Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #21  
Staro 05.06.2008, 14:24
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Pa sta bi po tebi bila ta kulturna vrijednost cime je vrednujes, ako su ti rekli da toga ima koliko hoces i nije nikakva rijetkost, mozda samo zbog toga sto je kompletna.
odgoovorite sa citatom
  #22  
Staro 05.06.2008, 14:27
fabijanus
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Pa sta bi po tebi bila ta kulturna vrijednost cime je vrednujes, ako su ti rekli da toga ima koliko hoces i nije nikakva rijetkost, mozda samo zbog toga sto je kompletna.



..na ja ..moramli jos nesto otpisati na ovaj tvoj komentar ..........zalosno ..
odgoovorite sa citatom
  #23  
Staro 05.06.2008, 15:06
ORLOK
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od fabijanus Prikažite prilog
..na ja ..moramli jos nesto otpisati na ovaj tvoj komentar ..........zalosno ..
Fabijanus prijatelju propuštaš poentu.
To je naopaka vrsta razmišljanja.
Zašto naši komadi putuju preko?
Zato što naši muzeji nisu u prilici da plate nalazačima.
Zar nije bolje dati muzejima veće budžete i poterati onaj svet što radi u njima da radi svoj posao.
odgoovorite sa citatom
  #24  
Staro 05.06.2008, 15:34
fabijanus
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od ORLOK Prikažite prilog
Fabijanus prijatelju propuštaš poentu.
To je naopaka vrsta razmišljanja.
Zašto naši komadi putuju preko?
Zato što naši muzeji nisu u prilici da plate nalazačima.
Zar nije bolje dati muzejima veće budžete i poterati onaj svet što radi u njima da radi svoj posao.

stvarno neznam tko propusta nesto ..procitaj sto sam ja napisao ..a sto si ti zakljucio ..svaka ti cast .hahahaha
odgoovorite sa citatom
  #25  
Staro 05.06.2008, 15:43
ORLOK
Gost
 
prilozi: n/a
OK
Kako to rade zapadnjački muzeji, koji mogu da se pohvale eksponatima?
Zar ne bi bilo lepo usvojiti metod koji funkcioniše?
Da Rusi nisu ubijali svoje kako im se prohte misliš da bi bilo jednog zanimljivog komada u Jermitažu?
Pa opet gomila arheologije je bez obzira na pretrpljeni stah izašla iz Rusije.
Najviše grčkih komada u beogradskom Narodnom muzeju potiče iz južne rusije.
Ne možeš silom naterati ljude da unose komade u muzeje zarad kulture.
Treba novcem ojačati institucije tog tipa.
A ova priča... Šta si ti zaključio -hahahahaha, pa daj, valjda smo prerasli to.
odgoovorite sa citatom
  #26  
Staro 05.06.2008, 21:19
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
Da i ja malo komentiram (i poduprem idealistu Fabijanusa):
Citat:
citat od Enigma Prikažite prilog
Ovi penzl majstori stvarno po nekad pričaju gluposti, nalaz nije toliko rijedak, a kamo li spektakularan, da bi zaslužio ovoliku pažnju i atribute.
Citat:
citat od ЛазарС Prikažite prilog
Ma, kao i svugde gledaju da opravdaju iz državnog budžeta uzete novce "epohalnim otkrićem"...
Citat:
citat od Pretorijanac Prikažite prilog
Slažem se sa poštovanim kolegama da otkriće nije vredno medijske pažnje.
Da, staklene narukvice su tipični keltski nakit i nisu tako rijetke. Ali, koliko znam, Dizdar je stručnjak za latensko staklo, pa mu vjerujem, ako kaže, da je ova (na tom prostoru) nešto posebno. Čudo je, da je proživjela cijela tako blizu površine.
Dali nalaz zaslužuje ovoliko medijske pažnje? Svi ste već kritizirali stav društva i države do arheološke baštine. Taj je tako porazan upravo zbog manjka medijske pažnje. Svako istraživanje bi trebalo biti predstavljeno javnosti na zanimljiv i razumljiv način. Na žalost nekim arheolozima javnost na terenu još uvijek smeta, a drugi se ponašaju nespretno i ne znaju kako da komuniciraju. Oni bi taj nalaz komentirali tako: „pronašli smo dobro očuvano staklenu narukvicu latenske provenijence tipa 7a ****je 23 koja se može datirati u LtC1b…“ Možda stručno, ali glupo. Zato podržavam svaki komentar, koji o nekom nalazu govori sa oduševljenjem i ponosom. Možda će neki od ljudi u Virovitici zbog toga ispraviti svoj odnos do arheologije… a ako arheolozi zbog toga dobiju novac i za sledeču kampaniju, toliko bolje. Daleko više novaca iz državnog budžeta ide za daleko glupije stvari.
Citat:
citat od perun Prikažite prilog
Pa sta bi po tebi bila ta kulturna vrijednost cime je vrednujes, ako su ti rekli da toga ima koliko hoces i nije nikakva rijetkost, mozda samo zbog toga sto je kompletna.
Perune, o tome smo već razgovarali. Na temelju ove narukvice, čak i ako bi bila fragmentirana, moguće je doći do novih spoznaja o kontaktima te Keltske zajednice sa susjedima, o njezinoj ekonomskoj moći, o društveni strukturi i drugim stvarima – jednom riječju o tadašnjem životu. A to nas sve zanima, jel tako? To je moguće zbog toga, jer se zna u kakvom grobu je pronađena i gdje.
Citat:
citat od ORLOK Prikažite prilog
Zašto naši komadi putuju preko? Zato što naši muzeji nisu u prilici da plate nalazačima.
Zar nije bolje dati muzejima veće budžete i poterati onaj svet što radi u njima da radi svoj posao. Ne možeš silom naterati ljude da unose komade u muzeje zarad kulture.
Nije tako jednostavno. To bi u primjeru detektorskih tragača značilo da bi država podupirala zabranjenu djelatnost (mada se recimo kod nas u Sloveniji događa i to). Ali - bilo bi moguće nagraditi onoga, koji bi javio slučajno otkriće arheološkog nalaza. Grčka je već isplatila nagrade koje su bile veće od tržišne vrijednosti nalaza. Realnost je da novac pomaže, ali treba raditi i na savjesti ljudi, dakle upravo na dobrom informiranju i popularizaciji arheologije.
Citat:
citat od Pretorijanac Prikažite prilog
Ne želim nikog da isprovociram, ali mislim da neprocenjivo ne postoji.
Što je materijalna vrijednost nekog predmeta? Onoliko, koliko traži prodavač? Cijena koju je neko spreman za njega platit? Onoliko, koliko vrijedi osiguranje? Sve od toga, ali ako je predmet uništen, onda je neprocjenljiv.
Niški Konstantin stalno putuje Evropom. Sigurno je osiguran za veliku sumu – veću od njegove tržišne vrijednosti. Ali – valjda ne misliš, da bi Srbija bila na profitu, kad bi ga neko ukrao?!

Pozdrav svima!

Promijenjeno od acervonec (05.06.2008 u 21:21 sati) Razlog: ispravak
odgoovorite sa citatom
  #27  
Staro 05.06.2008, 21:36
fabijanus
Gost
 
prilozi: n/a
..prijatelju nije potrebno mene podupirati ja imam moja stajalista ..no ovakvi ...ce biti uvijek ....samo jos da se osvrnem..na tvoje zapazanje ..o medijima i arheolozima ...vjeruj mi znaju oni zasto se klone previse publiciteta ..a mislim da i ti znas .....hvala ti na .potpori kako ti pises ..pozzzzz..
odgoovorite sa citatom
  #28  
Staro 05.06.2008, 22:34
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Ma to je gubljenje vremena vecina ljudi nezna kako mu je deda zivio i cim se bavio, osim arheologa i nekolicine zaljubljenika koga je briga za Keltsko pleme koje je zivjelo na tom podrucju. Ko kaze da su tu boravili mozda je sve bilo u prolazu. Sve vi arheolozi znate samo bacate prasinu u oci, ja da sad imam 19 godina upisao bih Arheologiju. legalna pljacka, sto Enigma kaze Penzl majstori. Na Viminacijumu kazu otkopano 13000 grobova a nasli stotinjak komada nakita od zlata ?????? Eh da sam malo mladji
odgoovorite sa citatom
  #29  
Staro 06.06.2008, 12:35
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
sta bi s terminusom???
odgoovorite sa citatom
  #30  
Staro 06.06.2008, 13:30
ЛазарС
Gost
 
prilozi: n/a
@ Fabijanus i Acervonec:

Srž problema leži u tome što se izdvajaju poprilične sume za takve radove, ali se partijska bratija lepo "ugradi", "nagradi" i kasnije (ako se dozna) "ogradi". Bilo bi predivno kada bi se silne sume koje budžeti naših "banana država" izdvajaju za kulturu doprele u celosti do krajnjih elemenata u toj hijerarhiji državnih ustanova (do arheologa kada je u pitanju arheologija, do muzičara kada je u pitanju muzika...) Predpostavljam da je svugde javna tajna kako se organizuje ono što se plaća iz budžeta: "Za ovaj lokalitet nam treba smeštaj i hrana za operativce... Daj da nadjem tamo nekog ko ima hotel/motel/restoran/sobe za izdavanje, pa da se dogovorimo pola-pola... A i goriva će nam trebati... To će biti lako: samo se lepo dogovorim sa radnikom na prvoj benzinskoj pumpi..."
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Decija narukvica? Malteze Nakit 23 30.04.2008 15:22
narukvica bojanrist Nakit 1 09.10.2005 02:30


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!