Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #21  
Staro 10.10.2006, 00:04
zemunac
Gost
 
prilozi: n/a
@Terminus,

moj kompliment!
Cak i na oblasti opeki, koja je malo zapostavljena, doprinosis veoma kompetentne komentare: HVALA za angazman...

Srdacan Pozdrav
Zemunac
odgoovorite sa citatom
  #22  
Staro 10.10.2006, 01:31
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
vumi zasto mislis da je dosta mladje ... zaboravio si usput onaj denar (100metara juzno) kamenu i bronzanu sekiricu (300m severoistocno)... i ko zna cega jos ima tamo ... dinosaurusi ???
odgoovorite sa citatom
  #23  
Staro 10.10.2006, 01:39
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Prema stilu slova pečat bi trebao datirati iz 2. ili 3. st.
odgoovorite sa citatom
  #24  
Staro 10.10.2006, 09:45
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
@miki, onaj republikanski denar je vjerovatno slucajno izgubljen primjerak, bronzane sjekirice sa ovim opet nemaju nikakve veze. Sjeti se samo koji se novcici tamo pronalaze. Evo da te podsjetim malo:
1- Klaudius II
2- Probus
3- Aurelianus
4- i mladji

Ok, nas prijatelj je pronasao do sada i par aseva od Hadrijana ali se meni cini na osnovu mjesta pronalaska da oni nemaju nikakve veze sa utvrdjenjem koje je tu stajalo, svi su pronadjeni (zajedno sa onim denarom) nekako na drugom dijelu tih njiva a tu gdje je navodno bilo utvrdjenje nalaze se sano novcici 3 vijeka i mladji
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #25  
Staro 10.10.2006, 13:40
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
meni se ipak cini da je to celo mesto od nekih 800x800 metara povrsine naseljavano u dosta sirem
vremenskom rasponu , kako mladje tako i dosta starije . kamene i bronzane sekirice kazuju samo to da je neko tu ziveo i pre rimljana !
kao rimsko naselje je lokacija verovatno bilo u svom procvatu u 3-4 veku i to kazuje kolicina novcica iz tog vremena (da ne spominjemo sada koliko je nalaza 18-19veka) , vojnicke fibule takodje iz tog vremena (nazalost sve polomljene)
govore da je tu i vojska bila stacionirana .
ja verujem da bi na 80cm dubine pronasli i manje naselje iz doba republike pa cak i mozda kelte , ko zna... mislim da su na toj lokaciji jedni odlazili a drugi dolazili ali videcemo ima vremena
odgoovorite sa citatom
  #26  
Staro 10.10.2006, 16:06
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Lučne fibule jednostavnog oblika, često bez ikakvih ukrasa, prozvane su još davno "legionarskom" ili "vojničkom" vrstrom. No, to je posve pogrješno, jer naziv sugerira da su takve fibule bile u uporabi samo kod vojske, što uopće nije točno. Naime, vojska je koristila gotovo sve vrste fibula. Zato nije ispravno uz njih vezat samo određenu vrstu. U novijoj literaturi je to jasno naglašeno!
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!