Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #31  
Staro 25.01.2014, 19:54
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
http://ljubuski.net/12017-kameni-kriz-ili-mac
Evo dokaza da su stecci iz vremena Ilijade?
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku na prilogu
  #32  
Staro 28.01.2014, 10:12
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Ilijada Prikažite prilog
Samo da napravim presjek objašnjenja dosadašnje Homerove mape.
Dakle; vojska je iskrcana na obalu mora, lađe su izvukli na suho i poredali ih po okolnim brežuljcima. Sa jednog brdskog prevoja (na putu prema Troji) te se lađe mogu vidjeti, kao i narod oko njih.
Sa tog istog prevoja, u pravcu Troje postoji Pupčasta ravnica, - mogu se vidjeti zapaljene vatre i čuti svirka i pjesma Trojanaca. Od ravnice prema gradu, razdaljina je vrlo mala, - jer, pošto ih zatiče noć idu u grad po namjernice. Kako bi ta večera imala smisla, razdaljina se treba savladati za sat/dva.
No, još je dosta sitnih detalja koje trebamo dešifrirati na ovom potezu koji smo opisali.
Homer je ostavio još nekih detalja između Pupčaste ravnice i brdskog prevoja, sa kojeg Agamemnon promatra Trojance i vatre. Kaže se da tu istu noć Agamemnon šalje Odiseja i Diomeda - kao uhode među Trojance.
Odisej požuruje Diomeda i kaže mu kako im je za taj zadatak ostalo vrlo malo noći; "..Još su nagle zvijezde, većina je minula noći, - njena dijela dva, još treći nam ostaje dio!"
Homer taj njihov dio puta opisuje kao polje, sa desne im je strane močvarniji dio jer spominje kliktanje čaplje (barske ptice)u mrkloj noći.
Odisej i Diomed prave pokolj među trojanskom vojskom, neprimjetno odvezuju konje i sa njima se udaljavaju.
Zanimljivo je kako Homer opisuje Odisejev potez kad lagano udara konje kako bi ih izveo da ga nitko ne primjeti.
Homer kaže; "Odisej lukom udara konje, nije se sjetio uzeti bič iz kraljevih kola!!"
Homer kroz cijelu Ilijadu opisuje Odiseja kao najmudrijeg, najsveznalijeg, najpametnijeg... i sad odjedanput sam pada u kontradigcij, odjedanput po Homeru Odiseju ne padaju na pamet najobičniji detalji i mogućnosti oko njega.
No, ovo je Homerova varka, on hoće da nas natjera na razmišljanje. Namjerno uzvisuje Odiseja iznad samoga sebe, kao da sam ne razumije njegovu gestu.
Naravno da ćemo zaključiti kako je Odisej pametno postupio jer nije udarao konje sa bičem već lukom. Prasak biča bi probudio vojsku!!

Prema ovome, između brdskog prevoja i Pupčaste ravnice mora se nalaziti jedno kratko polje.
odgoovorite sa citatom
  #33  
Staro 26.10.2015, 08:07
Krešo
Gost
 
prilozi: n/a
Poštovanje i lijep pozdrav svima!
Moje pravo ime je Krešo, ja sam onaj Ilijada, - ne mogu se prijavit pod tim imenom valjda sam izbrisan.
Kad je tema krenula u krivom pravcu ja sam od svega digao ruke, mada sam često navraćao i pomalo pratio ovu temu.
Da ne gubim vrijeme;
Troju je moguće locirati samo na temelju Ilijade, pa krenimo od početka.
Potrebno je odrediti mjesto iskrcavanja ahejske vojske na nekoj morskoj obali.
Homer kaže da se u blizini iskrcavanja nalazi Helespont, tamo će u Ilijadi reći da se trojanske rijeke ulijevaju u taj Helespont.
Dakle, svaka lokacija Troje mora poštovati ove početne geografske elemente.
Gospodo izvolite, odredite po Ilijadi gdje se može pronaći takva morska obala!
Hvala!
odgoovorite sa citatom
  #34  
Staro 26.10.2015, 09:12
ObeliX
Gost
 
prilozi: n/a
mozda nisi izbrisan zbog neke kazne,mozda nisi ulazio na forum dugo pa te admin "uklonio".
odgoovorite sa citatom
  #35  
Staro 26.10.2015, 16:14
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Po meni su podatci iz Ilijade vjerodostojni poput onih s pop Martinovih karti. To sam dragom kolegi Grgi odavno napomenuo, mislim da Homer nikoga neće dovesti do Troje. Troja je između ostaloga simbol bogatstva, a u našim krajevima nije pronađeno ništa, ali baš ništa što bi upućivalo na prisustvo moći i slave u tom vremenu.
odgoovorite sa citatom
  #36  
Staro 26.10.2015, 16:34
Krešo
Gost
 
prilozi: n/a
Za rješavanje homerskog problema nije uopće važno gdje će nas Homer odvesti, važno je prepoznati taj put kojim nas vodi!!
Dakle, Ilijadu treba promatrati kao enigmu, u njoj su razbacani geografski predjeli koji se mogu pažljivo posložiti.
Ja sam ih uspio posložiti tek onda kad sam ju naučio na pamet. Vama je dovoljno da je samo površno poznajete, a ja ću vam pokazati svaki detalj u njoj.
odgoovorite sa citatom
  #37  
Staro 28.10.2015, 03:35
Krešo
Gost
 
prilozi: n/a
Ja izuzetno poštujem sve tragače za Homerovom Trojom, od njih sam puno toga naučio što mi je itekako poslužilo u dešifriranju Ilijade.
odgoovorite sa citatom
  #38  
Staro 28.10.2015, 04:07
Krešo
Gost
 
prilozi: n/a
Ako se u grubim geografskim elementima nastoji locirati moguća lokacija trojanskog rata, - za to postoje neiscrpne mogućnosti.
Nije nikakav problem pronaći lokaciju koja je od mora udaljena 4 sata pješačkog hoda i koja u nekom polju ima pogodan brežuljak i rijeku sa zapadne strane od tog brežuljka....
Ali šta je sa mnogim drugim detaljima koji neporecivo stoje u Ilijadi?
odgoovorite sa citatom
  #39  
Staro 02.11.2015, 20:07
Krešo
Gost
 
prilozi: n/a
Činjenice govore da do danas još nije pronađen geografski predio koji je savršeno opisan u Ilijadi, kao mjesto sukoba Ahejaca i Trojanaca.
Sve tragače za Homerovom Trojom posebno fasciniraju dva izvora na istočnoj strani Troje, iz jednog istječe mlaka voda sa obilnom vodenom parom, Homer kaže da taj prizor iz daljine podsjeća na oganj koji gori. Iz drugog izvora istječe studena voda, te je on i ljeti hladan kao snijeg ili led kada se topi.
Na zapadnoj strani Troje mora se nalaziti visoki brežuljak (Pergamska kula) ispred kojeg se, zapadno u polju, spajaju dvije rijeke Skamander i Simoins.
Sve se te geografske komponente i mnoge druge moraju uklopiti, oko grada Troje, tako da se sve može optrčati tri puta u toku jednoga dana
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Na tragu gusarskom blagu......... rammstein Zanimljivosti 13 30.09.2005 23:09


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!