Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 12.03.2005, 01:21
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Geo lokatori, istine i zablude ?!?

Cao tragaci,
Voleo bih da pokrenem jednu veoma vrucu temu, koja zadnjih godina muci vecinu tragaca, a to je: Sta su to radari, skeneri itd. i koliko mogu biti efikasni u lovu na blago?
Postoje dve jasno izdiferencirane kategorije ovih uredjaja, nezavisne od principa rada, i to tragaci moraju znati.
Prvu kategoriju cine ozbiljni geo uredjaji, koji se od pocetka 20 veka razvijaju za potrebe geoloskih podzemnih i podvodnih istrazivanja. Razradjeno je puno razlicitih metoda, ali su za tragace nazanimljivije one koje se koriste u arheologiji:
-Elektromagnetna (metal detektori, GP-radari itd.)
-Magnetna (magnetometri)
-Elektricna (resistivity metri, elektro-tomografija)
-Aerial (iz vazduha) Infracrveno snimanje

Drugu kategoriju cine izvesni falsifikati uredjaja iz prve kategorije, pravljeni za potrebe lova na blago, a u sustini imaju za cilj, da se na prevaru uzima novac tragacima iz citavog sveta. Internet je dao dodatni zamah ovakvim uredjajima, pa hiljadu puta ponovljena laz polako postaje istina. Nazalost, u PRAVU istinu, tragaci se uvere tek kada potrose veliki novac, za neki od tih uglavnom bezvrednih uredjaja. Nas narod mora shvatiti da ako je nesto Americko ili Nemacko, samim tim nema garanciju da je i dobro. Gomile malih, cesto fantomskih firmi, koristi US brand name, i prodaje kojekakve la****, radare itd.
Nazalost, pravu istinu moze spoznati samo onaj, ko se upusti u temeljno proucavanje ove problematike, udje u sustinu geo uredjaja iz one ozbiljne prve kategorije, i ko ima dovoljno tehnickog znanja da to svari.
Voleo bih da cujem i druga misljenja i iskustva vezana za ovu temu.
Zeljko.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 12.03.2005, 01:39
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Kao prvo budi pozdravljen i drago mi je sto si odlucio postati calnom nasega maloga (nadam se da nece tako i ostati) foruma !!!

Sto se tice tih georadara ako se tako mogu nazvati, nemam licnoga iskustva sa njima. Poznate su mi neke od njihovih varijanti ali nigdje nisam cuo da su oni stvarno i funkcionalni. Medju prvima bih naveo "FUTURE xxxx" za kojega kazu da ne sluzi nicemu, vec samo da bi se od nekoga uzeo novac. Prije mozda 2 godine dosao sam do nekoga pisanoga materijala o nekakvom "skeneru" za zlato, koji navodno otkriva sve zlatne predmete u krugu od nekoliko stotina metara pa cak i km i ne sjecam se vise sve do koje dubine u zemlji. O cijenama mislim da i ne treba da se prica, one su astronomske. Na zalost nisam uspio da vidim takav uredjaj mada je bio tako reci na dohvat ruke, kod jednoga prodavca detektora za metal ovdje kod nas u Becu. Cuo sam poslije price da ga vise nije htio prodavati jer se ispostavilo to da uopste ne vrsi funkcije za koje je namijenjen.
Danas sam imao prilike da citam o takodje novom na trzistu, takodje radaru, koji je njemacke proizvodnje, sa kojim se ima mogucnost direktnoga pracenja, bez laptopa, uz pomoc "naocara"- na zalost cijenu nisam mogao da pronadjem.
Posto, kako sam rekao, nisam imao prilike da se licno uvjerim u rad takvih "naprava", ne smijem ni da ih ocijenjujem ali bih napomenuo da je ipak veliki rizik samoga proizvodjaca, traziti velike sume novca za tako jedan uredjaj a da se na kraju ispostavi da on uopste nije za upotrebu.
Sto se tice serije "Future", znam da je prodavac licno donosio kupcu uredjaj i pokazivao kako se sa njim radi (naravno troskove boravka je placao kupac).
Toliko o radarima. Sto se tice magnetnoga mjerenja imao sam takodje prilike da vidim samo rezultate takvih mjerenja a radjeni su iz aviona. Ipak za takve vrste mjerenja treba biti osposobljen i na kraju treba se tacno znati sta se na snimcima vidi (iskustvo je u pitanju). Inace licno ne poznajem takve uredjaje niti sam cak vidio njihove slike (izgleda takvih uredjaja). Sto se tice snimajna sa IC to mi nije poznato.
Sve u svemu mislim da je za sprovodjeje hobija dovoljan jedan dobar detektor, dosta znanja iz istorije i jedna od znacajnijih stvari- SRECA
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 12.03.2005, 11:40
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Kada bi stvarno postojao neki dobar detektor, onda bi to zaista bilo dovoljno za hobi tragace. Ali, nazalost, svi koji su malo vise radili sa njima, razocarano su shvatili njihove realne mogucnosti. To vazi za sve modele, bez izuzetka.
Kako zivimo u vreme Pentiuma IV, logicno je da se malo promeni i koncepcija traganja.
Za future imam pouzdan podatak da nije mogao locirati povecu tepsiju, napunjenu bakrom i srebrom, na dubini od 0,5m. Mozda mu je to bilo preblizo(ha-ha), buduci da radi na 18m. No, sad ozbiljno, to je neozbiljan GPR, buduci da radi sa obicnim dipol antenama koje imaju pojacanje zracenja 1dB. Oni stvarniji GPR smesteni u povecim kutijama i koji stvarno vrede svoje cene, koriste specijalne usmerene antene sa pojacanjima reda 30-40dB, sto znaci pojacanje mnogo hiljada puta vece od dipola, obicno pominju dubine do 2,5m i imaju samo 2D prikaz, a treba im kolica za rad.
Pa nek mi neko sada objasni, gde nadjose 18m kod future, pa jos i 3D visualizaciju.
Ali, zaista postoje veoma efikasne geo metode, koje bi tragacima mogle dati krila. Ali, ko hoce da se time bavi, mora mnogo da nauci. Nazalost, u nasoj otadzbini, ljudima ucenje nije jaca strana. Lakse im je da veruju u bajke i deluju u tom pravcu.
Zato su mnogo vise ozbiljnih nalaza ostvarili obicni ljudi, koji oru, kopaju temelje, jame itd. od armije tragaca, koji vec decenijama umorno vucaraju njihove "HI-HI- Tech" uredjaje, za koje u uputstvu bas svasta pise.
Zeljko
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 12.03.2005, 15:07
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Cuo sam od moga prijatelja da je neko u Srbiji napravio nesto slicno radaru i da ga je usavrsio do tancina. Projekat jos uvijek nije licenciran jer se doticni boji da ga ne "predju". Navodno je u mogucnosti da pokaze vrstu predmeta koja se nalazi u zemlji (recimo fibula ili noz ili...). Da li si cuo za tako nesto i imali tu istine. Na zalost ne znam tacno iz koga mjesta je ta osoba... ?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 12.03.2005, 23:50
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
To je moguce napraviti, ali ne po principu GPR radara. Inace takav imaging sistem moze prikazivati tako lepe slike do dubine od 20cm max. To vec postoji za mine, i nije nista novo.
Inace, i ja imam nesto, a to se zove 2D resistivity tomography, radi sa notebook racunarom, akumulatorom od 35Ah, vecim brojem elektroda i nekih 1000Volti. To ce se moci uskoro i iznajmljivati. Ali to iscrtava malo krupnije stvari, i zaista moze probiti do desetak metara dubine. Naravno, kao i kod GPR, sa povecanjem dubine, slabi rezolucija, ali o tome ce uskoro biti uradjena jedna ozbiljna prezentacija sa primerima.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 13.03.2005, 00:00
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Jel to znaci da postoji i razradjeni softwer za to? Jeli to tvoj proizvod (otkrice) ili si ga samo usavrsio i kakve mogucnosti ce sve da ima taj aparat? Malo vise pitanja ali sta da radim, interesuje me...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 13.03.2005, 03:42
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Potrebne su dve vrste softvera. Jedan sam razradio sam, a drugi su patentirali i razradili veoma mudri matematicki strucnjaci, i ja ga imam.
Hardver sam dizajnirao sam, ali po standardnim tehnickim zahtevima, kakvi su potrebni za resistivity imaging tehnike.
Znaci, ja imam svoje tehnicko resenje, ali je to otkrice delo desetina umnih ljudi zadnjih desetak godina. Kao kada recimo sada isprojectujes novi tip Pi detektora, a on ipak nije tvoje otkrice, nego ekipe sa Kembridza 1968godine.
Inace, stvar je nova, tek se pojavljuje u arheoloskim istrazivanjima, i ubedljivo je najmocnija. A razvijena je za potrebe istrazivanja nafte, ruda itd. do dubina i do 15km pod zemljom.
Strpi se malo, radim na ozbiljnoj prezentaciji toga, samo da se skloni ovaj sneg, zbog koga kasnim citava dva meseca.
Ako te ova stvar zanima, evo ti prva pomoc:
http://www.agiusa.com/index.shtml
Bitno je reci da se mora znati razlika izmedju ove, veoma slozene tehnike, i klasicnih resistivity metara sa 4 elektrode, koji postoje vec dugi niz godina, i sa kojima se ne moze izvoditi 2D imaging tehnika.
A 2D imaging znaci, da kad snimimo teren, na ekranu monitora dobijamo poprecni presek zemljista u boji, sa svim anomalijama u njemu, kao recimo kompjuterizovana tomografija u medicini. Zanimljivo a?
Za dodatne informacije o tome odi na sajt:
www.google.com
Zeljko
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 13.03.2005, 03:58
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Sve od toga samo mogu da gledam slike posto nema na njemackom jeziku.... ali izgleda prilicno komplikovano...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 13.03.2005, 19:48
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
www.detector-trade.de koliko sam ja primetio vi pricate o ovakvim stvarima....ili ja nisam u toku..
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 13.03.2005, 20:00
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
kackdetect kao prvo pozdrav za tebe,nisam nekoliko dana bio na forumu pa nisam bas u toku o cemu pricate.mislim da o tim detektorima o kojima ti pricas(lokatori,sken eri ,radari)ima vec puno napisano i ta tehnologija se vec primenjuje a isto tako je i u prodaji.Zanima me samo da li ti radis na usavrsavanju vec postojece tehnologije ...........www.detector-trade.net
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg eXp%203000.jpg (4,8 KB, 37x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Future2.jpg (7,7 KB, 37x prikazano)
Tip dokumenta: jpg FUTURE6.jpg (9,9 KB, 37x prikazano)
Tip dokumenta: jpg FUTUREa.jpg (67,6 KB, 40x prikazano)
Tip dokumenta: jpg FUTUREb.jpg (60,0 KB, 45x prikazano)
Tip dokumenta: png localizer.png (44,7 KB, 39x prikazano)
Tip dokumenta: gif britain.gif (263 Bytes, 102x prikazano)
Tip dokumenta: gif DTI-Logo.gif (11,3 KB, 36x prikazano)
Tip dokumenta: gif Erde.gif (7,0 KB, 104x prikazano)
Tip dokumenta: gif germany.gif (158 Bytes, 102x prikazano)

Promijenjeno od rammstein (13.03.2005 u 20:23 sati)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!