Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Novac
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Novac Sav novac koji spada u gore navedeni period...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 25.06.2015, 18:24
torlak
Gost
 
prilozi: n/a
10 Dinara 1963

10 dinara iz 1963. godine.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 20150625_181601.jpg (42,9 KB, 51x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 20150625_181622.jpg (43,9 KB, 40x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 25.06.2015, 19:26
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.321
Zahvaljivao se: 603
Dobio je 1.536 zahvalnice(a/u) za 402 priloga
Sladoled

U to vreme je popularna "banka" vredila kuglu sladoleda kod sladoledzije iz komsiluka.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 25.06.2015, 21:31
torlak
Gost
 
prilozi: n/a
El na tocenje ili onaj u kuglama?
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 25.06.2015, 22:40
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.321
Zahvaljivao se: 603
Dobio je 1.536 zahvalnice(a/u) za 402 priloga
Stara dobra vremena

Kugla za mali uski fisek, jedna banka, a sladoled u sirokom plitkom fiseku je kostao pet banki (50 dinara). Sladoledzija Irfan je vozio sladoled na biciklu, a mi deca smo cekali ceo dan da naidje, ko nije imao banku, placao je jajem. Cesto se desavalo da nedostaje 1 dinar, da bude recimo 9 dinara, onih aluminijumskih, pa smo strepili sta ce Irfan da kaze, ali bio je dobar covek i uz osmeh davao sladoled.
Taj sladoled na tocenje je dosao kasnije, secam ga se sa ekskurzije u Osijeku, davne 1969, cetvrti razred, obilazak zooloskog vrta u kojem je cuvar urlikao poput Tarzana i ubedjivao nas da mu je upravo on pozajmio glas u filmu, sedenje u letnjoj basti uz Dravu, koka-kola i sladoled na tocenje . . . kraljevsko osecanje koje se zauvek pamti.
Uz sladoledara je i sodar Antal vozio po selu malim konjskim platonom soda-vodu i shabesu, neko slatkasto pice u zelenim flasicama sa klinker zatvaracima. To se obicno kupovalo nedeljom, za "posle rucka", a obavezno se kupovala i lubenica koja se spustala u kanti u bunar na hladjenje do rucka.
Dok su mame pravile rucak, uz obavezan radio-program, mi deca smo isli u bioskop na prepodnevne matineje u nekoj staroj nemackoj evangelistickoj crkvi koja je odlaskom lokalnih Shvaba izgubila prvobitnu namenu, a gde su se najcesce davali predratni filmovi sa Erolom Flinom u ulozi Robin Huda, pa "Tarzan" kojeg je igrao olimpijski sampion u plivanju, inace rumunski svaba, Dzoni Vajsmiler, . . . ali su se najvise cenile kaubojstine sa DZon Vejnom koji je do iznemoglosti ubijao jadne indijance. Predskolski uzrast i deca iz nizih razreda su sedeli na podu, oni iz komsiluka su donosili stolice od kuce, a ulaz se opet mogao platiti i jajima.
Elvis Prisli je polako izlazio iz mode, a Bitlsi su oznacili pocetak novog doba . . . . kod nas su te uloge podelili Ivo Robic i Djordje Marjanovic. Crvena stodinarka je upravo izbacena iz upotrebe.
A nedeljni ruckovi su pocinjali kokosjom supom, za glavno jelo je serivarano pohovano pilece meso sa pire krompirom i paradajz sosom.
Da, tako je to nekada bilo, sto bi Arsen rekao: "Lijepi trenuci nostalgije, ljubavi i siromastva . . .", a o onome posle i sami mozete da svedocite
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
12 x *Hvala* korisniku apostata za ovaj prilog:
  #5  
Staro 26.06.2015, 15:34
torlak
Gost
 
prilozi: n/a
Eto koliko secanja probudi jedan sfrj novcic.
Bas lepa prica iz lepog vremeba.
Tada su se ljudi voleli a stvari koristile, a sad se stvari vole a ljudi koriste...
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 29.06.2015, 13:21
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
Onda su dosle devedesete, i jos traju..
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 29.06.2015, 23:34
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Eeeee Apostata lepo si objasnio svaka čast.. Kao da smo u onom vremenu...
Eeee Milogore dobro kažeš, još smo u tom vremenu

Nego interesuje me što se zvala "banka"?
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 03.07.2015, 20:44
Korisnička slika od Solidus1
Solidus1 Solidus1 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.07.2014
prilozi: 829
Zahvaljivao se: 583
Dobio je 1.144 zahvalnice(a/u) za 388 priloga
Tih 10 dinara ili banka kako se onda zvala vraća mi sjećanje u kasne šezdesete kada su se već prestale upotrebljavati. Mi smo ih prerađene koristili za druge svrhe. Zvali smo ih tucane banke. Stavljali bi ih pod tramvaj da se malo prošire a onda brzim pokretom ubacivali u stolni nogomet u fliperani ili Salonu kako smo ju mi zvali i dosta često iz prve dobivali kuglice. Stariji su ubrzo izmislili novu stvar pa su banke otišle u zaborav. Jednostavno bi u otvor za žeton kad prodavač žetona ne vidi ugurali kukicu od savijene žbice za bicikl, zakačili mehanizam i povukli ručicu za kugle.
Nedavno sam našao još jednu. Kao i ostale završila je u đubretu a s njim na njivi.
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 04.07.2015, 10:56
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.321
Zahvaljivao se: 603
Dobio je 1.536 zahvalnice(a/u) za 402 priloga
Popodnevni tramvaji

Eh kolega, bas me dotuce . . .secam se istih tih tramvaja desetak godina kasnije kada su tutnjali ispod prozora moje sobice u Radicevoj (kod Dinter, kojih verovatno tamo vise i nema) u kojoj sam nakon predavanja sedeo kao najusamljeniji covek na svetu i osluskivao ("Pokisla ulica od prozora dalje i) zvuk predvecernjih tramvaja" . . . . . sve je, bas sve bilo kao u onoj Arsenovoj i zato i ja "Upucujem ovu lijenu popodnevnu misao u ono dvoriste . . . . . . steta, nepovratno steta".
Oni koji ne razumeju ovo, neka mi oproste na ovolikoj sentimentalnosti, ali u mojim godinama se covek neprestano vraca uspomenama, a ja "Raspolazem s jos milion njeznih i bezobraznih podataka nase mladosti koja nas pred vlastitim ocima vara i krade i napusta . . ."
Bas me zanima ima li neko na forumu ko deli interesovanje za poeziju?
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku apostata na prilogu
  #10  
Staro 05.07.2015, 09:17
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
Nema poezije bez Mike Antica..
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
2 dinara Tutankhaton Novac 6 16.04.2013 13:16
2 dinara iz 1938 Stef74 Novac 5 25.08.2007 12:06


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!