Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #781  
Staro 25.02.2019, 18:53
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Frigijska kapa

FRIGIJSKE KAPE

Još malo ažuriranja i nadogradnje već opisanih frigijskih kapa neće naškoditi forumu i pratiteljima ove moje sapunice o Troji i nekim drugim zagonetkama ''na rubu znanosti''...

Frigijska kapa je mekana kapa koja se suzuje u stožac, a vrh joj se preklapa prema naprijed. Najčešće je crvene boje, a ime je dobila po maloazijskoj pokrajini Frigiji. Poznata je u većem dijelu svijeta i simbol je slobode i mudrosti. Ime je dobila po istoimenom trojanskom plemenu Frigima ili Frižanima.

Frigija je antička pokrajina u središnjoj Anatoliji, današnjoj Turskoj, odnosno naziv za drevno kraljevstvo koje se protezalo regijom.
Prema Herodotu, Frigijci su u ranoj povijesti živjeli na jugu Balkana gdje su se zvali Brigijci. Oko 1200. pr. Kr. prešli su preko Dardanela i naselili Malu Aziju. Kao razlozi preseljenja navode se služenje gradu Troji, kojem su bili saveznici, osim što nije jasno kada su došli, prije ili poslije trojanskog rata.

Naravno da je jasno, barem meni, da su došli poslije trojanskog rata. Jasno je i po kome su dobili ime. Brigijci su narod s Briga, ili brijega, a kod mene bi bili s brda, dok dvadesetak km od mene ipak je to brig. Nedaleko Nove Gradiške, blizu Nove Kapele, je naselje Bili Brig i možemo ih slobodno zvati Bilobrižani, Bilobrigijci, a još jednostavnije - Brigani, Brigijci, pa i Frižani ili Frigijci...

Frigijski jezik svrstava se u indoeuropsku jezičnu porodicu, a pretpostavlja se da je bio blizak grčkomu i aramejskomu, uz napomenu da Grci u vrijeme rata za Troju nisu poznavali pismo.

Frigijsku kapu na glavi je imao trojanski princ Aleksandar, kada se družio s Helenom. Trojanske uniforme su tipične i za ilirska, te tračka plemena, ali i za etrurska.
Brojne su etrurske i rimske priče o trojanskim izbjeglicama kao njihovim precima i najčešće se spominje veliki trojanski junak Eneja, koji je s dijelom trojanske flote, poslije pada Troje, otplovio u Italiju.Tijekom Rimskog Carstva, na svojim velikim svečanostima, stari Rimljani su nosili ove kape.
Frigijsku su kapu nosili narodi antičke Azije, a preko Grka i ostalih naroda, koji su bili u doticaju s helenizmom, proširila se i na neke druge zemlje. U antici je ova kapa za Grke bila simbol utjecaja drugih naroda koji nisu bili grčkog porijakla i koje su još zvali i barbarima.
Motiv frigijske kape iznimno je poznat i često se pojavljuje na glavama i smrtnika i božanstava, na slikama, kipovima, kovanicama, vazama, stupovima, dokumentima, nacionalnim obilježjima…
Može se vidjeti npr. na Atisovu kipu , na slavoluku Septimije Sever u Rimu, gdje rimski vojnik vodi zarobljenka s frigijskom kapom na glavi, na prikazima Artemide, na glavi perzijskog boga Mitra i anatolskog boga Atisa, božice Kibele, Trajanovu stupu nose je Dačani, na kamenom je kipu starca crkve Notre Dame, minijaturnoj brončanoj kompoziciji iz Siska, freski đakovačke katedrale...

Detalj mozaika Marija i Dijete, okruženi anđelima u bazilici svetog Apolinara u Raveni, prikazuju tri mudraca koji tek rođenom Isusu nose darove, a na glavi imaju frigijske kape.
Na ranim crtežima mudraca (maga), dobro se vide frigijske kape na njihovim glavama, što je prikazano i na jednoj freski Đakovačke katedrale. Mozaik na jednom arheološkom lokalitetu u Turskoj pokazuje Orfeja s lirom. Frigijska kapa dio je mljetske muške nošnje i ženske bosanske nošnje...

Jedan stećak kod Stoca prikazuje kako se igra zajedničko kolo. Muškarci i žene drže se za ruke, a među prstima im je biljka s tri lista, koja bi mogla biti jedna vrsta djeteline, više puta spomenute u Ilijadi i to na bojnom polju. Inače, kod mene se zove i Svinđuša, pa Žuti zvizdan (ili zvjezdan), a službeno ime je Lotus.

Konji su dotle svakom pred kolima stajali svojim
Grizuć petrusin, što raste po dolima vlažnim, i lotos,
A knezovima svim u čadorima pokrita kola

(2. pjevanje, str. 38 Ahejske lađe)

Na glavama muškaraca jasno su vidljive frigijske kape. Ako su Likijci bili saveznici Trojancima, a po Homeru samo su oni svojim mrtvima na grobove stavljali stećke, kako su majstori klesari mogli znati za postojanje ove vrste kape, osim ako ju nisu koristili u svome zavičaju? Ni žene nisu izuzetak. Bosanska narodna nošnja slična je odjeći uklesanih ženskih likova u stećku…
Na prostoru oko Skadra i danas se vidi puno ovog žutog cvijeta…
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku Grga za ovaj prilog:
  #782  
Staro 25.02.2019, 19:03
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Frigijska kapa

bili brig.jpg

frigijska kapa1.jpg

frigijska kapa2.jpg

frigijska kapa3.jpg
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu
  #783  
Staro 26.02.2019, 22:35
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Ovaj podatak i staru mapu dobio sam lani od jedne beogradske profesorice, koji potvrđuje moju teoriju, da se trojanski rat vodio oko Skadra i da su svi tzv. ''Slaveni'' potomci jednog plemena - trojanskog plemena...
http://www.carsa.rs/prokletije-troja...RTFmHqFybwADUU
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg trojanske planine2.jpg (52,2 KB, 16x prikazano)
Tip dokumenta: jpg prokletije.jpg (38,1 KB, 14x prikazano)
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku Grga za ovaj prilog:
  #784  
Staro 27.02.2019, 04:27
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Slaveni - Sloveni su doselili iz Slovenije i zato se nazivaju slovenima, a Slovenci su jedino pleme koje nije napustilo našu pradomovinu i čuvaju nam ognjišta da se imamo kamo vratiti kada nas uzbrdo potjera potop. Koji yebeni Trojanci, mi smo iz Slovenije, a Trojanci su iz Troje.
odgoovorite sa citatom
  #785  
Staro 27.02.2019, 14:41
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Tooo prijatelju, a što se na javiš na telefon kad te zovem? Neku veče sam imo izložbu u Sisku, zovem onat tvoj stari broj od 6 znamenki, a ti ni abera. Kad ćeš doć da pregledamo jedan lokalitet na mojoj njivi? Veliš, obećanje ludom radovanje, al svejedno kad napravim apartmane na Brezovu Polju imaš ljetovanje besplatno...
odgoovorite sa citatom
  #786  
Staro 27.02.2019, 14:57
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Ima i galerija slika na bukvama...
odgoovorite sa citatom
  #787  
Staro 28.02.2019, 00:19
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Evo gledam već četvrti video zapis ovog srećkovića, a ako je istina, njegov je mobitel najbolji detektor metala na svijetu...

https://www.youtube.com/watch?v=Tlq3jbXvFI8
odgoovorite sa citatom
  #788  
Staro 28.02.2019, 03:15
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
Tooo prijatelju, a što se na javiš na telefon kad te zovem? Neku veče sam imo izložbu u Sisku, zovem onat tvoj stari broj od 6 znamenki, a ti ni abera. Kad ćeš doć da pregledamo jedan lokalitet na mojoj njivi? Veliš, obećanje ludom radovanje, al svejedno kad napravim apartmane na Brezovu Polju imaš ljetovanje besplatno...
Dragi moj prijatelju, nemam pojma da si me zvao. Pogledao sam imenik u lajafonu i nema te tamo, opa mi stari mob u izvor i osta sam brez puno brojova, bez svih koji nisu bili prebačeni na ebenu karticu.
Kod nas na selu lajafon stoji u kujni na kredencu jerbo ako ti ispadne iz žepa svinje ga oglođu. Ajd pošalji mi broj, vođe prek poruka.
Imam problema s grbom i nisam dugo mlatio s detektorom, ćuko mi intezivno liže grbu i kada me pokrpa obaći ćemo tvoju njivu.

Ajd živjo, tvoj brat od tetke.
odgoovorite sa citatom
  #789  
Staro 19.03.2019, 18:15
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Eneida

Čisto iz dosade objavljujem jedan dio iz Eneide. Imam ga već dugo vremena zabilježenog u svojim dokumentima i prvi put ga javno objavljujem. E, a sada pitam: Da li je Troja zaista bila u turskom dijelu Male Azije, ili na Jadranu, kod Skadra naprimjer, gdje smo je nas nekolicina ''zamislili''?

Kroz svu Ahivsku vojsku utèći je mogo Antenor
I u Ilirski zaton unići i samu sredìnu
Liburnskog kraljevstva zdrav mimoìći i izvor Timáva,
Koji iz devet grla provaljuje u more, da sve
Brdo se ori, i vodom poljàne pokriva bučnom.
Ipak Patavij tu Anténor sagradi, smjesti
Narod i dade mu ime i oružje Trojansko na zid
Objesi; sahranjen sada u pokoju počiva tamo.
A mi, podmladak tvoj, mi ginemo, kojim si dvore
Obećo nebeske lađe izgubismo — ao strahote! —
Sa gnjeva jedne daleko od Italske zemlje smo jošte.
Tako l' se duševnost plaća? i kraljestvo tako l' nam daješ?
---------------------------------------------------------------------------------
30 242-249. Antenor je bio odličan Trojanac, kojega i Homer u Ilijadi spominje. Pošto je Troja osvojena, on je dopr'o u gornju Italiju i tamo sagradio grad Patavij (Padovu). — »Ilirski zaton«, t. j. sjeverni dio Jadranskog mora. — Liburnija se zvala zemlja, koja je obuzimala današnju zapadnu Hrvatsku i sjevernu Dalmaciju. — »oružje na zid objesi«, t. j. za znak, da ne će više ni s kim vojevati.
---------------------------------------------------------------------------------
https://hr.wikipedia.org/wiki/Timava...zvIqvGGRzSaefo

https://www.youtube.com/watch?v=Efsl...ls8-y75Fiw0WoA

https://www.youtube.com/watch?v=ehe-...z60PdQBvnJHDjA
odgoovorite sa citatom
  #790  
Staro 15.05.2019, 22:28
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Tornado

Ovaj događaj prilično je nepoznat čak i užoj novljanskoj javnosti. Mislim da zaslužuje biti objavljen ovdje, kao zanimljivost.

https://www.facebook.com/mirko.grga/...03206013065960
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!