Minelaba, ali kako su to Pulsni detektori, specificno radjeni za pronalazenje zlatnih grumencica, ne ocekujem da budu zgodni za trazenje numizmatike.
Ali generalni odgovor na tvoje pitanje bi bio: neki od boljih modernih pulsnih detektora koji rade na ultra visokim frekvencijama (Goldquest ili sl.), ali da pored sebe obavezno imas i neki VLF zbog eksera, klinova i sl.
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 25.07.2005, 00:13
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Kako onda mislis da neko trazi sa dva detektora, jel da prvo sa vlf detektorom, povadi sve sto se povaditi moze pa onda da proba srecu sa jacim PI detektorom? Ili mozda mislis da ide prvo sa PI detektorom pa kada pronadje nesto da taj isti signal provjeri sa diskriminatorom vlf detektora. Ova druga mogucnost je za mene licno nelogicna i nepotrebna, znaci odmah i otpada. Ako se neko pita zasto tako mislim onda evo jednostavan odgovor (mada mislim da se niko nece pitati): Ako je vlf detektor u stanju da identifikuje neki predmet onda nije potreban PI detektor da bi se isti izvadio iz zemlje . Postavlja se jos jedno pitanje, cemu je potreban onda vlf detektor sa dobrim diskriminatorom....j el da bi se teren ocistio od zeljeza??? Po mome to je lakse onda uraditi sa PI detektorom jer on daje svejedno signale i na zeljezo i na ostale metale....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 25.07.2005, 00:28
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
sve sto vise pisete o ovoj temi,ja sve manje kapiram..........
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 25.07.2005, 00:33
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Pa ovo zadnje se odnosilo na dvije vrste detektora, VLF detektore koji imaju diskriminaciju i PI detektore koji "nemaju" diskriminaciju, gdje i kako bi se mogli upotri****ti...
Po meni PI detektori su za trazenje po sumama gdje tlo nije zagadjeno raznim zeljeznim otpadom i gdje se svaki signal iskopava (mislim pronadjeni predmet). Ako sa PI detektorom ides po obicnim njivama ima da se nakopas za cijeli zivot ako budes pretrazio samo 50-ak kvadrata. VLF detektori se i koriste na zagadjenim povrsinama jer imaju mogucnost diskriminisanja (filtriranja) zeljeza.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 25.07.2005, 00:43
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Kada smo kod PI detektora pitao bih Jack-a sta misli na koju dubinu prodiru ovi detektori? Posjecivao sam jednu njemacku stranicu za izradu PI detektora ali njen vlasnik na kraju nije dovrsio (dozvolio) da se najbolji tipovi mogu napraviti u domacoj radinosti, nego je poceo sa serijskom proizvodnjom i prodajom istih. Cijena im se krece od 2500 Evra pa navise, zavisno od opreme koja se uz detektor uzima. On tvrdi, ustvari drugi su testirali te detektore za njega i davali izvjestaje, da je jedan od njih (ne sjecam se tacno koji model) u mogucnosti pronaci zlatni lanac tezak 150 gr na dubini od 1,80m i da tacno pokaze da se radi o zlatu. Vrijedno je spomenuti da ovi detektori imaju diskriminaciju pa cak su u stanju da prikazu sastav samog pronadjenoga predmeta. Ne mogu sada reci koja je sonda bila na samom detektoru ali mislim da se radilo o 1x1m ali da je isti rezultat dala i (koliko se sjecam) sonda od 50cm (okrugla). Interesuje me sta ti Jack kazes za ovakvo nesto. Moje misljenje je da tu ima nekakve istine jer ako on prodaje kao privatno lice te iste detektore i daje mogucnost da se sam detektor isproba, posto je cijena dosta velika, da se ipak ne bi smjelo raditi o prevari ?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 25.07.2005, 23:29
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Ja taj problem, oko izvrtanja istine, i kako to smeju, pokusavam da shvatim vise od 10 godina. Ali, kako se tu vrti veliki novac, drzava proizvodjaca odlicno profitira time sto se u nju unose ogromna novcana sredstva iz izvoza tih uredjaj , a novac se uzima od onih koji svakako zele da tim detektorima nelegalno prisvoje nesto sto im ne pripada po zakonima, nije tesko shvatiti zasto oni izvrcu istinu.
Sonda 1m x 1m uglavnom nece registrovati lanac od 150g ni kada ga stavis u nju, a kamoli na metar ili vise.
Sta mogu Pulsni detektori, zavisi puno od toga za sta su dizajnirani, i kako. Dacu ti jednu komparaciju. Svaki detektor VLF ili Pulsni izvesnu kolicinu El. enerije trosi na predajno polje.
Gotovo svi fabricki VLF koje mozete kupiti, formiraju polje u proseku sa 100mW -300mW. Dok vecina standardnih pulseva za polje trosi 1 W - 4 W (a neki extremni i 10W). Medjutim, Pulsevi tih nekoliko vati (konstantne potrosnje) ne trpaju sve vreme u polje, vec u jedan stoti deo ukupnog vremena, te ispada da u tim kratkim intervalima polje formiraju sa nekoliko stotina vati. Naravno, i njima smeta zakon o opadanju polja na treci stepen, pa stotine puta (u trenutku) jace polje moze eventualno dva do tri puta (zavisno od sonde, frekvencije pulseva i trazenih predmeta) povecati domet kod pulseva.
Medjutim, njihova prava snaga je u vecim sondama, koje osim osobine da vide dublje, imaju i osobinu da ignorisu sitne predmete i folije.
Vumi, ti ocigledno nisi radio sa pulsevima na terenu. Imaju oni zanimljivih prednosti. Vec sonda od 40cm (pa na gore) manje povrsinske predmete vidi dvaput (ispod kalemova), a dublje jednom. Lakse nego kod VLF se moze proceniti velicina i dubina predmeta. VLF je koristan da odbacuje povrsinska gvozdja, ili ako ne vidi predmet koga je registrovao Pulsni, znaci da je dublje, sto se obavezno kopa, jer obicno nema sljama preko 30cm dubine. Naravno, mnogo je bolje kada pretragu obavljaju dva tragaca istovremeno, i pomazu se u procenama.
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 25.07.2005, 23:41
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Da je dobro da dva tragaca traze istovremeno to je tacno, nije bitno da li se radi o dva razlicita tipa detektora (PI- VLF) nego cisto i radi boljega upoznavanja rada detektora. Sa PI detektorima stvarno nisam nikada radio na terenu niti sam ikada isao sa nekim u trazenje ko posjeduje ovakav detektor. Sto se tice komentara da smeca nema na dubinama vecim od 30cm tu ti bas i nebih mogao dati za pravo ali necemo o tome ovdje komentarisati. Sto se tice izvrtanja istine o mogucnostima detektora koje sam spominjao u proslom postu...covjek ne izvozi te detektore nego se mogu licno kod njega naruciti i na jos jednoj web stranici. Takodje prije kupovine daje ti mogucnost da isprobas taj isti detektor i samim time da se uvjeris da li su izneseni podaci tacni ili ne. Na osnovu ovoga ne vjerujem da se radi bas o izvrnutoj istini, jer kada neko npr "potegne" nekih 500km da bi se uvjerio u stvarne mogucnosti toga detektora i tamo naidje na sasvim nesto drugo, bilo bi slomljenih detektora od necija ledja
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 26.07.2005, 12:02
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Znas, Vumi, uvek je moguce, ako se koristi neka vanzemaljska tehnologija, napraviti neki drasticno bolji aparat. Sto se ovozemaljske tehnologije tice, neizvodljivo je tako sitan , nekompaktan metalni predmet, videti na takvim dubinama.
Americko ministarstvo odbrane je ulozilo mnogo miliona dolara na razvoj serije Pulsnih uredjaja (EM61...EM63) za pronalazenje neeksplodiranih zrna. Oni su veliki, i idu na kolica. Imaju veci broj diferencijalnih sondi 1m x 1m, i unutar 60cm x 60cm. Sve to napaja tezak aku blok, koji se nosi u rancu na ledjima. Mocan kompjuter, potpomognut digital signal procesorima, sa mnogo kanala snima rezultate u memoriju, i istovremeno vrsi analizu terena. Sve to kosta nekih 30tak hiljada dolara, i to je za sada definitivno daleko najmocniji Pulsni uredjaj ikad dizajniran.
Ima hiljade stranica Pdf dokumenata na netu o njemu, i testovima na terenu. Predmete od par stotina grama vidi na dubinama 70-80 cm. Dok predmete od vise kilograma, vidi 1,2 - 1,5 m. Bure od 200l, vidi na 2- 3 m, zavisno od terena, itd. Startuj google, napisi EM63, i lako ces pronaci ove podatke. Vidis, i njih muce isti zakoni fizike.
E, trebalo bi nazvati to ministarstvo odbrane, i reci im da su se zeznuli, i da strucnjake iz silicijumske doline posalju na biro, jer eto, u nemackoj postoji covek, koji sve to radi mnogo bolje od njih. Sta ti mislis o tome? I kako je to moguce?
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 26.07.2005, 13:05
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ne znam sta da ti kazem na sve to. Mogu ti reci sta je jedan moj poznanik nasao koliko se sjecam na 40-ak cm sa GP Extreme, radilo se o obicnom folisu. Ako ga je on nasao na toj dubini onda bi granatu (zrno) nasao sigurno na vecoj dubini nego taj americku uredjaj....ne znam, ili se ja varam u nekim stvarima ili svi okolo lazu....opet ne mogu vjerovati da bas niko ne govori istinito...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 26.07.2005, 22:56
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citam ovu vasu temu koju ste zapoceli,mada mi na pocetku nije nista bilo jasno,polako pocinjem da ulazim u stos.......
Jedino sto vam mogu reci ukratko tj da i ja dam neki pametni komentar na sve ovo,je to,da me mnogo muci prava istina i mogucnosti ovih aparata o kojima se prica.....
Postoje puno puno stranih stranica na netu o njima......Citam ovo sto jack pise,citam ono sto sami proizvodjaci i prodavci pisu,ali mi se nikako neke stvari ne uklapaju.....:36_11_ 1[1 ........
Nadam se da cu istinu saznati kada jednoga dana budem i sam posedovao neku takvu spravicu........:36_ 1_12[1
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!