Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #261  
Staro 17.01.2011, 16:35
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Cini mi se da u ovoj temi nisam do sada nista napisao, pa da pitam nesto. Ima li ova obratnica nesto sa time sto, cini mi se neki USA naucnik ili astrolog ili sta vec jeste, hoce da mijenja citav horoskop tj odredjivanje istoga na osnovu polozaja zvijezda, posto se zemlja ne nalazi u istom polozaju na zvijezde kao sto je to bilo prije nekoliko hiljada godina (ili koliko je vec tamo navedeno)?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #262  
Staro 17.01.2011, 21:07
Korisnička slika od dropsyblood
dropsyblood dropsyblood je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 10.03.2005
mjesto: U bekstvu
prilozi: 106
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
Zapadna astrologija radi s tropskom slikom neba koja se orjentiše
prema tački prolećne ravnodnevnice(ekvinocija) kao početkom horoskopskog kruga.Medjutim,ta tačka koja odgovara sazvezdju Ovna pri nultom stepenu,pomera se brzinom od oko jednog stepena u 72 godine u smeru suprotnom od normalnog kretanja planeta.
Reč tropski (od grčkog tropos~obrat,okret) upućuje na to da se zapadna astrologija pri odredjivanju zodijačkih znakova orjentiše prema obrtu kretanja Sunca u odnosu na Zemlju.
S druge strane,vedska astrologija koristi zodijak koji se ne kreće u odnosu na horoskopske znake koje stvaraju zvezde koje se ne pokreću i naziva se ~sideralnim horoskopom.
Sideralan znači "koji se odnosi na zvezde"što ukazuje na to da se vedska astrologija pri definisanju horoskopskih znakova strogo drži tačnog astronomskog položaja zvezda na nebu.
Pre otprilike 1700 godina oba prikaza su bila identična,ali,u
medjuvremenu su se udaljili za oko 23"53'.
Pri tome se koristi metoda koju je utemeljio Lahiri.
Ta metoda se temelji na pretpostavci da je poslednje poklapanje sideralnog i tropskog zodijaka bilo 285.godine nove ere.
Do tog događaja dolazi jednom u 25 800 godina,odnosno jednom u ciklusu rotacijskog kretanja Zemljine ose naspram ekliptike,ravnine u kojoj se kreću Sunce i Zemlja.
odgoovorite sa citatom
  #263  
Staro 17.01.2011, 23:31
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Da smo odmah na čisto... Ja osobno ne vjerujem u horoskope, vradžbine, proročanstva... i zbilja ne znam ništa napisati na ovu temu... što ne znači da VI ne smijete...
odgoovorite sa citatom
  #264  
Staro 17.01.2011, 23:36
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Grga, nisam ovdje mislio ni na kakve vradzbine i prorocanstva, izvini ako si pogresno shvatio
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #265  
Staro 17.01.2011, 23:50
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Vumi - ne ljutim se nimalo, al nemoj ni ti na mene. Poštujem svačije mišljenje, vjerovanja i uvjerenja. Ne vjerujem npr. ni u Darvinovu evoluciju. Biblijska istina puno mi je draža i sve više vjerujem u Boga, iako smo u bivšoj Jugi ''prisiljavani'' da budemo ateisti...
odgoovorite sa citatom
  #266  
Staro 18.01.2011, 12:37
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Bice da si moje pitanje shvatio kao neku vrstu ironije...nisam ni slucajno mislio tako, vec me stvarno zanimalo da li te dvije teme imaju nesto zajednicko...jednostavno, zaboravi sta te pitah i nastavi dalje kako si poceo . Ziv bio!!!
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #267  
Staro 18.01.2011, 13:36
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Vumi, nisam shvatio kao ironiju. Znam da su horoskopi pisani po položaju zvijezda i planeta, znam da se rođendani ''poklapaju'' s položajem navedenih znakova, ali samo sam želio reći da ne vjerujem u horoskope i njihovu ''sreću i nesreću''. Vidiš, kad si napomenuo položaje zvijezda u davnim vremenima pade mi na pamet članak iz novina od neki dan. Zaboravio sam ga kopirat, a više ga ne mogu pronać. Naime, na jednom aerodromu u Rusiji, na sjeveru, moraju prebaždirat (novim mjerama) razne radare za slijetanje aviona jer se navodno mijenja OS elektromagnetnoga polja Zemlje, pa pilotima uređaji na zemlji šalju krive podatke... E sada, dali se mijenja ova os, ili nešto drugo, neka znanstvenici otkriju sami...
odgoovorite sa citatom
  #268  
Staro 19.01.2011, 02:30
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
Da smo odmah na čisto... Ja osobno ne vjerujem u horoskope, vradžbine, proročanstva... i zbilja ne znam ništa napisati na ovu temu... što ne znači da VI ne smijete...
Evo dodaću i ja nešto. Takođe lično ne verujem u horoskope vračare, proročanstva, Baba Vange, Sai Babe i ostalo... Isto ne verujem u teoriju evolucije gospodina Darvina, koja je toliko naučno lako oboriva da je prosto neverovatno. Svet i sve što postoji na njenu stvorio je Tvorac, onako kako je On to hteo i zamislio, ali su se u međuvremenu događaju se neke stvari pa je sve krenulo malo, da tako kažem, niz brdo!
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #269  
Staro 19.01.2011, 02:58
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Znam da je ova tema jako ozbiljna ali moram da dodam jednu pošalicu a u vezi sa potopom: Savremeni čovek se zapita u letnjim mesecima, kada mu je već svega dosta: " A kud Noje ne spljeska onaj par komaraca"? Jel dobar fazonić u krajnje naučnoj temi? Sory
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #270  
Staro 19.01.2011, 12:52
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
avgvst... dobra fora ali i dokaz da nisu sve životinjske vrste spašene u potopu. Naprimjer, zmija nema u starim fosilnim ostacima, a opet npr. žohari, neke vrste puževa, školjki, riba itd. nisu se mijenjali ''milijunima'' godina do danas. Sve je to dokaz razumnog i namjernog stvaranja. Slažem se s tobom, a trebao bi sav ljudski rod shvatiti da se dije dobro zezat na račun Tvorca... ili Boga...
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!